Policajný prezident Štefan Hamran je snob ako vystrihnutý z výkladového slovníka. Posadnutosťou drahými autami určenými pre manažérov sa prezentuje na dennej báze. Do práce, z práce i na dovolenku sa vozí v luxusnom BMW 750 Xdrive 7L v hodnote do stodeväťdesiattisíc eur požičaným pre rezort vnútra od súkromnej firmy. Na krku nosí retiazku svetoznámej značky Bulgari s príveskom navrhnutým slávnou architektkou Zahou Hadidovou za tritisícpäťsto eur. Ani si neoblečie hocičo. Športovú bundu si kúpil za osemsto eur. Tieto skutočnosti sa nedajú odbiť konštatovaním, že Hamran možno len má rád kvalitu a vycibrený vkus. Redakcia PLUS 7 DNÍ má k dispozícii nahrávku rozhovoru Hamrana s kolegami policajtmi, kde povýšenecky ohŕňa nosom nad stredným Slovenskom.

Dočasne poverený policajný prezident Štefan Hamran si na sebe dáva záležať. Na krku má retiazku s príveskom za tisíce, dopĺňa ju pevný náramok.
Zdroj: instagram Š. Hamrana

Ani pánboh to neskontroluje

Spomínaná nahrávka pochádza z čias, keď bol Hamran ešte len šéfom útvaru osobitného určenia známeho pod názvom Lynx Commando. Na zázname počuť, ako Ham­ran debatuje s inými policajtmi a rozoberá možnosť obísť zmluvné podmienky kontraktu s Národnou bankou Slovenska, ktorej mala polícia zabezpečovať prevoz peňazí. Lynx Commando za túto službu inkasovalo 260-tisíc eur, pričom peniaze malo preinvestovať na nákup technického zabezpečenia zákazky. Hamran sa spoločne s kolegami uisťoval, že si môžu nakúpiť autá, aké sa im ráčia, a vôbec ich nemusia používať „na robotu“.
„Ani pánboh to neskontroluje,“ zaznela veta hodná vytesania do mramoru, hlavne ak si uvedomíme, že minister vnútra Roman Mikulec spravil z Hamrana policajného prezidenta.
Nahrávku dopodrobna rozobrali Hospodárske noviny. Z policajného prezídia im odpovedali: „O existencii ilegálnej nahrávky vyhotovenej v útvare osobitného určenia, ktorá mala poslúžiť na diskreditáciu veliteľa útvaru osobitného určenia, vieme. Máme informácie, že Ján Kaľavský ju veľmi intenzívne zháňal v prospech nejakej novinárky.“
Toto oficiálne vyjadrenie možno interpretovať aj tak, že nahrávka bola skutočne vyhotovená v Lynx Commande a keď­že spomínaný bývalý policajt Kaľavský nepracoval v útvare osobitného určenia, ale v NAKA, o obsahu nahrávky sa s veľkou pravdepodobnosťou dlho šepkalo v celom Policajnom zbore.

Kam, do pi.e, ich zoberiem

Debatou o obchádzaní zmluvy s Národnou bankou Slovenska sa rozhovor Hamrana s podriadenými nekončí. Ďalej Hamran riešil cvičenie v Lešti, kam mala namierené aj pozvaná delegácia policajtov zo Singapuru. Súčasný šéf policajtov sa nahlas zamýšľal nad tým, čo má „Singapurčanom“ ponúknuť mimo pracovného programu.
„Rozmýšľam - tí Singapurčania, do pi.i, ako to vyriešiť,“ zaklial zlostne Hamran. „Ja som to chcel spojiť s oným, vieš, so štvorkou. Keď to bude na Lešti, tak ich nemôžem zobrať na Lešť. Ja im nejaký program spravím na Lešti? Či ich zoberiem do Zvolena?! Budú si myslieť, že sme rozvojový región.“

„Tak ich zober do Tatier,“ snažil sa šéfa upokojiť jeden z policajtov, ale Hamran zjavne nepovažoval za vhodné ukazovať exotickým inostrancom ani Nízke, ani Vysoké Tatry. Poznámku totálne odignoroval a ďalej mlel svoje: „Keby som ich mal tu dole - v Bratislave alebo Komárne, tak ich zoberiem do Budapešti, zoberiem do Viedne alebo proste máš kam do Bratislavy. Ich máš kam zobrať. Kam ich, do pi.e, zoberiem tam?!“
Z tónu Hamranovho hlasu je jasné, že v skutočnosti nečaká odpoveď, repliky sú len rečníckymi otázkami. Viac-menej sám pre seba ďalej ešte vyratúva, že z Komárna, kde, mimochodom, býva, má Budapešť v podstate za rohom, stačí prejsť osemdesiat kilometrov. Aj Viedeň je so vzdialenosťou stošesťdesiat či stosedemdesiat kilometrov ešte z Komárna dostupná. Nuž a v najhoršom prípade by mohol návštevu smerovať do Bratislavy, počítať treba s cestou dlhou len deväťdesiat kilometrov.
To je iné,“ porovnáva s možnosťami stredného Slovenska.

Neurážajte nás!

Nad Zvolenom ohŕňal Hamran nosom.
Zdroj: Ján Krošlák

„Je otázne, či bol pán Hamran niekedy vo Zvolene a či má predstavu, čo všetko zaujímavé možno na návšteve vo Zvolene odprezentovať. Som presvedčená, že mesto sa má čím pochváliť. Keby oslovil predstaviteľov samosprávy, určite by sa veľa dozvedel o možnostiach pripraviť zaujímavý rôznorodý program,“ reaguje na Hamranove slová primátorka mesta Zvolen Lenka Balkovičová.
Podpredseda Banskobystrického samosprávneho kraja Ondrej Lunter vníma Hamranovo vyjadrenie ako pohŕdanie krásnym regiónom. „Je to obrovská škoda a hanba zároveň. Takto to vyzerá vždy, keď sa niekto na veci pozerá od stola z Bratislavy. A pritom sa stačí zaujímať,“ roz­ohnil sa Lunter. „Nik iný na svete nemá UNESCO mesto Banskú Štiavnicu. Nik iný nemá autentické liečivé kúpele Dudince. Nik iný na Slovensku nemá značku európskeho kultúrneho dedičstva ako románske sakrálne maľby v gemerských kostolíkoch. A mohol by som pokračovať. Toľko významných a nádherných miest, ktoré možno ukazovať. Toto je odkaz pre všetkých aj do budúcnosti: stačí sa spýtať, radi vám naplánujeme bohatý neopakovateľný program pre vaše vážené návštevy.“
Policajnému prezidentovi Ham­ranovi i podobným papalášom, ktorí sa hanbia za slovenské korene, odkazuje: „Neurážajte nás a ne­urážajte Slovensko.“

Ondrej Lunter odkazuje Hamranovi: "Neurážajte nás!"
Zdroj: Ján Krošlák

Celú nahrávku si môžete vypočuť na 2. strane.