Tip na článok
Levica Simba: Manželke Lehela H. Ivete neublížila.

Na jeho pozemku zakopali desiatky mŕtvol, vlastnú manželku zmlátil a hodil levovi

Henrieta Ďurovová

Vrah bosa Ľudovíta Sátora si doteraz užíval slobodu. Príde po surovej bitke manželky o doterajšiu beztrestnosť?

Galéria k článku (9 fotografií )
Levica Simba: Manželke Lehela H. Ivete neublížila.
Levica Simba: Manželke Lehela H. Ivete neublížila.
Vražedná dvojka: Lehelovi parťáci pri vraždení. Na foto Zsolt N., alias Čonty.

Keď v prvej polovici roku 2016 policajti v obci Čótfa vyhrabali telá štyroch zavraždených mužov, mnohých zaskočil fakt, že majiteľ pozemku s objavenými mŕtvolami Lehel H., alias Hrobár, si napriek tomu naďalej pokojne užíval beztrestný a slobodný život. Nič sa na tom nezmenilo, ani keď sa verejne prihlásil a priznal k vražde vtedajšieho šéfa dunajskostredského podsvetia Ľudovíta Sátora. Svoju „istotu“ beztrestnosti zaklincoval rozhovorom pre slovensko-maďarský spravodajský portál parameter.sk v auguste 2016, kde sa síce k tomu, že Sátora zastrelil, priznal, ale s tým, že „vlastne som ani nemal dôvod, aby som to urobil. Aj v tomto prípade som sa dostal do situácie, že som nemal na výber“. Lehel zašiel vo svojej bohorovnosti až tak ďaleko, že dal trestné oznámenia na médiá, ktoré o mŕtvolách na jeho pozemku vtedy písali. Polícia v prípade spomínaných štyroch vrážd obvinila štyroch mužov - Krisztiána K., Františka Z., Zsolta N., alias Čontyho, a Juraja B.

Vražedná dvojka: Lehelovi parťáci pri vraždení. Na foto Zsolt N., alias Čonty.
Vražedná dvojka: Lehelovi parťáci pri vraždení. Na foto Zsolt N., alias Čonty.
PZ SR
Vražedná dvojka: Lehelovi parťáci pri vraždení. Na foto Krisztián K.
Vražedná dvojka: Lehelovi parťáci pri vraždení. Na foto Krisztián K.
PZ SR

Hrobár Lehel na zozname obvinených nebol. V danej trestnej veci bola začiatkom tohto roka podaná obžaloba na Špecializovaný trestný súd, Lehel H. však v tomto prípade vystupoval ako svedok, vznesenie obvinenia proti nemu dočasne odložili. To, čo sa odohralo začiatkom tohtoročného marca, však jeho postavenie v spomínanom prípade absolútne mení. „Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) nebude akceptovať páchanie ďalšej trestnej činnosti tak­zvaných korunných svedkov. Prokurátor sa oboznámil so spisovým materiálom vo veci napadnutia manželky L. H. a vydal vyšetrovateľovi záväzný pokyn na vznesenie obvinenia za všetky skutky, v ktorých bolo proti L. H. dočasne odložené vznesenie obvinenia vo veci týkajúcej sa zločineckej skupiny takzvaných sátorovcov,“ informovala nás hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová.

Brutálny útok na manželku

Lehel (54) a jeho syn Tibor (22), ktorého má z predchádzajúceho manželstva, sú v súčasnosti za mrežami. Vo väzbe sa ocitli po tom, čo podľa polície v prvú marcovú nedeľu takmer na smrť zmlátili Lehelovu tretiu manželku Ivetu (42), s ktorou žijú v jednej domácnosti. Tá skončila v nemocnici na jiske s pomliaždeným hrudníkom, so zlámanými rebrami a s poškodenými pľúcami. Zbitú manželku vraj Lehel hodil do klietky s jeho domácim miláčikom, levicou Simbou. Neskôr dobitú a zakrvavenú Ivetu ktosi vyhodil z auta pri rodinnom dome jej rodičov v neďalekých Kútnikoch, odtiaľ ju záchranári okamžite previezli do nemocnice. Po Lehela a jeho syna Tibora si na druhý deň po incidente prišli kukláči, ktorým dokonca asistoval vrtuľník.

