Po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice sme sa najnovšie do pozornosti dostali pre únos vietnamského občana. Hovoriť o ňom sa začalo na jar tohto roka, no jasnejšie kontúry kauza nadobudla v uplynulých dňoch, keď vyplávali na povrch závažné informácie. Sú svedectvom o tom, že Slovensko sa pred rokom aktívne zapojilo do praktík vietnamskej komunistickej diktatúry. Tej sme vraj pomáhali pri zavlečení ich občana z Nemecka do rodnej vlasti. Vietnamci na to údajne využili slovenský vládny špeciál.

Kauza vzbudila ohromnú pozornosť a vyvolala veľa otázok. Nečudo, veď je tu reálne podozrenie, že na skutku sa mohli aktívne podieľať naši najvyšší predstavitelia alebo im blízki ľudia. Najviac sa v tejto súvislosti skloňuje meno poradcu dnes už expremiéra Roberta Fica. Ide o muža vietnamského pôvodu Quanga Le Honga, po ktorom sa od prepuknutia kauzy akoby zľahla zem. Mimochodom, Vietnam je destinácia, ktorá je v hľadáčiku záujmu zahraničných podnikateľov - napríklad preto, že je to jedno z mála miest na svete, kde legislatíva ešte umožňuje praktiky označované pojmom pranie peňazí.

Mlčia

Menovite ho vo svojej správe spomínajú nemeckí vyšetrovatelia, ktorí sa od minulého roka intenzívne zaoberajú kauzou uneseného Vietnamca. Stopy ich doviedli na Slovensko, ktoré podľa ich prvotného názoru mohlo byť oklamané, čo znamená, že jeho predstavitelia nemuseli tušiť, na čo presne chcú komunisti z Vietnamu náš vládny špeciál využiť. Manipuláciu s informáciami pritom Nemci pripísali „insiderovi“ na slovenskej strane. Tým vraj bol práve Quang Le Hong, ktorý v čase skutku, teda v júli 2017, zastával post poradcu premiéra. Následne sa stal najvyššie postaveným mužom nášho veľvyslanectva v Hanoji. „Je určite odôvodnené pozrieť sa bližšie na pozíciu premiérovho poradcu Quanga Le Honga, ktorý po únose získal funkciu šéfa slovenskej ambasády v Hanoji,“ píšu v správe nemeckí vyšetrovatelia.  

Bližšie sa pozrieť na pozíciu Quanga Le Honga však nie je také jednoduché. Celé jeho pôsobenie vo vysokých funkciách totiž zostáva zahalené množstvom nejasností. Dodnes nikto kompetentný nepovedal ani len to, ako sa tento Vietnamec dostal do blízkosti bývalého premiéra Fica. Úrad vlády sa k otázkam ohľadom jeho pozície poradcu pre oblasť zahraničnoobchodných vzťahov vyjadril len v tom zmysle, že Quang Le Hong ju vykonával od 1. novembra 2013 do 31. decembra 2017. Prečo predsedovi vlády radil práve on a na čí podnet, však kompetentní neodpovedali.

Bližšie odmietol túto tému rozoberať aj Quang Le Hong. V máji tohto roka, teda v čase, keď sa prvýkrát verejne začalo hovoriť o zneužití nášho vládneho špeciálu vietnamskou stranou, pre PLUS 7 DNÍ povedal len toľko, že uvedenú pozíciu obsadil vďaka svojim skúsenostiam „z podnikateľského sektora aj z viacerých pozícií v slovenskom verejnom sektore, špecificky v oblasti obchodno-investičnej spolupráce“. Pritom Vietnamec vraj už v minulosti bol osobou, o ktorú sa zaujímali bezpečnostné zložky. Poradcom zostával napriek spravodajským informáciám, ktoré upozorňovali na „závadnosť“ jeho osoby. 

Stratený

Aktuálne sa nám s Ouangom Le Hongom nepodarilo skontaktovať. Akoby sa vyparil. Ministerstvo zahraničných vecí ho najskôr stiahlo z hanojskej ambasády, aby s ním k 27. júnu tohto roka skončilo štátnozamestnanecký pomer. Nenašli sme ho v sídle jeho bývalej firmy v bratislavských Vajnoroch, kde by mala mať priestory Slovensko-vietnamská obchodná komora. Objekt písaný na Quangovo meno bol zamknutý a zjavne dlhšie obdobie nevyužívaný.

