Advokát Michal Miškovič, bývalý poradca súčasného premiéra Eduarda Hegera, ktorý je obžalovaný z porušovania cudzích práv - falšovania, sa postaví pred súd na jeseň. Bratislavský okresný sudca Karol Posluch by mal 3. novembra o osude Miškoviča aj rozhodnúť.

Advokát patril k vplyvným poradcom vtedajšieho ministra financií Hegera, ktorý získal zákazky za státisíce eur od štátnych úradov. Tie obsadili po víťazných voľbách nominanti Matovičovho OľaNO. Rovnako sa tešil priazni žúp obsadených matovičovcami.

Kvôli obžalobe prišiel vlani v septembri o možnosť pracovať ako advokát. „Advokát M.M. mal pozastavený výkon advokácie z dôvodu, že je voči nemu vedené trestné konanie,“ informovala Plus7dni.sk Alexandra Donevová, hovorkyňa Slovenskej advokátskej komory.

Miškovičov dištanc však trval len približne pol roka. Proces s advokátom sa vlečie totiž od júla 2017. „Komora v týchto prípadoch nemôže a nesmie nahrádzať štátne orgány a advokát nemá byť postihovaný (pozastavením jeho činnosti) zo strany komory za ich nečinnosť,“ vysvetlila Donevová.

A hneď to aj využil. Objavil sa po boku exšéfky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Gabriely Bartošovej, ktorú právne zastupoval. Tvrdil, že zadarmo. Bartošová je vo väzbe, už ju nezastupuje. Spolu s ďalšími zadržanými je podozrivá zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, podplácania a zneužívania právomoci verejného činiteľa.

Mičovský musel odstúpiť

Kvôli kauze Bartošovej odstúpil pred pár dňami minister pôdohospodárstva Ján Mičovský, ktorý po nástupe novej vlády Bartošovú do funkcie v apríli minulého roka vymenoval.

Napriek tomu advokátovi zákazka za 287 tisíc eur od SPF zostala. Štátna tipovacia spoločnosť Tipos aj ministerstvo životného prostredia však zmluvy s Miškovičovou advokátskou kanceláriou zrušili.

Bývalému Hegerovmu poradcovi ide o veľa. Ak ho právoplatne odsúdia, môže na svoju advokátsku činnosť zabudnúť. „Ak je advokát právoplatne odsúdený za úmyselný trestný čin, zákon o advokácii s tým spája následok vyčiarknutia zo zoznamu advokátov,“ upozornila Donevová.

Komu radil obžalovaný advokát Miškovič si pozrite v GALÉRII >>

Prečítajte si tiež: