V podstate celý február absolvuje bývalý prezident Andrej Kiska sériu osláv okrúhlych narodenín, ktoré má na začiatku mesiaca. Tú najdôležitejšiu, súkromnú oslavu v kruhu rodiny a blízkych priateľov mal v sobotu 11. februára. Rezervoval si kvôli nim priestory popradskej galérie. Žúr sa začal podvečer a prišlo všetkých päť detí z obidvoch manželstiev exprezidenta. Pri živej hudbe sa tancovalo až do pol druhej ráno.
Paradox šesťdesiatky
„Bolo to veselé, príjemné a fantastické. Ako najkrajší darček vnímam, že všetci tí ľudia prišli. Jedna známa cestovala až z Nemecka,“ vyjadril sa Andrej Kiska pre PLUS 7 DNÍ. Na oslave bolo okolo štyridsať ľudí, pár ich neprišlo pre virózy a choroby.
„Šesťdesiatka je taký trošku zvláštny vek. Pamätám si, že keď som bol mladší, taký dvadsať-, tridsaťročný a pozrel som sa na šesťdesiatročných, už to boli v mojom ponímaní starí ľudia. A teraz, keď človek ten vek má, tak si starý nepripadá,“ vysvetlila nám niekdajšia hlava štátu svoje vnímanie veku.
„Neviem, čím to je, možno tým, že mám pri sebe úžasnú rodinu, alebo tým, že som relatívne zdravý a rozvíjam nové projekty, ale vôbec pocit nejakej staroby nemám. Je to pre mňa paradox,“ hovorí exprezident.
Dar od manželky
Medzi množstvom darčekov nechýbali ani zážitkové dary. „Jedným z nich je cesta do Bhutánu, pre mňa a manželku,“ vraví spokojný oslávenec. Toto himalájske kráľovstvo je označované za krajinu šťastných ľudí. V hlavnom meste napríklad zrušili semafory, lebo ich ľudia považovali za príliš neosobné. Zrušili aj zoologickú záhradu, aby zvieratá netrpeli. Druhým zážitkovým darčekom, ktorý Andrej Kiska dostal, je cyklistický výlet so synom do Talianska. Potešil ho aj album s fotografiami z detstva.
Úplne najviac sa však teší daru od manželky a detí. Venovali mu ručne maľovaný obraz dalajlámu. Stretol sa s ním ako hlava štátu aj osobne na obede, predtým sa stretli dvakrát.
„Obed v Bratislave vtedy vyvolal veľkú nevôľu z čínskej strany, ale to som, pravdaže, odignoroval,“ spomína na rok 2016, keď čínske veľvyslanectvo pre jeho stretnutie s tibetským duchovným vodcom vydávalo stanoviská o ničení priateľskej spolupráce Slovenska a Číny.
Aj s Rizmanom
Kiskovi gratulovala aj jeho nástupkyňa Zuzana Čaputová. „Pani prezidentka ma pozvala, aby som sa s ňou stretol, keď prišla do Tatier kvôli rozlúčke českého prezidenta Zemana v našich veľhorách. Dostal som od nej pekný darček. Aj s jej partnerom sme veľmi príjemne posedeli a porozprávali sa,“ spomína exprezident.
Zablahoželať Kiskovi prišli aj bývalí kolegovia zo strany Za ľudí, ktorú Kiska zakladal. Okrem Remišovej so Šeligom mu osobne potriasli rukou odídenci aktuálne pôsobiaci v SaS. Narodeninové stretnutie organizovali aj Kiskovi spolupracovníci z charity.
„Možno ešte nejaké malilinké posedenie s nejakými ľuďmi, ktorí sa chcú so mnou stretnúť a nejako to osláviť. Nie sú to ľudia z politiky,“ dopĺňa.
Dosť bolo politiky?
Na politickú scénu sa Andrej Kiska podľa vlastných slov vrátiť nechystá. „Určite nie. Venoval som politike sedem, osem rokov života, keď to zoberiem od prípravy prezidentskej kampane cez politickú stranu. Dal som tomu všetko, čo som vedel. Treba nechať priestor druhým,“ vyhlásil exprezident rozhodne.