Nemá pokoja ani po odchode z funkcie! Musí byť v neustálom strehu! Veď čo ak sa niekde niečo zomelie a on bude musieť byť pritom. Hoci z bývalého najvyššie postaveného muža slovenskej polície Tibora Gašpara je dnes výsluhový, nie zásluhový dôchodca, pri pohľade na jeho aktuálne vymoženosti sa dá pokojne konštatovať, že je zrejme vyťažený na maximum. Po zakotvení v civile, do ktorého ho po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej vyhnal hlas ulice, sa z neho stal poradca ministerky vnútra Denisy Sakovej. Hoci len na 70-percentný úväzok, ale s výhodami, ktoré nemajú plnohodnotní, dlhoroční, ba ani vysokopostavení zamestnanci silového rezortu.

Štátni zamestnanci

Ministerstvo vnútra je štátna inštitúcia, čo iste netreba pripomínať. V súvislosti s osobou Tibora Gašpara je fajn si opäť raz povedať, že pracovníci tohto rezortu, vlastne aj všetkých ostatných, poberajú takzvané tabuľkové platy. V praxi a v skratke to znamená asi toľko, že výška ich mzdy je stanovená vzdelaním, počtom odpracovaných rokov a, samozrejme, postavením. Štátny zamestnanec zaradený do prvej platovej triedy mesačne zarobí ledva zákonom určenú minimálnu mzdu, čo je zhruba 480 eur.

Predseda vlády SR a dočasný minister vnútra Peter Pellegrini a prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar počas tlačovej konferencie, na ktorej premiér oznámil, že Gašpar skončí vo funkcii prezidenta policajného zboru najneskôr koncom mája 2018.
Predseda vlády SR a dočasný minister vnútra Peter Pellegrini a prezident Policajného zboru SR Tibor Gašpar počas tlačovej konferencie, na ktorej premiér oznámil, že Gašpar skončí vo funkcii prezidenta policajného zboru najneskôr koncom mája 2018.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Pracovník zaradený do najvyššej triedy dostane niečo vyše 1 100 eur. V oboch prípadoch hovoríme o hrubých číslach, ktoré sa môžu zvýšiť buď o osobné príplatky, alebo odmeny. Občas sa stane, že celkový plat zamestnanca v štátnej správe napokon dosiahne dvojnásobok tabuľkovej mzdy, čo pri najlepšie postavených môže byť zhruba 2 200 eur.

Nedobrovoľný odchod

Lenže existuje, minimálne na ministerstve vnútra, ešte iná kategória ľudí. Patrí do nej aj Tibor Gašpar. Z vysokej, vlastne z najvyššej policajnej funkcie odišiel, aj keď nie veľmi dobrovoľne, ku koncu mája. Urobil tak pod tlakom verejnosti, ktorá si jeho meno tuho spájala najmä so silným podnikateľským klanom Bödörovcov z Nitry zarábajúcim na štáte. Napokon skutočnosť, že k nim má blízko, ani sám nepopieral. Vlastne ani nemohol, keďže jeho žena je s Bödörovcami rodinne zviazaná.

Vo svojich článkoch sa však týmto Nitranom a ich fungovaniu, občas značne otáznemu, venoval aj novinár Ján Kuciak, ktorého tento rok vo februári spolu so snúbenicou Martinou Kušnírovou zavraždili. Dnes už poznáme mená vykonávateľov tohto skutku a skloňuje sa aj osoba, ktorá si ho mohla objednať. Ide o kontroverzného podnikateľa Mariána Kočnera. Toho v minulosti prichytili pri návšteve istého nitrianskeho hotela, ktorý sa spomínal práve v súvislosti s rodinou Bödörovcov.

Norbert Bödör: Syn majiteľa Bonulu má tiež blízko k Smeru.
Norbert Bödör: Syn majiteľa Bonulu má tiež blízko k Smeru.
Zdroj: Archív

Ohavná vražda dvoch mladých ľudí vyvolala mohutné celospoločenské nepokoje, na základe ktorých odstúpil premiér Robert Fico i minister vnútra Robert Kaliňák. Nahnevanému ľudu to však nestačilo. Žiadal aj hlavu policajného prezidenta Gašpara, ktorý sa na ten krok odhodlal v máji. Policajné rady opustil s čistým štítom, a teda aj so všetkými finančnými výhodami, na aké mal nárok. Skončil ako výsluhový dôchodca s nárokom na mesačnú peňažnú dávku, ktorá sa podľa našich odhadov môže pohybovať na úrovni 2 500 eur.

