Milión eur bol ochotný poskytnúť ako kauciu, len aby ho stíhali na slobode. Nezabralo. Sudcovia návrh neprijali. Ale niečo málo sa Kočnerovi predsa len podarilo vydobyť. Presťahovať sa z Ústavu na výkon väzby v Leopoldove do väzby v Banskej Bystrici. Nám, ktorí sme „vonku“, sa to nezdá ako veľká výhra, ale podľa bývalých väzňov nie je basa ako basa. O Leopoldove hovoria ako o nočnej more. A tiež, že premiestnenie odtiaľ si treba niečím zaslúžiť.

Ľaknutie

Kočovanie obvinených z jednej väznice do druhej nie je nič výnimočné. Aby sa príliš neskamarátili so strážnikmi či s ostatnými obyvateľmi ciel, nemali čas na vybudovanie siete vzťahov, už po pár mesiacoch ich zvyčajne prevezú do iného zariadenia na výkon väzby. V leopoldovskej a ilavskej väznici si odpykávajú trest najťažší zločinci, ich bezpečnej izolácii od ostatnej spoločnosti je prispôsobený celý areál. Vysokánske múry, cvakanie zámkov po prekročení každých dvier, opakované kontroly už len pri prechode z jednej budovy do druhej, na každom rohu muži so zbraňami v rukách, to všetko vzbudzuje úzkosť. Aj keď to nikto nikdy nepriznal, s týmto pocitom orgány činné v trestnom konaní občas kalkulujú. Ako hovoria trestní právnici, obvinenému už počas vyšetrovania štát ukáže, kde môže na dlhé roky skončiť, a on potom možno prehodnotí, či nebude pre neho lepšie vyjsť s pravdou von.

Mariána Kočnera po obvinení z falšovania zmeniek televízie Markíza zavreli do Justičného paláca v Bratislave. Do Leopoldova ho sťahovali krátko po záťahu na vrahov novinára Kuciaka. V prípade vraždy Kočner obvinený nie je, ale s objednávateľkou vraždy Alenou Zs. sa stretával.

Dva týždne po Kočnerovom prevoze do najťažšej väznice spravili policajti domovú prehliadku v Kočnerových nehnuteľnostiach a v trezore v jeho byte našli USB kľúč so zvukovými nahrávkami z Gorily.

Falošné nádeje

Pripomeňme si, že Gorila je názov spisu Slovenskej informačnej služby (SIS) o odpočúvaní bytu na Vazovovej ulici v Bratislave v rokoch 2005 až 2006. Údajne sa v ňom stretával Jaroslav Haščák z finančnej skupiny Penta s politikmi a vysokými štátnymi funkcionármi, vraj sa hovorilo o úplatkoch, províziach aj o financovaní politických strán. SIS posunula informácie o podozrivom dianí v byte polícii, nech sa ujme svojej práce, a v roku 2008 „svoje“ nahrávky z odpočúvania bytu zničila. To bolo asi všetko, čo sa v prípade udialo na oficiálnej báze.

V decembri 2011 sa na internete objavil materiál opisujúci, kto a čo údajne robil v byte na Vazovovej ulici, pričom text bol prešpikovaný závratnými sumami peňazí a ďalšími pikantnosťami. Ľudia sa nemohli nenaštavať, tisícky protestujúcich vyšli od ulíc. Policajti zriadili špeciálny vyšetrovací tím, ten na kauze pracuje už šesť rokov.

Kauza Gorila: Zvukovú nahrávku z odpočúvania SIS našli policajti v Kočnerovom trezore takmer štyri mesiace po jeho zatknutí.
Kauza Gorila: Zvukovú nahrávku z odpočúvania SIS našli policajti v Kočnerovom trezore takmer štyri mesiace po jeho zatknutí.

Objavenie zvukového záznamu z odpočúvania v Kočnerovom trezore vzbudilo zdanie, že sa podarilo získať prevratný dôkaz o korupcii na najvyšších miestach. Čosi ako nájdená zbraň v prípade vraždy. Verejnosť očakáva, že vyšetrovanie sa konečne pohne. Odborníci sú skeptickí.

„Pre trestné konanie nebude nahrávka použiteľná, aspoň pokiaľ ide o osoby, ktorých hlasy sú na nej zachytené. V tejto veci povedal Ústavný súd SR už v roku 2012, že ide o nezákonne získaný dôkaz,“hovorí bývalá prokurátorka Generálnej prokuratúry Eva Mišíková. Pripomína tým, že Slovenská informačná služba síce mala na odpočúvanie bytu na Vazovovej ulici súhlas súdu, ale ten vydali v rozpore so zákonom. „Nahrávka je preto procesne nepoužiteľná. Práva sa nemožno domáhať neprávom. Túto zásadu nemôže prevýšiť ani verejný záujem, ktorý je v tejto veci bezpochyby oprávnený.“

Rovnaký názor má právnik Tomáš Kamenec: „Zaistené nahrávky svedčia minimálne o tom, že Gorila nie je vymyslená, ale pre trestné konanie nebudú použiteľné. Ide o nelegálny záznam. Samému sa mi to hovorí veľmi, veľmi ťažko, lebo ide o vážnu politickú kauzu. Aj ja by som ako občan a daňový poplatník rád počul, čo presne nahrávky zachytili, ale ako právnik som proti tomu, aby boli zverejnené. Keby sme oficiálne zverejnili nelegálne odposluchy z Gorily, vznikol by tým precedens, ktorý by v budúcnosti mohol niekto využiť na vydieranie. Miera zneužívania odpočúvaní je zo strany štátu už aj tak vysoká, existuje množstvo nelegálnych nahrávok.“

