Rímsky cisár Caligula tak veľmi miloval svojho koňa, že mu dal vybudovať stajňu z mramoru a žľab vyrobiť zo slonoviny. Kôň jedával ovos zmiešaný so zlatými vločkami priamo zo stola. Traduje sa tiež, že Caligula plánoval spraviť svojho koňa konzulom. Ak ste presvedčení, že podobné šialenosti patria len do čias bájnej antiky, musíme vás vyviesť z omylu.
Malý biely psík s menom Dara môže Caligulovmu Incitatusovi pokojne konkurovať. O výstrednostiach jeho obydlia zatiaľ na verejnosť neprenikli žiadne informácie, no čo sa týka politickej angažovanosti, Incitatus by mu závidel. Dara je de facto členom poradného zboru ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej. Na poradách ministerky sedáva pri jednom stole s predsedami súdov a ujedá pri tom občerstvenie prichystané pre hostí. Osobne chodí aj na kontroly jednotlivých súdov.

Neúcta zo strany ministerky

„Už sme zažili kadečo, ale toto je fakt príliš,“ rozhorčujú sa predsedovia slovenských súdov a do detailov opisujú, čo zažili na pôde Ministerstva spravodlivosti SR. Ministerka Kolíková si na poradu zavolala predstaviteľov súdov, ktorých budovy majú byť zahrnuté do plánu obnovy. Priamo tam im dala za úlohu v podstate za pár dní zohnať stavebné firmy na opravu budov, aby potom ministerstvo tieto firmy oslovilo. Predsedovia sa cítili, akoby z nich ministerka rýchlokvasením vyrábala developerov. Debata bola hustá, nervozitu zvyšoval pes bývalého štátneho tajomníka Michala Luciaka. Ten sa na porade objavil tiež.
„Sedeli sme v pracovni s vlajkami, so štátnym znakom a portrétom prezidentky Slovenskej republiky a pod stolom sa nám pomedzi nohy tmolil pes. Neskôr, asi keď zviera vyhladlo, si pán Luciak uložil psa na kolená a kŕmil ho chlebíčkami pripravenými pre predsedov súdov. Kým sme my debatovali o pláne investícií, pánko si nechával od psa olizovať prsty. Vy sa smejete, ale nám sa to vtipné nezdalo. Bolo to nevhodné. Ministerka spravodlivosti, ktorá nás na poradu pozvala, ukázala svoju neúctu,“ vypočuli sme si od rozhorčených sudcov.

Ministerka spravodlivosti ukázala predsedom súdov svoju neúctu.
Zdroj: TA SR

Označkované ​​​​​​​územie

Predsedovia súdov sú na ministerku nahnevaní. Na rozdiel od nich sa pes Dara pohybuje v budove ministerstva spravodlivosti ako doma. O jasnom protežovaní Dary svedčí aj opakované uverejnenie jej fotiek na facebookovej stránke ministerstva. Treba však kvôli objektivite spomenúť, že Dara má bohatý pracovný životopis, so svojím curicullum vitae by ohúrila aj iných ministrov. Začínala po boku bývalého prezidenta Andreja Kisku, s ním sa presunula aj do strany Za ľudí. Možno si už ani nespomínate, ale Kiska tam kedysi pôsobil rovnako ako Kolíková a Luciak. Mimochodom, Kiska má takisto na sociálnej sieti zverejnený záber s Darou.

Dara s Kiskom, Kolíkovou a Luciakom.
Zdroj: Facebook/Andrej Kiska

Na ministerstve spravodlivosti si Dara značkuje svoje územie od čias, keď sa Michal Laciak stal tamojším štátnym tajomníkom. Rezort vtedy uviedol Daru ako Luciakovu „vernú spolupracovníčku, ktorá ho denne sprevádza v práci“. Keď sa Kolíková rozkmotrila so šéfkou Za ľudí Veronikou Remišovou a prešla aj s Luciakom do Sulíkovej SaS, Laciak obetoval pozíciu štátneho tajomníka. Šupom sa vrátil do poslaneckých lavíc len preto, aby intrigánsky odstavil od hlasovacích tlačidiel Remišovej človeka. Na ministerstve spravodlivosti by teda od júla 2021 Luciak a jeho Dara už nemali mať vôbec žiadny priestor, ale vysvetľujte to chorobne ambicióznemu psovi. Ministerka Kolíková sa kvôli Dare zľutovala a spravila z Luciaka svojho poradcu. Dara tak naďalej môže kafrať do všetkého, čo sa na ministerstve deje.

Hlavne, že sa nepocikala

Predseda Okresného súdu Bratislava IV Karol Rihák sa divil, prečo sa na obhliadku budovy tamojšieho súdu medzi tromi pánmi z ministerstva spravodlivosti ohlásil aj poslanec Národnej rady SR Michal Luciak. O čo ide, pochopil predseda súdu vo chvíli, keď mu znenazdajky do kancelárie vletel malý pes.
„Pán Luciak sa opýtal, či ten pes nie je problém. Neviem, čo by robil, keby som povedal, že mi to vadí. Minimálne sa to nepatrí. No ak to nevie pán poslanec, ja mu to vysvetľovať nebudem,“ povzdychol si predseda súdu Rihák.
Dara si podľa Rihákových slov detailne obzrela všetky priestory súdu. Pánko ju neviedol na vôdzke, to by bolo pre Daru veľmi nedôstojné. Podľa predsedu je dôležitejšie, že Dara sa v priestoroch Okresného súdu Bratislava IV nepocikala.
V posledných dňoch Dara absolvovala ešte prehliadku Okresného súdu Bratislava V a Okresného súdu Malacky. Na mnohé iné súdne budovy si pamätá z minulosti.

Dara s ministerkou Kolíkovou.
Zdroj: Facebook/ministerstvo spravodlivosti

Práva iných domácich miláčikov

Predstavitelia viacerých súdov sa obrátili na redakciu PLUS 7 DNÍ a touto cestou žiadajú ministerku Máriu Kolíkovú o zaslanie písomných pokynov ohľadom pobytu domácich miláčikov na pôde slovenských súdov. Lebo aj mnohí sudcovia, zapisovateľky, pracovníčky podateľní, vrátnici milujú svoje psy, mačky, chameleóny, papagáje, domáce prasiatka... Isteže, ich miláčikovia nedosahujú kvality Luciakovej Dary, preto sa ani nedomáhajú účasti na poradách s ňou na ministerstve spravodlivosti. No na jednotlivých súdoch by mali mať možnosť pohybovať sa voľne, len treba dotiahnuť detaily. Stačí, ak účastníci súdnych konaní nebudú protestovať proti prítomnosti zvieraťa alebo bude potrebný ich vyslovený súhlas uvedený v zápisnici z pojednávania?