Dcéra odsúdeného podnikateľa Mariana Kočnera Andrea v uplynulých týždňoch ovládla areál golfového ihriska Welten v obci Báč pri Šamoríne.

V prípade sa objavujú postupy, ktoré boli charakteristické pre podnikanie jej otca, keď bol ešte na slobode - podozrenia zo zinscenovaných valných zhromaždení a nerešpektovanie súdneho rozhodnutia. Úlohu v ňom zohral aj Kočnerov niekdajší advokát Andrej Šabík.

Situácia môže v najbližších dňoch ďalej eskalovať. Odovzdania ihriska, hotela, reštaurácie a súvisiacich nehnuteľností sa totiž dožaduje konkurzný správca pôvodnej firmy Welten.

Práve z nej ešte v roku 2011 Kočner vyviedol areál cez sériu podľa polície pochybných transakcií.

Partia okolo Kočnerovej sa síce tvári že nehnuteľnosti správcovi vrátia, ale termín odovzdania sa už raz menil. Ak to neurobia dobrovoľne, situácia povedie prinajmenšom k mesiacom súdnych konaní, ale reálne to budú roky.

„Boli sme požiadaní o predĺženie lehoty na odovzdanie areálu a sprístupnenie nehnuteľností z dôvodu, že zo strany dotknutých subjektov neboli prítomní štatutári,“ vysvetľuje správcovská firma Crossdefault Management Group, čo viedlo k posunutiu termínu.

Návrh na obžalobu

Na pôvodnú kauzu Welten ako prvý poukázal novinár Ján Kuciak. Kočnera súdia za to, že si objednal jeho vraždu.

Trestne stíhaný je aj za transakcie súvisiace s golfovým areálom. Prokuratúra ho viní, že pri nich veriteľom spôsobil škodu vyše dvoch miliónov eur. Ďalšie štyri milióny eur na transakcii tratil štát na DPH.

Vyšetrovanie je už skončené s návrhom na podanie obžaloby. „Vec by mala byť na Úrade špeciálnej prokuratúry, ktorý rozhoduje o tomto návrhu. Podanie obžaloby neregistrujem,“ informoval obhajca Michal Mandzák, ktorý v trestných prípadoch zastupuje Kočnera.

Ihrisko so súvisiacimi budovami Kočner v podstate odcudzil trojici pôvodných developerov - podnikateľom bratom Alexandrovi a Jozefovi Grmanovcom a Erikovi Schwartzovi. Grmanovci pred šestnástimi rokmi zaisťovali financovanie výstavby projektu, Schwartz doň vložil zreštituované pozemky a budovy v Báči.

Keď v roku 2018 po Kuciakovej vražde Kočner stratil vplyv a skončil vo väzbe, ihrisko naďalej fungovalo, ale ostalo mocensky opustené - Kočner s dcérou tolerovali, že každodenná prevádzka ostala v rukách ľudí okolo Schwartza a prezidenta báčskeho golfového klubu Ivana Šeböka, ktorí k tomu mali najbližšie.

Správca: Sú tam protiprávne

Toto nastavenie vzťahov teraz Andrea Kočnerová s partiou pomocníkov zmenila. Schwartza odvolali z dvoch firiem, ktoré sú dôležité pre prevádzku reštaurácie, hotela a ihriska.

Jednou z nich je spoločnosť International Finance Group Slovakia, ktorá je v katastri zapísaná ako vlastník areálu.

Novým a jediným konateľom sa stal Marek Daňo, podľa portálu Aktuality.sk partner a otec dieťaťa druhej Koč­nerovej dcéry Karolíny.

Prevádzku reštaurácie následne zverili firme Market Bistro podnikateľa Vladimíra Hanesa, ktorý má už jeden gastropodnik v Šamoríne. Táto firma má byť aj novým medzičlánkom vo vzťahu s golfovým klubom - práve jej by mal klub platiť nájomné za ihrisko. Tritisíc eur za štvrťrok.

Klub je v celom príbehu kľúčový. Ako jediný totiž generuje významnejšie príjmy a práve tie zaujímajú Kočnerovú.

Ako sa im podarilo ovládnuť firmu - prečítajte si na ďalšej strane