Našli, čo chcel, aby našli

Investičná skupina Penta požiadala prokuratúru o zničenie nahrávky z Kočnerovho trezoru, ale podľa Mišíkovej treba najprv zistiť, ako sa k utajovaným skutočnostiam Slovenskej informačnej služby dostal Kočner. Ale aj to má svoje úskalia. „Pre vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti treba dokázať, že Kočner získal kópiu originálneho záznamu z odpočúvania, čo so stopercentnou istotou už zrejme nebude možné. Ak SIS originál zničila, bude ťažké preukazovať, že ide o jeho kópiu. Záznam zahŕňa desiatky hodín odposluchov, takže aj keby SIS zbavila mlčanlivosti všetkých svojich ľudí, ktorí na odpočúvaní pracovali, po dvanástich rokoch asi nebudú môcť potvrdiť ich úplnú autenticitu. Takú kapacitu ľudská pamäť nemá,“uvažuje nahlas Mišíková.

Z uvedeného vyplýva, že Kočnerov USB kľúč prináša do vyšetrovania len jedinú podstatnú informáciu. Že Kočner držal v hrsti oveľa väčšie kalibre, ako sme si mysleli. Netreba pri tom zabúdať, že aj táto informácia ide von len ako Kočnerov pozdrav spoza mreží. Veď nahrávku z Gorily zaistili policajti v jeho trezore až v októbri. Domové prehliadky nerobili v júni pri jeho zatknutí, keď mali výhodu prekvapenia, ale až takmer o štyri mesiace. Ťažko uveriť, že by po takom časovom odstupe našli v Kočnerovom byte niečo, čo Kočner sám nechcel, aby našli. Prefíkaný obchodník s informáciami zrejme cielene naservíroval starú nahrávku ako hlučný a zatiaľ bezpečne vybuchujúci ohňostroj. Komu asi vyslal týmto ohňostrojom správu o svojej odhodlanosti nevzdať sa ľahko? 

Povedali o audionahrávke z Kočnerovho trezoru

Daniel Lipšic, právnik, bývalý minister vnútra a spravodlivosti

Je veľmi zlá vec, že takéto citlivé informácie sa môžu stať predmetom obchodovania a že si ich môžu zadovážiť kriminálne pochybné osoby a využívať ich na účely, ktoré pravdepodobne nie sú nijako zákonné.

Daniel Lipšic, právnik, bývalý minister vnútra a spravodlivosti
Daniel Lipšic, právnik, bývalý minister vnútra a spravodlivosti
Zdroj: MATEJ KALINA

Zuzana Petková, šéfka Nadácie Zastavme korupciu

Nájdenie audiozáznamov u Mariána Kočnera dokresľuje obraz vzťahu Kočnera s Pentou. Čiastočne to môže vysvetľovať nadštandardné úverovanie Kočnerových projektov bankou Penty, Privatbankou. Tak, ako mohli byť vydierateľní politici, pretože Kočner mal v trezore nahrávky, mohol byť vydierateľný aj Haščák.

Zuzana Petková, šéfka Nadácie Zastavme korupciu
Zuzana Petková, šéfka Nadácie Zastavme korupciu

Dobroslav Trnka, bývalý generálny prokurátor a Kočnerov kamarát

Ak to našli, nech sa páči. Nech to pustia. Konečne bude Gorila verifikovaná. Ja to len uvítam. Bez ohľadu na to, či sa to našlo u Kočnera, alebo u niekoho i ného.

Dobroslav Trnka, bývalý generálny prokurátor a Kočnerov kamarát
Dobroslav Trnka, bývalý generálny prokurátor a Kočnerov kamarát
Zdroj: TASR

Róbert Bános, advokát

Ak sa nejaký dôkaz získa protizákonne, v trestnom konaní ho nemožno použiť a nemalo by sa naň vôbec prihliadať. Pokiaľ ide o porovnanie pravosti nahrávok, robia to znalecké ústavy, ktoré sa dopátrajú k tomu, či ide o pravé, alebo nepravé nahrávky.

Marek Benedik, právnik

Z nezákonného dôkazu sa nespraví zákonný. Nemyslím si, že ak aj niekto má nejakú teóriu, tak by bola prakticky zrealizovateľná. Problém je najmä v tom, že Ústavný súd kvalifikoval nahrávky ako nezákonné, pretože porušujú základné práva a slobody odpočúvaných osôb, respektíve ich právo na súkromie. Nemôžu preto byť použité pre žiadny orgán činný v trestnom konaní proti osobám vystupujúcim v kauze Gorila.

Július Šáray, bývalý policajný vyšetrovateľ

Spis a získaný materiál podliehajú režimu, na základe ktorého by malo byť dosledovateľné, kto a kedy so spisom narábal. Nemal by byť problém v takej ustanovizni, akou je tajná služba, dosledovať, kto mal v ktorom čase ten spis. Eventuálne zúžiť ten okruh osôb, ktorým sa mohlo stať, že im unikla časť spisu alebo dokonca nejaká nahrávka. Známe je, že spis nebol skartovaný napriek tomu, že na to vydali pokyn. V tom vidím problém.

Týždenník PLUS 7 DNÍ je súčasťou vydavateľstva News and Media Holding, ktoré patrí finančnej skupine Penta.