Tip na článok
Vystavená: Berniniho busta pápeža Pavla V. je vystavená v Getty Museum v Los Angeles.

Kauza Berniniho busty za sedem miliónov: Súd vymeral smiešne tresty

Súd vymeral tresty za nezákonný vývoz vzácnej Berniniho busty v hodnote sedem miliónov eur. Úradníkom naparil smiešny päťtisícový trest.

Galéria k článku (3 fotografie )
Busta: Vzácne dielo Giana Lorenza Berniniho vyvezené zo Slovenska vystavili v Getty Museu v Los Angeles.
Trest sa mu nepáčil: Pavlovi Šimuničovi súd trestným rozkazom uložil peňažný trest a zakázal mu vykonávať funkciu verejného činiteľa.
Exminister: Hoci do prípadu sa priamo zainteresoval bývalý minister kultúry Marek Maďarič, polícia si s ním dlhý čas nevedela poradiť.

Bývalí vysokopostavení zamestnanci ministerstva kultúry, ktorí v roku 2015 umožnili zo Slovenska vyviezť vzácnu bustu z dielne svetoznámeho talianskeho umelca Giana Lorenza Berniniho, poznajú svoj trest. Okresný súd v Bratislave ich 14. februára tohto roka trestným rozkazom uznal za vinných z prečinu marenia úlohy verejného činiteľa. Bývalého generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva Pavla Šimuniča a bývalú štátnu radkyňu Janu Bezákovú odsúdil iba na peňažný trest. Každý z nich má zaplatiť päťtisíc eur.

„Pre prípad, že by bol tento trest úmyselne zmarený, uložil súd každému náhradný trest odňatia slobody vo výmere jeden rok. Zároveň uložil obom obvineným zákaz vykonávať funkciu verejného činiteľa na 18 mesiacov,“ informoval hovorca súdu Pavol Adamčiak a dodal, že tento verdikt nie je právoplatný, pretože obaja obvinení podali proti nemu odpor. „Z tohto dôvodu súd vo veci vytýči termín hlavného pojednávania,“ doplnil Adamčiak.

Zmätená polícia

Kauza, ktorá pred takmer troma rokmi otriasla nielen kultúrnou obcou, sa tak stále nekončí. Pripomeňme, že slovenskí novinári začiatkom leta 2015 náhodou odhalili, že z našej krajiny bolo za škandalóznych okolností vyvezené vzácne Berniniho dielo - busta pápeža Pavla V. -, ktoré môže mať hodnotu sedem miliónov eur. A to s priamym požehnaním štátnych úradníkov.

Hoci do prípadu sa priamo zainteresoval minister kultúry Marek Maďarič, polícia si s ním dlhý čas nevedela poradiť. Vyšetrovanie dokonca zastavila, pretože nič nezákonné nezistila. Podľa jej skromného názoru totiž vývozom diela neutrpelo dedičstvo našich predkov. Až po zásahu vyššie postavených persón sa kauza dostala na súd, ktorý rozhodoval o treste pre dve bývalé kapacity z rezortu kultúry.

Výsmech

Ako sme už uviedli, išlo aj o Pavla Šimuniča, ktorý nezákonný vývoz vzácneho diela spečatil svojím podpisom. V súvislosti s jeho menom a nasledujúcim dianím bolo zaujímavé, že po prepuknutí kauzy s ním ministerstvo kultúry začiatkom septembra 2015 rozviazalo štátnozamestnanecký pomer, čo odôvodňovalo práve dianím okolo Berniniho busty. Už o mesiac však dôchodca Šimunič dostal nový flek. V organizácii spadajúcej pod ministerstvo kultúry. Jeho potenciál sa rozhodol využiť Pamiatkový úrad SR. Osud exporadkyne Bezákovej zostal zahalený tajomstvom.

Pripomeňme, že bustu Pavla V. na Slovensku považovali za dielo neznámeho autora. Prostredníctvom aukčnej spoločnosti Soga ho predali do zahraničia súkromnej osobe. Pri žiadosti o vývoz sa však objavili informácie, že ide o originálnu, vzácnu, roky stratenú bustu talianskeho sochára Giana Lorenza Berniniho. V takom prípade by mala busta mnohomiliónovú hodnotu, na Slovensku ju napriek tomu bez podrobnejšieho skúmania predali a vyviezli za zlomok tejto ceny. Na vývoz muselo dať povolenie ministerstvo kultúry, ktorého pracovníci zrejme zlyhali, čo v prvom kole potvrdil súd. Keďže sa však odvolali, dočkáme sa v tejto veci hlavného pojednávania.

VIDEO Plus 7 Dní