V súčasnosti si odpykáva 22-ročný trest s maximálnym stupňom stráženia. Jeho bývalého kolegu zachránila pred istou smrťou v auguste 2014 len nepriestrelná vesta. Na stredajšom rozhodovaní o dovolaní však pred Najvyšším súdom SR neuspel.

„Klient nepopiera, že konal protiprávne. Je pripravený niesť následky za svoje konanie, len popiera právnu kvalifikáciu. Tvrdí, že to nemalo byť posúdené ako o pokus o vraždu, ale ako útok na verejného činiteľa so zbraňou,“ povedal po pojednávaní Jiří Martaus, advokát Antošku.

V takom prípade by sa bývalý policajt dostal z basy oveľa skôr – možno už po pätnástich rokoch. Advokát tvrdí, že všetky štyri strely, ktoré Antoška vypáli, mierili mimo kukláčov. Preto považuje za záhadu, ako mohla postrelenému policajtovi vypadnúť nábojnica z Antoškovej zbrane spoza opasku, keď mal ním prekrytú nepriestrelnú vestu.

Dostal viac ako Speer

„Odtiaľ potiaľ. On dostal vyšší trest ako Albert Speer,“ upozornil advokát s tým, že jeho klient držal na protest hladovku a niekoľko dní ani nepil vodu. Architekt Speer patril k nacistickým ministrom a bol mimoriadne obľúbený u Adolfa Hitlera. Mal na svedomí desaťtisíce vyhasnutých životov. Zajatcov upracoval k smrti.

Antoška už predtým dostal 9 rokov za lúpežné prepadnutia. 22-ročným trestom sa ten predchádzajúci zrušil.

Viac FOTO expolicajta, ktorý chcel zabiť kolegu v GALÉRII >>