Denník Dnevni avaz priniesol informáciu, že príslušníci Federálnej policajnej správy v Bosne a Hercegovine zadržali občana Slovenska, na ktorého bol vydaný medzinárodný zatykač. Išlo o hľadaného exvyšetrovateľa Národnej kriminálnej agentúry Mariána Kučerku. Podľa zistení Plus 7 dní sa mal prvého februára v poobedňajších hodinách nachádzať na príslušnom súde v Sarajeve, ktorý rozhodoval o ďalšom postupe voči jeho osobe. 

Advokát Martin Bezák tvrdil, že Kučerka sa pred policajné orgány Bosny a Hercegoviny dostavil dobrovoľne. Podľa našich informácii súd rozhodol, že Kučerku na Slovensko nevydá.

"Považujem za potrebné zdôrazniť, že predmetný medzinárodný zatýkací rozkaz vydal sudca Juraj Kliment, ktorý podľa právoplatného nálezu Ústavného súdu Slovenskej republiky zo dňa 09.12.2021, č. k. II. ÚS 300/2021-53, nie je v trestnej veci nášho klienta zákonným sudcom, pretože jeho príbuzenský vzťah k prokurátorovi Ondrejovi Repovi je takej povahy a intenzity, že objektívne vyvoláva pochybnosti o jeho nestrannosti nielen u osoby nášho klienta, ale aj u akéhokoľvek nestranného pozorovateľa, čo môže viesť až k strate dôvery občanov v spravodlivosť," uviedol pre PLUS 7 DNÍ Bezák jednu z okolností akcentujúcich pri rozhodovaní, či Kučerku vydať alebo nevydať na Slovensko.

Dnes je už Kučerka na slobode. V Bosne a Hercegovine požial o politický azyl.

Kopíruje Kaľavského

Kučerka zjavne koná podľa vzoru svojho niekdajšieho kolegu, bývalého snajpera Jána Kaľavského. Kaľavský je kľúčovým svedkom proti takzvaným čurillovcom z NAKA v prípade údajného manipulovania výpovedí. Sám čelí obvineniu z korupčného prijímania darov, napríklad mobilného telefónu. Kaľavský ušiel do Bosny a Hercegoviny už dávnejšie. Tiež ho tam zadržali, on požiadal o azyl a odvtedy si v tejto krajine žije relatívne slobodne.

Ján Kaľavský na súťaži Spartan Race.
Zdroj: archív J.K.

Redakcii Plus 7 dní sa podarilo s Kaľavským spojiť. Pýtali sme sa, či je s Kučerkom v kontakte.

"Môj advokát ma informoval, že sa s ním spojil kolega zo Sarajeva, ktorý tiež zastupuje nejakého Slováka. O dva - tri dni nato sa objavila v slovenských novinách správa, že Kučerka sa zdržiava v Bosne a Hercegovine. Predpokladám, že sa dozvedel, ako som tu pochodil ja, že mňa súdy na Slovensko nevydali a tiež skúsil šťastie," povedal nám Kaľavský a pokračoval: "Takže áno, viem, že Kučerka je v rovnakej krajine ako ja, ale nie som s ním v kontakte a ani nechcem byť. Neviem ani len to, v ktorom meste býva. Neohrozím predsa svoj status. Kučerka vystupuje v mojej veci ako svedok. Nemôžem si dovoliť ani len náznak podozrenia, že som ho ovplyvňoval."

Obžalovaný

Bývalý policajt NAKA Marian Kučerka odišiel zo Slovenska počas súdneho procesu vedeného proti nemu. Samosudca Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici uznal Kučerku vlani v marci za vinného z obzvlášť závažného zločinu prijímania úplatku. Zároveň mu uložil úhrnný trest 11 rokov väzenia so zaradením do ústavu na výkon trestu s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku, ako aj ochranný dohľad vo výmere jeden rok. Marián Kučerka, ktorého obvinili v rámci policajných akcií Očistec aj Judáš, sa proti verdiktu odvolal.