Poradca

Tibor Gašpar však doma dlho nezaháľal. Presne dva mesiace, po ktorých uplynutí nová ministerka vnútra Denisa Saková zrejme zistila, azda sama od seba, že tento muž je pre rezort nenahraditeľný. Rozhodla sa preto ponúknuť mu lukratívny flek. Píšeme lukratívny, aj keď samotný Tibor Gašpar by iste protirečil. Ale posúďte sami. Bývalý policajný prezident začal od 1. augusta pôsobiť priamo na ministerstve vnútra oficiálne ako odborník ústavného činiteľa v oblasti legislatívy a v oblasti sociálne vylúčených komunít. Neoficiálne ako poradca Denisy Sakovej. Aj keď len na polovičný úväzok, biedou rozhodne netrpí. Výška jeho mesačného príjmu len z tejto funkcie totiž predstavuje 2 030 eur v hrubom. Áno, presne tak. Tibor Gašpar zarobí za 70-percentný úväzok toľko, koľko najlepšie ohodnotený štátny zamestnanec makajúci na ministerstve na plný úväzok.

Radí susedom

Policajný dôchodca toho stíha ešte viac. Dokonca za hranicami našej vlasti. Od 1. augusta radí aj českému ministrovi vnútra Janovi Hamáčkovi. „Na báze dohody o vykonaní práce a podľa potrieb poskytuje odborné stanoviská v oblasti bezpečnosti a polície,“ informovali nás z tamojšieho tlačového oddelenia. Dodali, že Tibor Gašpar ich očaril najmä vďaka svojim dlhoročným skúsenostiam a znalostiam v oblasti bezpečnostných zborov a polície. „Je dobre oboznámený s fungovaním českej polície, ale pretože s ňou nie je priamo spojený, je schopný pri posudzovaní odborných vecí udržať si istý nadhľad a odstup. Vo funkcii poradcu nemá žiadne rozhodovacie právomoci a len poskytuje konzultácie ad hoc,“ zhrnuli naši českí priatelia. Len dodajme, že mesačný honorár Tibora Gašpara vraj nepresiahne desaťtisíc českých korún, čo je zhruba 400 eur. Summa summarum, po sčítaní Gašparovho výsluhového dôchodku, úväzkov na slovenskom a českom ministerstve vnútra môžeme pokojne skonštatovať, že sa veru nemá zle.

Má aj služobné auto

No a popritom všetkom sme zistili, že k dispozícii má aj služobné vozidlo. Veď ako ináč! Nie však nejakú obyčajnú Fabiu, Kiu či SEAT, ale pomerne luxusnú Škodu Superb, ktorej hodnota sa mohla v čase kúpy pohybovať na úrovni 42-tisíc eur. Hovoríme pritom o cene po zľave, ktorú má ministerstvo vnútra u predajcov ako hromadný nákupca vozidiel pre štátnu správu. Prečo má polovičný poradca k dispozícii aj služobné vozidlo, sme sa nedozvedeli. Z tlačového odboru nám dali vedieť len toľko, že „poradca ministerky vnútra používa služobné motorové vozidlo Škoda Superb, ktoré mu bolo pridelené pri nástupe do funkcie, spôsobom a v rozsahu stanovenom v oprávnení na prevádzku vozidla“. Čo to presne znamená, nevedno, v každom prípade i to, že s autom, ktorého prevádzku s najväčšou pravdepodobnosťou plne hradí rezort vnútra, sa môže Tibor Gašpar vyvážať aj domov do Veľkých Janíkoviec pri Nitre. A to aj cez víkendy, sviatky a iné svoje voľné dni. Samotný pán poradca nám vysvetlil, že služobné vozidlo naozaj potrebuje, keďže chodí navštevovať rómske osady. Lebo v tejto oblasti on pani ministerke radí tiež.

Tibor Gašpar má ako poradca ministerky vnútra na 70-percentný úväzok k dispozícii aj  služobnú Škodu Super B. Auto používa aj na cesty domov do Veľkých Janíkoviec pri Nitre.
Tibor Gašpar má ako poradca ministerky vnútra na 70-percentný úväzok k dispozícii aj služobnú Škodu Super B. Auto používa aj na cesty domov do Veľkých Janíkoviec pri Nitre.
Zdroj: Matej Kalina

Čo dodať? Staré známe príslovie hovorí, že dobrá rada stojí groš. Tak dúfajme, že rady Tibora Gašpara sa naozaj vyplatia. Nie iba jemu. Či však bol v súvislosti s jeho osobou naozaj vypočutý hlas ulice, je nanajvýš otázne.    

