Tip na článok
V spoločnosti: S manželkou sa ukazuje rád, aj s ňou rád úraduje.

Exprezident Gašparovič protekčne vybavil lukratívne kancelárske priestory pre seba aj pre svoju ženu

Jedna kancelária pre exprezidenta, druhá pre prvú dámu, mužská aj ženská toaleta a kuchynka.

Galéria k článku (15 fotografií )
Lukratívne priestory: Prezident Gašparovič ich vybavil v budove starej Národnej rady v centre Bratislavy pre seba aj pre svoju manželku. Za výhodnú cenu.
Daroval: Svoje diela aj dary od prezidentov či iných politikov sú vystavené v tejto jeho pracovni. Má ju však len posledné dva roky.
Ivan Kováč s manželkou Silviou.

Jedna kancelária pre exprezidenta, druhá pre prvú dámu, mužská aj ženská toaleta a kuchynka. Štedré priestory v celkovej výmere 74,75 štvorcového metra v historickej budove Národnej rady SR na Župnom námestí v Bratislave si Ivan Gašparovič (75) neprenajíma od Kancelárie NR SR. Ako fyzická osoba by na to totiž nemal nárok. Každé dva roky sa preto musí obrátiť na Kanceláriu prezidenta.

SBS s mafiánskym pozadím. Čo s ňou majú spoločné manželky policajných funkcionárov?

Dojatý Kiska exkluzívne pre PLUS 7 DNÍ: „Bábätko sme plánovali už dlhšie“

Extra výhoda

Najdlhšie slúžiacu hlavu štátu Ivana Gašparoviča musíte aj na dôchodku oslovovať prezident. Patrí mu tiež doživotná renta vo výške platu poslanca a neobmedzené užívanie auta s ochrankou.

Dvojnásobný slovenský prezident si však nárokuje aj na výhodu, ktorú mu zákon nezaručuje. On aj jeho žena využívajú príjemné priestory v historickej štátnej budove. A to za cenu trikrát nižšiu, ako ponúka trh.

FOTO Nezabudnuteľný prezident Gašparovič: Brepty, komunisti, špina v rodine a podivne získaný titul

Evita Urbaníková, Zlatica Puškárová, Martina Kisková. Rozhodli sa rodiť po štyridsiatke. Čo na to gynekológ?

Lukratívne priestory: Prezident Gašparovič ich vybavil v budove starej Národnej rady v centre Bratislavy pre seba aj pre svoju manželku. Za výhodnú cenu.
Lukratívne priestory: Prezident Gašparovič ich vybavil v budove starej Národnej rady v centre Bratislavy pre seba aj pre svoju manželku. Za výhodnú cenu.
Veronika Coscucuella

Dobrá cena

Gašparovič platí niečo vyše 2 550 eur ročne vrátane energií. Suma sa nezmenila od roku 2014, keď podpísali prvú dvojročnú zmluvu. Kancelária prezidenta ju predĺžila na Gašparovičovo požiadanie, a to na dva roky, do júna 2018. „Všetky náklady sa refundujú pánovi Gašparovičovi,“ uisťuje hovorca Andreja Kisku Roman Krpelan. Kancelária prezidenta teda finančne nič nestráca.

Gašparovič a jeho manželka ešte doplatia nejaké drobné za užívanie pobočnej telefonickej linky a daň z nehnuteľnosti. Exkluzívny priestor v centre hlavného mesta má bývalý prvý pár republiky, samozrejme, s parkovaním.

Legendárna firma reklamného mága Flašíka skončila v rukách bieleho koňa

Kiska poriadne prekvapil: Chcel sa stať Židom!

Čo tam robí

Ak si odmyslíme veľmi výhodnú cenu prenájmu, extra starostlivosť Kancelárie NR SR a Kancelárie prezidenta o Gašparoviča, to, že exprezident úraduje, je skôr pozitívne. Veď počuť relevantné názory bývalého najvyššieho ústavného činiteľa je pre demokratickú spoločnosť prospešné. Navyše, aj v zahraničí je zvykom, že kariéra prezidenta sa po skončení mandátu nekončí.

