PLUS 7 DNÍ upozornilo na prípad sudkyne Pamely Záleskej, ktorá odmietla počas pojednávania opakované žiadosti obžalovaného Lehela Horvátha o podanie inzulínu. Muž sa dlhodobo lieči na diabetes a potrebuje pravidelné podávanie tohto lieku. Napriek tomu mu sudkyňa nevyhovela, čo viedlo k jeho následnému kolapsu a prevozu do nemocnice. Kompletný prepis ich diskusie o podaní inzulínu si môžete prečítať v článku, v ktorom sme na tento problém upozornili.

Horváthova dcéra pre našu redakciu potvrdila, že sudkyňa nariadila prestávku až po hodine a pol. Obžalovaný si chcel urýchlene pichnúť inzulín. Napokon to zašlo tak ďaleko, že mu cukor poklesol natoľko, že pred podaním lieku odpadol. Zasahovať musela väzenská stráž, ktorá privolala záchranku.

Generálna prokuratúra zabezpečí dohľad

Na postup Pamely Záleskej v prípade Lehela Horvátha už zareagovala aj Generálna prokuratúra (GP) SR s tým, že situáciu preverí: „Na podklade trestného oznámenia, ako aj medializovaných informácií, Krajská prokuratúra v Bratislave zabezpečí preverenie, či v danom prípade nedošlo k spáchaniu trestného činu. Dohľad nad činnosťou podriadených prokurátorov bude vykonávať prokurátor Generálnej prokuratúry SR," spresnila Zuzna Drobová, hovorkyňa GP SR a Úradu špeciálnej prokuratúry SR a dodala: "Pre komplexnosť posúdenia veci zároveň generálny prokurátor SR uložil špeciálnemu prokurátorovi preskúmať aj zákonnosť postupu prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry, konajúceho na hlavnom pojednávaní."

Prípadu sa má venovať aj Súdna rada

Predseda Súdnej rady Ján Mazák pre PLUS 7 DNÍ vo svojej reakcii na tento prípad uviedol neveriacky nasledovne: „Nechcete hádam povedať, že by sa našiel sudca alebo sudkyňa, ktorý by pri jednoduchých okolnostiach bránili podaniu inzulínu! Pri jednoduchých okolnostiach.“ Podľa členky Súdnej rady Marcely Kosovej sa už prípadu Lehela Horvátha venuje aj Súdna rada SR. Jej zasadanie začalo 16. mája a bude prebiehať tri dni.