Budú vôbec pykať? Dvaja z troch hlavných účastníkov kauzy nebankoviek sa vyhýbajú base. Jozef Majský posiela na súd zdravotné správy o tom, ako trpí závažnými nemocami. Dávid Brtva, ktorý dostal deväť rokov zas žiada súd o podmienečné prepustenie na slobodu.

Dávid Brtva: Požiadal o podmienečné prepustenie.
Dávid Brtva: Požiadal o podmienečné prepustenie.
Zdroj: Július Dubravay

Dve tretiny

Brtva žiada o podmienečné prepustenie preto, lebo si už odsedel dve tretiny z uloženého trestu. Dnes sa zúčastnil pojednávania na okresnom súde v Trnave. Ten však nemohol zatiaľ rozhodnúť, lebo nemal k dispozícii právoplatné uznesenie o započítaní doterajších väzieb a trestov odsúdeného. Rozhodovať bude preto až v júli. Brtva je momentálne na slobode a osobne došiel aj na pojednávanie.

Príkaz na zatknutie

Brtva figuroval krátku chvíľu aj medzi hľadanými osobami, keďže na neho bol vydaný príkaz na zatknutie. Ten však súd neskôr zrušil. „Ani som sa neskrýval, ani som nebol na úteku, naopak, písomne som komunikoval s políciou, komunikoval som so súdmi, informoval som sa, či ma zháňajú. Z ministerstva vnútra mi odpísali, že nie,“ povedal Brtva.

Chorý

Jozef Majský: V minulosti sa rád chválil svojím majetkom. Dnes sa posiela na súd zdravotné záznamy, kde stojí, že je tak chorý, že si nemôže vypočuť rozsudok.
Jozef Majský: V minulosti sa rád chválil svojím majetkom. Dnes sa posiela na súd zdravotné záznamy, kde stojí, že je tak chorý, že si nemôže vypočuť rozsudok.
Zdroj: archív

Jediný neodsúdený v kauze je Jozef Majský. Na poslednom pojednávaní, kedy padli tresty pre Brtvu a Patrika Pachingera, vylúčil Najvyšší súd Jozefa Majského na samostatné konanie. Z jeho zdravotných záznamov predsedníčka senátu prezradila len, že vyzerajú veľmi zle a okrem iného je v nich aj liečba chomoterapiou. Súd dal vyhotoviť znalecké posudky na jeho stav. Podľa zdroja z prostredia prokuratúry, práve v týchto dňoch odmietla urobiť posudok vybraná znalecká organizácia s vysvetlením, že nemá znalcov špecialistov. „Lenže práve neexistencia posudku podľa súdu bráni v ďalšom konaní voči Majskému,” povedal nám zdroj s tým, že došlo k patovej situácii, pretože Majského lekárske správy má len Najvyšší súd SR, len on môže priobrať znalcov, pretože spis je stále na Najvyššom súde.