Koncom mája sme videli čierny bavorák s exprezidentom niekoľko minút po desiatej vchádzať do brány starej budovy NR SR. Exprezident sedel na sedadle spolujazdca. O dvanástej vyšlo auto z brány aj s exprezidentom. Chceli sme sa ho opýtať na dve hodiny strávené v kancelárii, ale možnosť zastaviť ho sme nemali.

EXKLUZÍVNE FOTO Aj prezident Kiska má šarmantnú poradkyňu!

VIDEO Kiska cestoval vlakom. Neuveríte, čo skritizoval!

Ivan Gašparovič s manželkou Silviou.
Ivan Gašparovič s manželkou Silviou.
TASR

Pátranie po úradných hodinách

Tak sme sa do žlto-béžovej budovy vrátili. Ani za tri roky úradovania sme na múre žiadne úradné hodiny exprezidenta ani jeho polovičky nenašli. Dokonca za ten čas nestihli vybaviť ani tabuľku, ktorá by sa zmienila, že sa tu „tajná“ kancelária nachádza, hoci médiá za to Gašparoviča už kritizovali.

„Kancelária je neverejná,“ vysvetlil prednedávnom novinárom Gašparovič. „Slúži mi na to, aby som dokončil nejaké práce, čo mi ešte zostali z parlamentu. Dám si do poriadku knižnicu. Navštevujú ma poslanci, mal som tu už aj niekoľko veľvyslancov,“ vyjadril sa Gašparovič v rozhovore pre médiá v januári a dodal, že ho teší aj záujem o stretnutia, ktorý registruje zo strany primátorov.

Kiskovo trpké oceňovanie. Vyzdvihol českého muzikanta Kocába, odmietol Kukuru a Filana

Hrabko má na lety prezidenta iný názor: Kaliňák nemá právo hodnotiť Kiskove cesty

Kancelária, za ktorú platí 212 eur mesačne, teda slúži výlučne jeho administratíve a stykom. Stretnutia s občanmi Gašparovič obchádza. „Neviem vám povedať, ako by ste sa s ním mohli stretnúť. Skúste cez Kanceláriu prezidenta,“ hovorí nám pri vstupe vrátnička. Vraj sem chodí nepravidelne. Niekedy trikrát do týždňa, s manželkou alebo bez nej. Inokedy každý deň. Sú aj týždne, keď sem nezavíta vôbec.

Personál tvrdí, že informovaný občan občas prejaví záujem o stretnutie s dvojnásobnou hlavou štátu. Márne. Gašparovičovci vraj vedia o týchto ľuďoch, necítia sa však povinní zverejniť úradné hodiny alebo kontakt.

Reprezentuje

Oficiálne sa využívajú tieto dve kancelárie podľa Gašparovičovcov na reprezentatívne účely. V dome páru v Limbachu sme zastihli Silviu Gašparovičovú. „O čo ide?“ ozvala sa v interfóne bývalá prvá dáma. Opýtali sme sa, koho v starej Národnej rade prijíma ona, keďže jedna protekčne vybavená kancelária je pridelená na jej aktivity. „Nemáte o čom písať?“ spýtala sa, keď sme sa zaujímali aj o účel, na ktorý využíva svoju kanceláriu v štátnej budove.

V januári po obede exprezidentov s Andrejom Kiskom sa Ivan Gašparovič vyjadril, že bývalé hlavy štátu na Slovensku nemajú pozíciu, aby dokázali ďalej poskytovať svoje skúsenosti. Chýba mu vraj niekto, kto by mu pomohol s agendou. Gašparovič priblížil svoju predstavu: „Nič bombastické, taký malý sekretariát, aby mal aspoň jedného človeka, ktorý mu pomáha pri práci.“ Malý sekretariát, ktorý by mu hradili pravdepodobne za štátne. Na porovnanie - bývalá premiérka Iveta Radičová sa na prednáškach, vo verejných diskusiách či v médiách objavuje častejšie ako exprezident. A to bez požívania finančných výhod z bývalej funkcie.

