Rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu o prepustení nenávideného podnikateľa Mariana Kočnera na slobodu padlo len pred pár hodinami, ale internet je už plný zlostných reakcii. Paradoxne vyznieva fakt, že niektorí diskutujúci vidia za týmto verdiktom absenciu (!) korupcie. Právnici televízie Markíza, ktorá vedie s Kočnerom niekoľko obchodných sporov, vraj asi sudcu nepodplatili a sudca - im napriek - pustil Kočnera domov.

Zvykli sme si za všetkým čakať čosi zlé, nekalé. Odmietame vidieť ruku spravodlivosti za tým, čo sa nezhoduje s naším názorom. Kočner sa nám už dlho nepáči, neveríme mu ani nos medzi očami. Jeho pach cítiť pri mnohých medializovaných podvodoch a k neskôr zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi sa správal hnusne. Lenže odborná verejnosť, právnici vopred upozorňovali, že argumenty na vzatie Kočnera do väzby stoja na vode.

Podcenili Kočnera

Je dosť možné, ak nie rovno pravdepodobné, že Kočner sa naozaj chcel k miliónom eur dostať podvodom a spolu s bývalým riaditeľom televízie Markíza Pavlom Ruskom sfalšovali zmenky. Problém je, že polícia zmenky nezaistila, hoci na to mala kopec času a teraz jej chýba kľúčový dôkaz. Vlastnú chybu chceli orgány činné v trestnom konaní hodiť na Kočnera. Vinia ho z marenia vyšetrovania, lebo ich predbehol, zmenky zo súdu zobral a kamsi skryl. Aj toto mal byť dôvod, pre ktorý žiadali Kočnerovu väzbu. Lenže Končer, aspoň v tomto prípade, nič nelegálne nespravil. Zmenky boli jeho majetkom, súd mu ich na požiadanie musel vrátiť.

Stále v pozícii obvinených

Marian Kočner sa ešte stále môže vrátiť za mreže. Kvôli väzbe to už zrejme nebude, aj keď verdikt ešte nie je definitívny, posledné slovo bude mať Najvyšší súd SR. Podstatné je, že Končer aj Rusko sú stále obvinení z falšovania zmeniek, hrozí im dvanásť až dvadsaťročné väzenie. Na tom sa nič nemení.