Rušno v polícii

Udalosti a dianie v slovenskom Policajnom zbore z posledných týždňov najnovšie vyvrcholili ďalším personálnym zemetrasením. Zo svojej pozície ku koncu roka po dohode s policajným prezidentom Milanom Lučanským odíde riaditeľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Peter Hraško. Vyjednávanie to však podľa všetkého nebolo jednoduché. Ako je známe, Hraško má blízko k bývalému policajného prezidentovi Tiborovi Gašparovi aj k exšéfovi protikorupčnej jednotky Robertovi Krajmerovi, teda k mužom, ktorí sú prostredníctvom svojich manželiek spojení s podnikateľským klanom Bödörovcov. Hraško a Krajmer sa spoločne objavili aj na mieste vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, čo vyvolalo značnú vlnu nevôle laickej, ale i odbornej verejnosti. Po následných udalostiach, čím máme na mysli celospoločenské protesty, Gašpar a Krajmer svoje pozície opustili. Peter Hraško nie. Zostal prilepený k svojej stoličke. Až sa človek čudoval, či mu to stojí za to. Ale zrejme stálo. Možno aj muselo. Iste je dobré mať prehľad o dianí priamo v epicentre.

Milan Lučanský po svojom nástupe Hraška síce stiahol z kontrolnej skupiny, ktorá fungovala pri tíme vyšetrujúcom vraždu mladej dvojice, chápadlá bývalo policajného vedenia to však oslabilo málo.

Riaditeľ NAKA kul poza Lučanského chrbát plány so svojimi kamošmi. Teda minimálne s Krajmerom, s ktorým sa podľa našich informácií pravidelne stretával v istej bratislavskej reštaurácii, čo ani nepoprel. Keďže to však považoval za svoju osobnú záležitosť, bližšie sa k veci odmietol vyjadriť.

Pohár Lučanského trpezlivosti pretiekol v uplynulých týždňoch. V čase, keď po dosiahnutí krehkej dôvery verejnosti, čo sa polícii podarilo najmä vďaka zlomu vo vyšetrovaní niektorých závažných káuz, totiž prišla tvrdá rana. Na výsluchy začali predvolávať mladých ľudí z iniciatívy Za slušné Slovensko. Na výpovede ich pozýval vyšetrovateľ protikorupčnej jednotky, pričom tak robil priamo na Hraškov pokyn. Ten vraj konal na základe akéhosi anonymného trestného oznámenia. Oheň bol na streche a policajný prezident ho musel hasiť. Najskôr postup svojich podriadených obhajoval, aby pár dní nato zistil, že ho najvyššie vedenie NAKA ak nie rovno klamalo, tak minimálne zavádzalo. Potvrdila to analýza, ktorú si dal Lučanský vypracovať. „Z jej záverov vyplývajú viaceré pochybenia po prijatí anonymného trestného oznámenia v súvislosti s iniciatívou Za slušné Slovensko. Preto som začal disciplinárne konanie proti riaditeľovi NAKA Petrovi Hraškovi,“ vyhlásil pred pár dňami policajný šéf a dodal, že analýza potvrdila nezrovnalosti medzi informáciami, ktoré dostal od vedenia NAKA, a skutočnosťou. Jednoducho nesedeli časové a faktické údaje.

Netrvalo dlho a policajný prezident vyhlásil, že s Hraškom sa dohodol na jeho odchode z postu riaditeľa NAKA. „Napriek tomu, že ešte nebolo ukončené disciplinárne konanie, dohodol som sa s riaditeľom NAKA Petrom Hraškom o jeho ďalšom pôsobení v Policajnom zbore. Do konca roka mi oznámi miesto v Policajnom zbore, kde by chcel ďalej pracovať. Bude to miesto v inej policajnej zložke, ako je Národná kriminálna agentúra,“ uviedol Lučanský. Hoci Hraško sa odmietol k celej záležitosti vyjadriť, pre televíziu Markíza urobil výnimku. Najskôr vyhlásil, že príde čas všetko komentovať, aby o pár hodín uviedol, že s Lučanským mali korektnú debatu. Nevylúčil pritom svoj odchod do civilu. Čo by sa dialo v takom prípade? Vôbec nič. Ak by aj disciplinárne konanie potvrdilo Hraškove pochybenia, potrestaný by už nemohol byť. „Disciplinárne konanie je možné len v čase služobného pomeru,“ potvrdil Milan Lučanský. Po Slovensku by tak chodil ďalší policajný dôchodca so všetkými vymoženosťami, ktoré mu prináležia.