Hrobár: Kým nezmlátil manželku Ivetu, bol v pozícii spolupracujúceho obvineného.
Hrobár: Kým nezmlátil manželku Ivetu, bol v pozícii spolupracujúceho obvineného.
parameter.sk

Obaja muži sú obvinení zo zločinu ublíženia na zdraví a z prečinu nebezpečného vyhrážania. „Moja manželka je nepríčetná, pije a berie lieky, vyhrážala sa môjmu synovi, chcela ho napadnúť nožom,“ obhajoval sa na súde. Na to, ako si mohla zlomiť rebrá, mal tiež odpoveď. „Neviem, možno levica na ňu spadla. Posielajú za mreže dvoch nevinných ľudí.“ Pred súdom stáli aj Lehelove a Ivetine dcéry Iveta (17) a Ilona Rita (14). Do reči im veľmi nebolo, Iveta však zastáva otca. „Samozrejme, že chceme, aby ho pustili. Všetko bolo ináč, ale teraz nepoviem ako, som vystresovaná,“ obhajovala otca pred novinármi a tvrdila, že bola mamu pozrieť - nič jej vraj nie je, celé si to vymyslela. Iveta je už tretia Lehelova manželka, žili spolu sedemnásť rokov a spolu majú dve dcéry. Jej matke Alžbete, ktorú sme v Kútnikoch navštívili, do reči veľmi nebolo. Hoci sa spočiatku dcéry zastávala, v čase našej návštevy už o ničom, najmä o zaťovi, hovoriť nechcela.

Život na mafiánskom pohrebisku

Spolu s Lehelom sa za mrežami ocitol jeho syn Tibor z predchádzajúceho manželstva. Málokto vie, že už dospelý mladý muž vyrastal s troma súrodencami u otca, v dome, ktorý patril ich matke Timei. Tá, podľa dôverných informácií, v dome nesmela po rozvode bývať a o deti prišla rozhodnutím súdu, ktorý ich výchovu zveril práve exmanželovi Lehelovi. „Preplakala desať rokov svojho života, chodila po súdoch, sociálkach, polícii, márne sa detí domáhala. Všetci pritom vedeli, že tie deti bývajú v dome na mafiánskom pohrebisku samy, a z otca mali strach. Nepomohol jej nikto," Lehela sa každý bál. Aby bola s nimi aspoň trocha v kontakte, nosievala im k bráne domu varené jedlo a nevyhnutné veci.

Bratia Raiszovci: Szilárd, vľavo v oranžovej kravate, a Csaba, vpravo
vedľa neho, zahynuli rukou Lajosa Sátora. Telá zakopal aj vykopal Lehel H. na svojom pozemku. Na snímke vľavo hore sú telesné pozostatky Csabu, ktoré vykopali v marci 2011, tri roky po zmiznutí bratov.
Bratia Raiszovci: Szilárd, vľavo v oranžovej kravate, a Csaba, vpravo vedľa neho, zahynuli rukou Lajosa Sátora. Telá zakopal aj vykopal Lehel H. na svojom pozemku. Na snímke vľavo hore sú telesné pozostatky Csabu, ktoré vykopali v marci 2011, tri roky po zmiznutí bratov.
TASR

