Kovid, nekovid - študuj

„Mal som kovid, viete si teda asi predstaviť, v akom som bol stave - teplota, únava… Mrzelo ma to, ale musel som zrušiť aj oboznamovanie so spisom Zoroslava Kollára, ktoré bolo naplánované na niekoľko dní. Napísal som vyšetrovateľke žiadosť o náhradný termín,“ spomína na január tohto roka Kollárov advokát Adrián Kucek. Ako vraví, choroba si nevyberá a žiadny čas pre ňu nie je vhodný. 

Aké však bolo jeho prekvapenie, keď mu pri dverách zazvonili dvaja policajti s obrovskými taškami napchatými šanónmi. „Susedia sa pýtali, čo sťahujeme,“ opisuje Kucek, ako to vyzeralo, keď mu priniesli od vyšetrovateľky rozsiahly spis. „Nebol som schopný dlhšie sedieť, nieto sa oboznámiť so štvortisícstranovým spisom za pár hodín. Veď to bol nezmysel,“ vraví Kucek. Dokumenty neprevzal, policajti odišli aj s taškami. Kucek spomína, ako veľmi bola policajtka nervózna a telefonicky tlačila, nech si len všetko preštuduje a podpíše oboznámenie so spisom.
„Oni s prokurátorom pravdepodobne pracovali s premisou, že ja ten spis poznám, ale to sa tak nerobí. Možno sú advokáti, ktorí podpíšu oboznámenie so spisom bez preštudovania, ale to ja nerobím. Veď po preštudovaní mám právo žiadať o rôzne doplnenia vo vyšetrovaní,“ vysvetľuje Kucek.

Človek by sa aj pobavil pri predstave policajtov stojacich pred dverami právnikovho bytu s veľkými taškami, ako tlačia na chorého právnika v pyžame a župane, nech len študuje. Keby to videl vo filme. V realite je to na zaplakanie. To, čo predvádzali vyšetrovateľka NAKA Alžbeta Farkašová a prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Peter Kysel pri ukončovaní vyšetrovania kauzy Tabak u podnikateľa Zoroslava Kollára, je nenormálne.

Za každú cenu

Prokurátor Peter Kysel podal na Zoroslava Kollára obžalobu napriek tomu, že so spisom sa jeho právny zástupca nemohol oboznámiť. To je nevídaná vec. Prokurátor a vyšetrovateľka však dosiahli svoje - Kollár ostal vo väzbe. To bol totiž asi hlavný motív ich čudného, tvrdého a hlavne zákonom nedovoleného konania.

Špecializovaný trestný súd na základe podanej obžaloby zobral Kollára z vyšetrovacej do súdnej väzby. Lenže - na ďalší deň tá istá sudkyňa Ružena Sabová, ktorá schvaľovala súdnu väzbu, rozhodla, že obžalobu odmieta. Dôvod bol jasný - spis nebol riadne preštudovaný.

Účel svätí prostriedky

Tento stav nemohol trvať dlho. Vec sa dostala na Najvyšší súd a ten Kollára okamžite z väzby prepustil. Na margo prokurátora Kysela a jeho praktík sa však Najvyšší súd vyjadril mimoriadne ostro. V uznesení sa píše, že prokurátor Kysel podal žalobu na obvineného Kollára „účelovo, obchádzajúc zákon“.

Najvyšší súd má tiež celkom jasno v tom, prečo to Kysel robil. „Prokurátor sa takýmto postupom snažil vylúčiť prípadné prepustenie dotknutého obvineného z väzby,“ skonštatoval.
Prokurátor Kysel teda protiprávne zasiahol do práva na osobnú slobodu. Až je čudné, že Zoroslav Kollár nevyvodzoval z tohoto diania žiadnu trestnoprávnu zodpovednosť od prokurátora Kysela. Ale možno preto sa mu nakoniec podarilo dosiahnuť dohodu o vine a treste. Hoci Zoroslava Kollára stíhali za obzvlášť nebezpečný zločin, kde mu hrozil desať- až pätnásťročný trest plus prepadnutie majetku, skončil s dohodou, podľa ktorej spáchal iba nepriamu korupciu, a zaplatil pokutu 70-tisíc eur.

Prečo označil generálny prokurátor Žilinka prokurátora Kysela za zlomyseľného? Čítajte na ďalšej strane