Kľúčová firma Arca Investments stojaca na vrchole pyramídy celého biznisu finančníkov Rastislava Veliča, Petra Krištofoviča a Henricha Kiša nie je stále z najhoršieho vonku. A to napriek tomu, že na Slovensku ju chráni dočasná ochrana súdov na základe takzvanej lex korona. Ide o časovo limitované moratórium, ktoré podnikateľom postihnutým dôsledkami koronakrízy poskytuje časový priestor na konsolidáciu prevádzky ich podniku.

Firma Arca Investments, do ktorej investovala na jar manželka premiéra Igora Matoviča Pavlínka dokopy 600-tisíc eur, si túto ochranu užíva do 31. decembra tohto roka. Ochrannú ruku na Slovensku sa ale snažia aktívne nahlodávať jej nevyplatení veritelia cez české súdy. Na tie sa obracia investičný fond IFIS z Brna, ktorý skupuje Arcou nevyplatené zmenky od drobných investorov.

Súdy majú kauzu na stole

Aj keď Mestský súd v Prahe jej konkurzný návrh na Arca Investments zamietol, slovenskí finančníci si stále nemôžu vydýchnuť. Investičný fond sa totiž nevzdáva. „IFIS sa u Mestského súdu v Prahe proti zastaveniu konania odvolal a bude sa snažiť pomocou insolvenčného konania vrátiť veriteľom čo najväčšie množstvo peňazí,“ tvrdí fond.

Finančná skupina dlhuje podľa odhadov na trhu okolo jednej miliardy eur väčšinou cez vydané zmenky. Investície drobných investorov, ktorých je dokopy okolo 1800, fungovali tak, že finančníkov odovzdali hotovosť a tí sa v mene firiem skupiny Arca cez zmenky zaviazali, že im v dohodnutý čas vyplatia požičanú sumu zvýšenú o úroky.

Kým na Slovensku sa toho o investoroch okrem Matovičovej manželky veľa nevie, v Česku je situácia iná. K známym ľuďom, ktorí investovali do finančných produktov skupiny Arca, patrí stavebný podnikateľ gigantu PSJ František Vaculík, majiteľ svetoznámeho výrobcu nemocničných lôžok Linet Zbyněk Frolík či bývalý majiteľ siete stávkových kancelárií Fortuna Petr Bouma.

Reálny investor alebo naťahovanie času

Minulý týždeň Arca oznámila, že v krátkej dobe získa finančnú podporu od britského fondu Blantyre. Detaily záchrannej transakcie ale nezverejnila. Investičný fond IFIS, jeden z veriteľov finančnej skupiny Rastislava Veliča tvrdí, že Arca hrá iba o čas. „Zdá sa, že od začiatku korona-krízy je Arca vo finančných problémoch a veritelia márne čakajú na preplatenie zmeniek. Konanie o insolvenčnom návrhu podanom fondom IFIS bolo súdom zastavené, okrem iného s odkazom na opatrenia lex COVID a ochranu pred veriteľmi, ktorú Arce poskytli slovenská súdy. Je však ťažké považovať Blantyre Capital za dôveryhodnú spoločnosť. Webové stránky investora, na ktorých sa nachádza len názov, jedna veta a kontakty, rozhodne nebudia dojem subjektu schopného zachrániť Arcu,“ konštatuje spoločnosť z Brna.