Kde sa Gašparovič objavil

2017

  • Vo februári s manželkou na Krištáľovom krídle, s ministerkou Gabrielou Matečnou (SNS) na hokeji.
  • Ako hosť sa zúčastnil v máji na rokovaní parlamentných výborov pre európske záležitosti krajín V4 na Bratislavskom hrade.  Na odovzdávaní cien Spravodliví medzi národmi, ktoré sa konalo koncom januára.
  • Začiatkom roka 2017 obedoval s Rudolfom Schusterom u prezidenta Andreja Kisku.

2016

  • V novembri strihal pásku na oddelení paliatívnej medicíny spolu s Andrejom Dankom a ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom.
  • S Vladimírom Poórom sa zúčastnil na pohrebe bývalého Mečiarovho ministra privatizácie Augustína Mariána Húsku.
  • Ukázal sa na akcii Umenie pre život v októbri.
  • V apríli bol zagratulovať Sise Sklovskej k narodeninám.
  • V júni na otvorení výstavy sa stretol s holandskou princeznou Beatrix.

Schuster v knižnici

Rudolf Schuster po odchode z prezidentského úradu dlho nemal svoju oficiálnu kanceláriu. Všetko sa zmenilo približne pred dvoma rokmi, keď sa v priestoroch Košického samosprávneho kraja zriadila prezidentská knižnica.

Nájdete ju vo Východoslovenskej galérii na Hlavnej ulici v Košiciach. Je otvorená každý pracovný deň od desiatej do piatej. Tu sa bývalý prezident stretáva nielen so zahraničnými návštevami, ale aj so svojimi priaznivcami, pričom návštevy sa musia vopred dohodnúť na termíne.

Okrem toho v knižnici nájdete všetky knihy, ktoré Schuster vydal, ale aj fotografie z jeho ciest či ďalších približne 1 500 kníh, ktoré dostal ako dary od zahraničných politikov. Nechýbajú, samozrejme, ani videozáznamy z jeho života.

Daroval: Svoje diela aj dary od prezidentov či iných politikov sú vystavené v tejto jeho pracovni. Má ju však len posledné dva roky.
Daroval: Svoje diela aj dary od prezidentov či iných politikov sú vystavené v tejto jeho pracovni. Má ju však len posledné dva roky.
Rudolf Felšöci

Vysunuté pracovisko v Košiciach

Kancelária prezidenta v Košiciach funguje už od čias prezidentovania Michala Kováča (1993 - 1998). O jej zriadenie sa zaslúžil aj Rudolf Schuster - vtedy ešte ako primátor Košíc spolu so starostom mestskej časti Košice-Staré Mesto Jánom Sülim vytvorili priestor, kde by bola Kancelária prezidenta SR. Sídli v budove Miestneho úradu mestskej časti Košice-Staré Mesto.

Rudolf Schuster sa počas prezidentovania stretával s občanmi vždy vo štvrtok. „Samozrejme, keď mi to moje povinnosti dovoľovali,“ prezradil pre PLUS 7 DNÍ exprezident.

V čase jeho neprítomnosti chod kancelárie aj kontakt s občanmi zabezpečovali zamestnanci tejto košickej pobočky v priebehu celého pracovného týždňa. Pôsobil v nej Boris Šterbák a neskôr aj Jozef Širotňák. Za prezidentovania Rudolfa Schustera sa rozbehla i pobočka prezidentskej kancelárie v Banskej Bystrici.

Po nástupe Ivana Gašparoviča do funkcie prezidenta republiky Schuster už túto kanceláriu nevyužíval. Gašparovičovou pravou rukou a šéfom košickej pobočky tejto kancelárie sa stal Oto Sabo, jeho vtedajší blízky spolupracovník. Aj keď sa Gašparovič veľmi často v Košiciach neukazoval, jeho kancelária celý pracovný týždeň prijímala podnety od občanov.

Úradné hodiny súčasného prezidenta Andreja Kisku sa v košickej pobočke prezidentského úradu scvrkli na dva pracovné dni.

VIDEO Plus 7 Dní