Nepochodili sme ani v Chorvátskom Grobe, kde Quang Le Hong s manželkou podľa dostupných údajov už od roku 2003 vlastnia rodinný dom priamo v centre obce. Nehnuteľnosť je však opustená a zanedbaná. Rovnako ako veľká záhrada nachádzajúca sa za domom. Čo však prekvapilo, bolo umiestnenie kamery na zadnej strane objektu.

O manželoch vietnamského pôvodu nič nevedeli ani susedia, ktorí nemali potuchy, kto v ich blízkosti vlastní nehnuteľnosť. Quangovi Le Hongovi sme sa nedovolali ani na telefónne číslo, ktoré v minulosti využíval. Nuž a nikto nedvíhal ani telefóny vedené na Slovensko-vietnamskú obchodnú komoru. Organizáciu v minulosti zakladal práve Quang Le Hong.

Šokujúce informácie

Či zohrával nejakú úlohu pri únose bývalého vietnamského pohlavára z Nemecka do vlasti, budú zrejme zisťovať naše orgány činné v trestnom konaní, ktoré v týchto dňoch naplno rozbehli vyšetrovanie toho, čo sa v júli 2017 vlastne stalo. Potvrdil to generálny prokurátor Jaromír Čižnár, podľa ktorého pátranie mohli naštartovať vďaka závažným medializovaným informáciám Denníka N. Ten zverejnil, že do únosu vietnamského občana Trinha Xuana Thanha bolo Slovensko skutočne zainteresované a že na jeho prepravu z Bratislavy do Moskvy predstavitelia komunistickej diktatúry využili náš vládny špeciál.

Denníku sa podarilo zozbierať výpovede ľudí, ktorí podrobne opísali, ako prebehla akcia na slovenskom území, koľko policajtov, konkrétne príslušníkov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií, sa na nej zúčastnilo, aké úlohy im pridelili, koľko vozidiel použili. Zosumarizoval dianie doslova minútu po minúte. Aj to, že zatiaľ čo do Bratislavy prišli na tak trochu netradičnú krátku návštevu štyri osoby, naším vládnym špeciálom ich už odlietalo dvanásť. Medzi nimi vraj boli aj tajní vietnamskí agenti, ktorí sa priamo podieľali na únose Trinha Xuana Thnana v Berlíne, kde ušiel pred stíhaním za korupciu vo svojej vlasti.     

Vládny špeciál: V júli 2017 ho vraj použili pri únose vietnamského občana, konkrétne pri jeho prevoze z Bratislavy do Moskvy.
Zdroj: Matej Jankovič

Rozvíjal vzťahy

Z poskladaného príbehu pritom nevzišlo nič dobré. Až sa môže zdať nepredstaviteľné, že minimálne jeden z našich vtedajších kľúčových ministrov by nemal šajnu o tom, čo sa vlastne deje.

Reč je o bývalom šéfovi rezortu vnútra Robertovi Kaliňákovi, ktorý sa v inkriminovaný deň, presne 28. júla 2017, v hoteli Bôrik narýchlo stretol s vietnamským ministrom pre vnútornú bezpečnosť, generálom Toom Lamom. Oficiálne vraj preto, aby hosťovi oznámil, že „Slovensko je pripravené v najbližších týždňoch vyslať do Vietnamu expertov z oblasti bezpečnostných technológií“. Či však táto informácia bola hodná toho, aby vietnamská delegácia narýchlo menila svoj program, je otázne a dnes už je viac-menej isté, že išlo o zastierací manéver. Vietnamci len potrebovali využiť Slovensko na to, aby mohli uneseného občana bez problémov dostať zo schengenského priestoru. V našom vládnom špeciáli. Prečo na to využili práve Slovensko, zostáva záhadou, ale nejaké dôvody na to zrejme boli.  

Hoci Robert Kaliňák dnes urputne bráni svoju česť a tvrdí, že všetko sú len výmysly alebo ak sa aj niečo stalo, boli sme bohapusto oklamaní, fakt je, že niekoľko mesiacov pred udalosťou veľmi intenzívne rozvíjal vzťahy s vietnamskými predstaviteľmi. Konkrétne s menovaným generálom Toom Lamom, s ktorým sa stretol niekoľkokrát.

