Tip na článok
Mafiána Okoličányho odsúdili na doživotie.

Kauza Okoličány: Do basy na doživotie! Mafiána odsúdil senát s Harabinom

Po dlhých rokoch sa končí prípad východoslovenskej skupiny Róberta Okoličányho.

Senát, v ktorom je aj exminister Štefan Harabin, sa nestotožnil s odvolaním obžalovaných a rozsudok Špecializovaného trestného súdu síce v niektorých častiach zmenil, doživotie však pre Róberta Okoličányho, Róberta Niguta a Jaroslava Potučko potvrdil. Sú, podľa súdu, pre spoločnosť nebezpeční, a možnosť nápravy nevidí. Okoličánymu pripísal senát tri vraždy, Nigutovi štyri a Potučkovi dve.

Pri ostatných posúdili nebezpečenstvo ich činov, ako aj pohnútky. Niektorým uznali, že nezakladali a nefungovali ako organizovaná skupina. Dvom obžalovaným uložil senát podmienku kvôli povahe a charakteru ich trestnej činnosti. Súd podľa predsedu senátu zohľadnil aj to, že od času spáchania skutku uplynul dlhý čas a trest odňatia slobody by bol v ich prípade len represívny.

Na pojednávaní sa zúčastnila aj mama zabitej náhodnej obete Romana Straku, ktorá sa pri vyhlasovaní rozsudku rozplakala. Ako povedala médiám, smrť jej syna, ku ktorej došlo pri verejnej poprave Jozefa Estoka, úplne zmenila život celej rodiny.

Róbert Okoličány, vľavo, a Róbert Nigut v putách. Z iného pojednávania. Včera i dnes sa na súd nedostavili.
Róbert Okoličány, vľavo, a Róbert Nigut v putách. Z iného pojednávania. Včera i dnes sa na súd nedostavili.
TASR

Aj nevinní

Jednou z najznámejších vrážd, ktoré sú pripisované gangu, je vražda Jozefa Estóka v apríli 2005. Jeho strieborný mercedes posiali páchatelia dávkami zo samopalu na križovatke ulíc Watsonova a Komenského v Košiciach. Estók, ktorý sa venoval aj biznisu s výhernými automatmi však nebol jediný, kto vtedy prišiel o život. Strely zasiahli aj náhodné vozidlo. Vodič Roman Straka (+29) zomrel a jeho priateľka Anna bola postrelená do oboch nôh. „S priateľom Romanom som išla na konzultáciu diplomovky k Patrikovi B. Keď sme skončili, išli sme všetci traja von, chceli sme ísť niekam na pizzu," spomínala na udalosti Anna R. pred súdom v roku 2007. „Najprv som si myslela, že niekto hádže petardy, potom som uvidela, ako sa na nás rúti strieborný mercedes. Vzápätí som počula ďalšiu dávku a prestrelili mi nohy," vypovedala. Potom uvidela, že mercedes skončil v stĺpe a priateľ Roman, ktorý sedel na mieste vodiča, mal prestrelenú hlavu a bol celý od krvi. Mladej žene na jednej nohe odtrhlo časť lýtkového svalu a cez druhé lýtko jej guľka preletela. Ako dodala, na miesto potom prišli aj ľudia, ktorí zjavne patrili k Estókovi a chceli, aby lekár ošetril najprv Estóka a až potom ich. Estókov pohreb sa vryl ľuďom do pamäti aj tým, že na ňom zasahovali kukláči, zbalili vtedy aj Róberta Okoličányho.

VIDEO Plus 7 Dní