Exminister vnútra Roman Mikulec zostal aj po rôznych turbulenciách ako jeden z mála verne stáť po boku šéfa hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Čoraz častejšie ich spoločne vídať rečniť o tom, ako chcú pokračovať v čistení verejného života od mafie a podobnej skazy. Vraj práve oni sú zárukou rozviazaných rúk, ktorými môžu orgány činné v trestnom konaní lapať každého nespratníka.

Či však skutočne každého, je otázne. Na istého podnikateľa totiž ruka žiadneho vyšetrovateľa zatiaľ nesiahla, hoci Národná kriminálna agentúra už takmer dva roky disponuje závažnými informáciami ohľadom jeho možných nelegálnych aktivít. Je zrejme len zhoda náhod, že ide o človeka, ktorý sa stretáva s exministrom Mikulcom.

Výpoveď kajúcnika

O podozreniach mužom zákona porozprával známy kajúcnik Peter Petrov, alias Tiger, ešte začiatkom leta 2021. Tímu Fénix mal poskytnúť nesmierne zaujímavú a plodnú výpoveď. Okrem iného o tom, ako dotyčnému podnikateľovi sprostredkovane, cez mafiána od takáčovcov Mateja Zemana, pomáhal s faktúrami za reklamné služby. Inými slovami, ako sa tak nejako vo vzájomnej súčinnosti podieľali na páchaní ekonomickej trestnej činnosti.

Napriek tomu polícia doteraz nemedializovala žiadnu akciu zameranú na zadržanie biznismena zo Záhoria pôsobiaceho v kamiónovej doprave. Zato však o ňom na verejnosť prenikli iné zaujímavosti. Napríklad o jeho kamarátskom vzťahu s Romanom Mikulcom, s ktorým sa nedávno, ešte ako s úradujúcim ministrom vnútra, zabával do neskorých večerných hodín v istom stupavskom podniku. 

Bojovníci proti mafii

„Priatelia, dnes sme oznámili nový začiatok s priateľmi, spolubojovníkmi proti mafii. Držíme spolu ako jeden silný tím pripravený pracovať ďalej pre našu domovinu,“ odkázal pred pár dňami cez sociálnu sieť svojim fanúšikom Roman Mikulec. Učinil tak pri príležitosti ohlásenej predvolebnej spolupráce Matovičovho hnutia OĽaNO a strany NOVA, ktorú v minulosti zakladal Daniel Lipšic a dnes je jej tvárou bývalý novinár Gábor Grendel. 

Do volieb tak idú matovičovci a grendelovci spoločne. Je veľmi pravdepodobné, zatiaľ však oficiálne nepotvrdené, že na kandidátke sa objaví i meno bývalého šéfa rezortu vnútra, ktorý sa v uvedenej pozícii zviditeľnil veru všeličím. Najmä rekordným počtom odvolávaní. Väčšinu Mikulec odbil prvoplánovou obranou, lebo zlý Fico, lebo mafia, lebo strach z rozviazaných rúk orgánov činných v trestnom konaní a očisty spoločnosti.

Ministrova návšteva

Na čele silového rezortu Mikulec zotrvával napriek podozreniam, že sám môže mať kontakty na ľudí blízkych podsvetiu. V lete 2021 bol v nočných hodinách prichytený pri odchode z bytovky, kde nehnuteľnosť vlastnil aj mafián Matej Zeman, ktorý len pár dní predtým ušiel policajtom vyšetrujúcim možnú manipuláciu trestných konaní. Spolu s ním aj Peter Petrov, ktorý je podozrivý nielen zo zháňania zvláštnych svedkov, ale i z rôznej ďalšej, najmä ekonomickej trestnej činnosti. A, samozrejme, patrí aj medzi najznámejších slovenských kajúcnikov. Vysvitlo pritom, že zásah na ich dolapenie bol zmarený aj pričinením vtedajšieho ministra vnútra.