„Chcel si nechať aj dcéru z prvého manželstva, ale to mu nevyšlo, z nej je dnes lekárka. Timei však úrady zobrali všetky štyri deti. Nepomohol jej nikto. Stále chodila na políciu, že deti sú na zlom mieste, že tam nesmú vyrastať, pretože Lehel je chorý človek. Bola to kalvária. Namiesto pomoci sa dočkala toho, že ju úrady posielali na psychiatriu, musela si dávať robiť rôzne psychologické posudky. Behala po súdoch, no nepomohla si. Nikto jej nedal za pravdu. Nakoniec sa jej podarilo získať aspoň najmladšiu dcéru, aj to až po tom, čo sa dievča pokúsilo v pätnástich siahnuť si na život. Práve končí strednú školu. Staršie deti sú už dospelé, u otca zostal len Tibor. Matka za to, že skončil s otcom za mrežami, viní úrady." Tvrdí, že Lehel s manželkou Ivetou sa o deti nestarali. Lehel vraj v tom dome nemal ani oblečenie, žil neďaleko na svojom ranči. Prečo na to sociálka celé roky neprišla? „Hovorí sa, že preto, lebo mu vždy niekto dopredu zavolal, a keď prišla kontrola, všetci sedeli spolu za stolom ako dokonalá rodina. Žiadny úradník sa však nezamyslel nad tým, že jeho druhá žena je pedagogička, a tak nebol dôvod jej deti zobrať. Za všetkým bol strach, pretože tu každý vedel, kto je Lehel H.,“ dozvedeli sme sa.

Hrobár

Brutálne vraždy rôznych mafiánskych gangov vyvrcholili vyvraždením pápayovcov v marci 1999. Jedným z obžalovaných z vyvraždenia desiatich vtedajších členov miestneho podsvetia bol Andrej Reisz, zvaný Andorka. Z jeho vraždy obvinili Kristiána K., spolu so Sátorom a Lehelom sa dohodli, že ho zavraždia. Stalo sa to v novembri 2006 na pozemku v Čótfe, Kristián s Lehelom potom Reiszovo telo rozporciovali na viacero častí, pomleli ich v mlynčeku na mäso a pozostatky vysypali do Malého Dunaja. Niektoré časti tela zakopali na Lehelovom pozemku. Keď polícia spomínaný pozemok prehľadávala, našla v ňom zakopané dve neznáme telá aj pozostatky bratov Reiszovcov, nezvestných od septembra 2008.

Pohrebisko v Čótfe: Na leteckej snímke je ranč Lehela H., alias Hrobára. Je označený tabuľkou s lebkou.
Pohrebisko v Čótfe: Na leteckej snímke je ranč Lehela H., alias Hrobára. Je označený tabuľkou s lebkou.
JURAJ ROŠČÁK

Objavili ich v marci 2011 a polícia obvinila z ich vraždy Ľudovíta Sátora. Ten však v tom čase už nebol medzi živými. Hoci pôvodne jeho telo zakopali do zeme u Lehela, aby ho polícia neobjavila, údajne ho preniesli do hrobu v Číčove, ktorý využíval jeden z obžalovaných z vraždy, František Z. Tam ho však pri razii v roku 2016 nenašli. Mŕtvych na pozemku u Hrobára však údajne bolo oveľa viac. „Vraj je tam zahrabaných tridsať až štyridsať ľudí. Mafiáni fungovali tak, že si našli človeka, založili na neho firmu, urobili zopár obchodov s odpočtom dane z pridanej hodnoty a bieleho koňa potom zabili a zakopali na družstve u Lehela H.,“ písali sme V PLUS 7 DNÍ v roku 2016. Hoci sa o mŕtvych hovorilo už od roku 2011, vtedajšie vedenie Policajného zboru tieto informácie ignorovalo. Muselo prejsť päť rokov a zmeniť sa vedenie polície, aby urobilo kroky, ktoré vrahov prinútili hovoriť. Možno aj preto, lebo sa ukázalo, že s mafiánmi spolupracovali samotní policajti.

Dostalo ho domáce násilie

„Chcela ublížiť synovi nožom, vypustila leva,“ tvrdil o svojej zbitej manželke Lehel minulý týždeň na súde. Posťažoval sa, že všetky obvinenia proti nemu sú účelové, pretože so synom podali trestné oznámenie za korupciu. Nič z toho mu však nepomohlo. Lehel sa tak dostal do väzby za domáce násilie. Muža, ktorý je kľúčovým svedkom v mafiánskych vraždách a aj vďaka jeho výpovediam dunajskostredskej mafii odzvonil umieračik, tak možno konečne dobehne spravodlivosť.

Prečítajte si tiež:

VIDEO Plus 7 Dní