V marci 2017 absolvoval Kaliňák spolu so svojou vtedajšou pravou rukou štátnou tajomníčkou Denisou Sakovou oficiálnu návštevu Vietnamu a ani nie o tri mesiace privítal vzácnu návštevu z Ázie u nás na Slovensku. No a rovnakí hostia sa k nám prišli narýchlo naobedovať aj 28. júla 2017. 

Vysoká politika

Dnes všetko preverujú naše orgány, ktoré to veru nebudú mať jednoduché, keďže do celého príbehu sa už zainteresovali najvyššie politické špičky. A to veľmi intenzívne a emotívne. Prezident Andrej Kiska hovorí o návrate mečiarizmu a neverí, že vyšetrovanie bude nezávislé. Obáva sa najmä toho, že prípadom sa má zaoberať policajná inšpekcia spadajúca priamo pod ministerku vnútra Denisu Sakovú, osobu blízku Robertovi Kaliňákovi. Kiska v tejto súvislosti bez servítky uviedol, že Sakovej, ktorá celú kauzu označila za sci-fi, nedôveruje.

Premiér Peter Pellegrini zas upozorňuje, že takéto vyhlásenia sú predčasné, nepopiera však, že záležitosť treba riadne prešetriť. Ak by sa, podľa neho, medializované informácie potvrdili, bola by to veľká rana našim vzťahom s Vietnamom. V podobnom duchu sa vyjadril šéf parlamentu Andrej Danko.

Zaťahovanie politiky do prípadu poriadne vytočilo generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára, ktorý vyhlásil, že si vyprosí, aby sa hovorilo o návrate mečiarizmu. Prízvukoval, že vyšetrovanie bude nezávislé, podrobné a pracovať sa bude s každou informáciou. Nevylúčil pritom, že predvolajú aj exministra vnútra Roberta Kaliňáka.

Nateraz, ako sme už spomínali, sa prípadom zaoberá policajná inšpekcia, ktorá prešetruje trestnú činnosť policajtov. Je však veľmi otázne, či nejakí nešťastníci v uniforme, ktorí iba plnili vydané rozkazy, mohli vôbec vedieť, čo sa v júli 2017 skutočne dialo. Týka sa to aj príslušníkov Úradu na ochranu ústavných činiteľov, ktorí v inkriminovaný deň zabezpečovali sprievod vietnamskej delegácie z hotela Bôrik na bratislavské letisko a jeden z nich sa nachádzal aj na palube vládneho špeciálu letiaceho do Moskvy. Všetci musia byť zrejme veľmi zmätení z toho, že prešetrovať začnú práve ich, namiesto toho, aby orgány začali konať napríklad vo veci zneužitia právomoci verejného činiteľa, teda skutku, ktorého sa pokojne mohol dopustiť predstaviteľ slovenskej vlády. Taký, ktorý vie trebárs zabezpečiť náš vládny špeciál pre zahraničnú delegáciu.

Mimo služby

Zatiaľ však najhoršie obišiel šéf policajných ochrankárov  Peter Krajčirovič. Rozhodne konajúca ministerka Saková ho dočasne postavila mimo služby. Znamená to, že bude brať plat len vo výške minimálnej mzdy, bude musieť odovzdať zbraň, odznak a na pracovisku sa nebude môcť ukazovať. Ako tento krok pomôže vyšetreniu celej záležitosti, nie je jasné, keďže Krajčirovič má zrejme veľmi málo spoločné s únosom Vietnamca Trinha Xuana Thanha. Premiér Peter Pellegrini však v tejto súvislosti vysvetlil, že postavenie šéfa ochrankárov mimo služby má zabrániť akýmkoľvek podozreniam ohľadom transparentného vyšetrovania kauzy.

Nedotknutý zatiaľ zostáva Robert Kaliňák, ktorý by iste žiadnym spôsobom nechcel nikoho ovplyvniť. Ani policajných ochrankárov, ktorých má stále k dispozícii a ktorých mená sa spomínajú v súvislosti s únosom. Napokon, nemal by na to ani dôvod, veď absolvoval test na detektore lži, ktorý jednoznačne vyhodnotil, že Robert Kaliňák je pravdovravný muž.