Mikulec si však zo situácie, teda z toho, že bol nachytaný na návšteve bytovky, kde býval Zeman, prezývaný Zemák, ťažkú hlavu nerobil. Verejnosti ponúkol príbeh o tom, že v danom objekte navštívil kamarátku, nuž a za to, že býva v tom istom dome ako nejaký mafián, on predsa nemôže. Navyše, Zemana vraj nikdy nestretol ani sa s ním nerozprával, vysvetľoval minister vnútra. Najnovšie zistenia PLUS 7 DNÍ však môžu na danú udalosť, no nielen na ňu, vrhnúť ďalšie tiene pochybností.

Zábava s podnikateľom

Vychádzajú z nedávno zverejnených informácií denníka Plus JEDEN DEŇ, podľa ktorého si Roman Mikulec tesne pred pádom vlády vyrazil zabaviť sa s priateľmi do istého podniku v Stupave. Spoločnosť mu robil aj miestny podnikateľ, majiteľ firmy L-TRANS Logistics Ladislav Martinkovič. Mikulec uvedené nepoprel, cez svoju hovorkyňu len odkázal, že okrem vykonávania verejnej funkcie žije aj normálny život a má právo ako každý iný chodiť do spoločnosti a stretávať sa s priateľmi či so známymi.

„Rovnako tak to bolo v piatok večer a netreba za tým hľadať žiadnu senzáciu. Fakt tiež je, že osoby ani obsadenie nie je možné v akomkoľvek podniku ovplyvniť, takisto nie je možné ovplyvniť, kto sa pánovi ministrovi prihovorí, respektíve kto si k nemu v plnom a obľúbenom známom podniku prisadne,“ uviedla hovorkyňa ministerstva vnútra Zuzana Eliášová.  

S týmto možno len súhlasiť. Od ministrov rozhodne nikto neočakáva, že voľné večery budú tráviť za zatvorenými dverami svojich domovov. Otázne však je, či by im malo byť úplne jedno, kto si k nim počas zábavy prisadne, ak sa budeme držať verzie ponúknutej hovorkyňou Eliášovou. A to by bol v prípade Romana Mikulca ten lepší scenár. Že si k nemu podnikateľ Ladislav Martinkovič iba náhodne prisadol, aj keď zo záberov fotografa to tak nevyzerá. Lenže minister v danom čase nepoprel ani informácie, podľa ktorých s menovaným biznismenom pravidelne navštevuje istý exkluzívny bratislavský podnik.

Svoj vzťah s Ladislavom Martinkovičom Roman Mikulec bližšie nešpecifikoval. Na otázky PLUS 7 DNÍ nereagoval, je však celkom možné, že na sociálnej sieti zverejní status o tom, ako mu chce zase raz uškodiť mafia. Pozadie jeho známosti s podnikateľom, o ktorom pred vyšetrovateľmi vypovedal jeden z najdôležitejších svedkov súčasnosti, tak zostáva zatiaľ neznáme.

Ladislav Martinovkovič reagoval na zaslané otázky prostredníctvom advokáta Ivana Žilíka. ,,Môj mandant skutočne nevidí žiadny dôvod odpovedať na vaše otázky," napísal. Dodal, že pokiaľ disponujeme nejakými informáciami, nič nám vraj nebráni v tom, aby sme ich oznámili orgánom činným v trestnom konaní. Podľa neho nie je ale akceptovateľné, aby sme o Ladislavovi Martinkovičovi zverejňovali nepravdivé informácie.

Obľúbená Novalija

Lenže práve preto, aby neboli zverejnené nepravdivé informácie, adresovali sme podnikateľovi sadu otázok. Zaujímal nás pritom nielen jeho vzťah s Romanom Mikulcom, ale i s mafiánom Matejom Zemanom. Martinkovič sa však k tomuto vôbec nevyjadril. Mimochodom, dalo by sa povedať, že Martinkovič je susedom Zemana v chorvátskej Novaliji. Člen skupiny takáčovcov tam spolu s manželkou Dominikou vlastní dom. Nachádza sa v lukratívnej lokalite, len pár metrov od krásnej pláže. V rovnakej zástavbe majú nehnuteľnosti i ďalší Slováci, ktorých mená sa spájajú s činnosťou mafiánskej skupiny takáčovcov.

Dva pozemky tam patria aj Ladislavovi Martinkovičovi. Ležia rovno za plotom Mateja Zemana, ktorého sme v Novaliji pred pár dňami zastihli.

