Vzhľadom na vývoj udalostí chcel zvrátiť rozhodnutie svojej predchodkyne, ale ako sa hovorí, dostal košom. Minister spravodlivosti Viliam Karas nepochodil v presviedčaní bývalého predsedu Okresného súdu Bratislava III Romana Fitta, aby prijal ponuku na opätovné menovanie do spomínanej funkcie. Rezortnému šéfovi zároveň oznámil, že neplánuje ani stiahnuť žalobu v súvislosti so svojím odvolaním.

Tú Fitt podal na ministerstvo spravodlivosti krátko po tom, ako bol vlani začiatkom júna zbavený funkcie. Z pozície predsedu súdu ho odvolala vtedajšia ministerka Mária Kolíková, pretože podľa jej názoru, manažérsky nezvládol zákrok elity z NAKA, ktorá si na súd prišla po jeden konkrétny spis.

Nedotknuteľní kajúcnici

Týkal sa prípadu dvoch takzvaných kajúcnikov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu, ktorí mali krivo svedčiť proti exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinskému. Spis obsahoval aj utajenú prílohu a práve o tú sa na Fittovom súde zviedol doslova boj.

Zodpovední sudcovia túto odmietli príslušníkom vydať, čo odôvodnili tým, že by porušili zákon. Policajti sa ale nevzdávali a hrozili prehliadkou celého objektu, len aby predmetný spis dostali do svojich rúk.

Roman Fitt sa po incidente obrátil na Súdnu radu so sťažnosťou, že išlo o neprijateľný zásah do nezávislosti predmetnej inštitúcie a zároveň podal trestné oznámenie proti kriminálnej agentúre. Jeho vzdorovitosť sa však vôbec nepáčila vtedajšej ministerke Kolíkovej, pre ktorú bolo úplne nepochopiteľné, že Fitt spolu s kolegami odmietli splniť požiadavky elity z NAKA. Predsedu súdu preto odvolala z funkcie.

Nepočkala pri tom na závery Súdnej rady, ani na výsledky šetrenia policajnej inšpekcie, ktorá začala riešiť, či bol postup zasahujúcich príslušníkov na súde v súlade so zákonom.

Elita porušila zákon

A ukázalo, že nebol. Aspoň podľa vyšetrovateľa inšpekcie, ktorý po ukončení preverovania Fittovho trestného oznámenia dospel k záveru, že poverený príslušník NAKA počas zákroku na okresnom súde porušil zákon, keď opakovane žiadal sudcov, aby mu vydali utajované materiály.

K zásahu na súde vypracoval svoje stanovisko dokonca aj Národný bezpečnostný úrad, ktorý skonštatoval, že ak by sudcovia postupovali ináč, a teda ak by utajený materiál vydali, porušili by zákon. „Oprávnená osoba by sa tak dopúšťala vyzradenia utajovanej skutočnosti nepovolanej osobe spôsobom kvalifikovaným ako porušenie zákonom. S dôsledkom možného vyvodenia aj trestnoprávnej zodpovednosti za spáchanie trestného činu ohrozenia vyhradenej a dôvernej skutočnosti alebo trestného činu vyzvedačstva,“ napísal v stanovisku NBÚ.

Predsedom byť nechce

Vzhľadom na nazhromaždené rozhodnutia sa preto Kolíkovej nástupca Viliam Karas rozhodol, že si s Romanom Fittom osobne pohovorí.

„Minister spravodlivosti Viliam Karas sa 7. februára 2023 stretol s JUDr. Fittom vo veci jeho žaloby proti Ministerstvu spravodlivosti vo veci jeho odvolania z funkcie predsedu Okresného súdu Bratislava III,“ potvrdila PLUS 7 DNÍ rezortná hovorkyňa Monika Klobušícká.

Podľa je vyjadrenia sudca Fitt ministra informoval, že sa celú profesionálnu kariéru venuje trestnému právu, preto nemá záujem pôsobiť ako predseda súdu, ktorý sa má v budúcnosti špecializovať na agendu obchodného práva. „Vzhľadom na túto informáciu minister nepristúpi k prehodnoteniu rozhodnutia o jeho odvolaní z funkcie a vytýči termín výberového konania na funkciu predsedu Okresného súdu Bratislava III. Zároveň minister vyjadril presvedčenie, že sudca Fitt bude nápomocný svojimi skúsenosťami pri rozbehnutí fungovania nového mestského súdu BA I, ktorý sa bude špecializovať na trestnoprávnu agendu,“ dodala Klobušická.

Čo sa týka Fittovej žaloby podanej na ministerstvo, tá zostáva v platnosti.