„Bývam tu na striedačku. Mne je tu lepšie, aspoň ma nikto nefotí ako v Bratislave,“ riekol Zeman. Keď pri­šla reč na Ladislava Martinkoviča, mierne zrozpačiteľ. „Martinkovič? Vôbec ho tu nestretávam, on sem nechodieva, hoci pozemok mal prvý kúpený, ešte predo mnou. Tuším ešte v roku 2016 alebo kedy, a nerobí s tým nič,“ vykladal mafián, pričom ukazoval na prázdne parcely. Martinkovič mal vraj na nich stavať dom, ale nestavia. Prečo, keď tam má natiahnuté všetky siete a prípojky, Zeman netuší. Otázky, odkiaľ a ako dlho sa poznajú, zostali bez odpovedí. Takáčovec, ktorý ešte vlani pred súdom vypovedal, že je úplne nemajetný, no dnes zveľaďuje svoju chorvátsku usadlosť jedna radosť, len odvrkol čosi v tom zmysle, že zase hľadáme senzáciu tam, kde nie je. 

Dodajme, že chorvátska Novalija sa stala rajom pre členov skupiny takáčovcov, ale aj osoby im blízke a s nimi spolupracujúce. Apartmán tam vlastnil aj bývalý siskár František Böhm, ktorého zadržali na jeseň 2020 a vo februári 2021 spáchal samovraždu, ako aj Norbert Paksi. Ten v minulosti zastával vysokú policajnú funkciu, no zistilo sa, že dlhé roky pracoval aj pre takáčovcov.  

Daňové podvody

Aj keď sa Matej Zeman odmietol k vzťahu s Ladislavom Martinkovičom vyjadriť, polícia by mala riešiť podozrenia, či práve cez tohto člena skupiny takáčovcov neposúval podnikateľ faktúry za reklamné služby Petrovi Petrovovi. Petrov totiž polícii tvrdil, že spoločne čachrovali s nadmerným odpočtom DPH.

Podľa odborníčky na dane Alice Orda-Oravcovej k ekonomickej trestnej činnosti v podobe nadmerného odpočtu DPH dochádza, ak podnikateľ vie, že mu žiadna reklama nebola poskytnutá alebo mu nebola poskytnutá v rozsahu, aký je fakturovaný. „V takom prípade ide o vedomú účasť na podvodnom konaní, čo môže predstavovať nielen daňový podvod na účely daní, ale aj z trestnoprávneho pohľadu,“ vysvetľuje. Dodáva, že ak si podnikateľ uplatňoval fiktívne faktúry za reklamu, ktorá mu nebola dodaná, a zároveň vykazoval nadmerný odpočet, nevzniká mu možnosť uplatnenia účinnej ľútosti v prípade úhrady podvodne uplatnenej DPH a jej príslušenstva.

Orda-Oravcová však jedným dychom upozorňuje, že ak bola reklama podnikateľovi riadne poskytnutá, ale na predchádzajúcich stupňoch dodávateľského reťazca je zistené nejaké podvodné konanie, štandardne by nemal byť podnikateľ dorubovaný a už vôbec nie trestne stíhaný. „Ide o prípady, keď daňový úrad preukazuje, že podnikateľ mal určité indície, že reklama by mohla byť spojená s podvodom, vtedy na trestné účely nejde o vedomú účasť na podvode, a teda nejde o trestný čin,“ uzatvára odborníčka.

Polícia k svojmu postupu v prípade podnikateľa Ladislava Martinkoviča reagovala strohým vyjadrením, že „sa zaoberá každým konaním, ktoré má znaky protiprávneho konania, o ktorom sa relevantným spôsobom dozvie. Bližšie informácie však ku konkrétnemu prípadu nie je možné poskytnúť.“ Majiteľ spoločnosti L-TRANS Logistics, ako už bolo uvedené, na otázky nereagoval. Kajúcnik Peter Petrov síce potvrdil, že v danej veci vypovedal a čelí v nej aj obvineniu, viac však prezradiť odmietol s tým, že všetko potrebné povedal kompetentným.