Tip na článok
Niekdajšia pýcha: Hotel Zátoka s privátnou plážou, ktorého výstavba vraj vyšla na 100 miliónov slovenských korún, už Lexovci predali.

Koniec impéria?: Prominentná rodina Lexovcov sa zbavuje majetkov

Rodina Ivana Lexu sa definitívne vzdala hotelového biznisu na seneckých jazerách, jeho príbuzní dnes väčšinu času trávia v Karibiku.

Galéria k článku (10 fotografií )
Pokračovateľ rodu: Ivan Lexa mladší.
Tiež predané: Hodnota penziónu, ktorý má už nového majiteľa, sa odhaduje na niekoľko stotisíc eur.
Toto mu zostalo: Zamrežovanú chatu pri jazere môže podľa katastrálneho záznamu dôchodca doživotne užívať.

O prominentnú rodinu ste v Senci kedysi „zakopávali“. Vladimír Lexa starší (81), niekdajší minister socialistickej i ponovembrovej vlády, si v známom rekreačnom areáli postavil privátnu chatu, no domčekov pri jazere tu mal aj s príbuznými viacero. V jednej sa v roku 1999 skrýval jeho syn, bývalý šéf Slovenskej informačnej služby Ivan Lexa (56). Iste si pamätáte slávnu fotografiu, na ktorej skákal z móla do jazera, a vzápätí zmizol v zahraničí. V Senci relaxoval aj po návrate z cudziny, mal kde zložiť hlavu. Otec Vladimír tam vtedy rozbiehal hoteliersky biznis. Jeho deti však túto etapu nedávno uzavreli.

Majetky už rozdelil

Trojhviezdičkový hotel Zátoka postavil Vladimír Lexa pri najväčšom seneckom jazere v roku 2002, do zariadenia s 35 izbami a privátnou plážou vraj investoval sto miliónov vo vtedajšej mene. Oficiálne mu dodnes patrí, hoci predaj po­dľa našich zdrojov už prebehol. Hotel nekúpil nikto nový, ale slovenská firma, ktorej ho Lexovci niekoľko rokov prenajímali. Priamo na mieste sme sa dozvedeli, že čochvíľa sa chystá na väčšiu rekonštrukciu.

Nakoniec, starého pána v Zátoke už asi rok nevideli. Nepríde ani len na kávu, hoci doslova pár metrov odtiaľ stoja súkromné chatky jeho potomkov. Samozrejme, s priamym vstupom do jazera. „Aj veľké rodinné majetky rozdelil medzi svoje tri deti,“ približuje náš zdroj, ako Vladimír Lexa starší s nehnuteľnosťami naložil. „Viem, že Zátoku predávala jeho dcéra Tatiana, od otca ju dostala aj s hotelom Barónka. Syn Ivan sa stará o jazdecký ranč Rozálka v Pezinku a hotel Tatra, druhému synovi, Vladimírovi, zostal okrem jedného hotela penzión Labuť, ktorý stojí pri jazerách v Senci.“

Apropo, Labuť. „Najstarší Lexa bol nekompromisný, pamätám sa, ako sa rozčuľoval, keď mu priamo pred vchodom do tohto penziónu postavili verejné záchody,“ spomína pamätník. Nákladnej nehnuteľnosti sa, podobne ako Tatiana, zbavil aj jej brat Vladimír. Záujem o menší penzión prejavil lokálny podnikateľ Ibrahim Al-Ali, ktorý v areali prevádzkuje viacero zariadení. Ako sme si všimli, v niekdajšej Lexovej pýche dnes ubytováva zrejme svoj pomocný personál.

Čo stvára v Karibiku?

Ktovie, aké spomienky na Senec zostali Ivanovi Lexovi. Ako nám povedal, vôbec tam nechodí ani tam nič nevlastní, takže sa nemá k čomu vyjadrovať. Nájsť ho možno vraj už iba pri koňoch v Pe­zinku, kde šéfuje rozsiahlemu ranču. Tam organizuje jazdecké preteky, stará sa o svoje malé deti alebo oboje súčasne. No jeho otec sa od Slnečných jazier neodstrihol úplne. Privátnu chatu chránenú mrežami na oknách prepísal na ďalšieho syna, ale nechal si právo doživotného užívania. „Pravdaže sem chodí,“ tvrdila nám neznáma pani, ktorá z chaty vychádzala minulý týždeň na bicykli. Sľúbila, že Vladimírovi Lexovi staršiemu odovzdá náš odkaz, no bez výsledku. „Teraz je na Slovensku, v skutočnosti väčšinu času trávi v Dominikánskej republike,“ tvrdil neskôr náš dobre informovaný zdroj. „V Karibiku bol už aj deväť mesiacov v kuse. Tamojšia klíma mu prospieva. Domov sa vracia, keď sa tam začínajú tajfúny.“

Otázka teda znie, čo uprostred Karibiku hlava známeho rodinného klanu celé dni stvára. „Nemám rád zimu a lekár mi vraví, že by som mal jesť čerstvé ovocie, nie dovezené, chemicky preparované ako v samoobsluhách,“ vysvetľoval už pred rokmi, prečo sa zdržiava viac v zahraničí. Spriatelených novinárov uisťoval, že osamelo sa v krajine na opačnej strane oceána vonkoncom necíti. „Je tam medzinárodná spoločnosť a ja som sa na staré kolená naučil komunikovať po španielsky. Hablo a español muy bueno: Hovorím po španielsky veľmi dobre…“ vtipkoval, hoci v bratislavských kuloároch sa už dlho špekuluje, či v Dominikánskej republike spolu s jazykom necibrí aj niečo iné. Či ďaleko od rodnej krajiny náhodou nebuduje nový dovolenkový raj. Zdroje blízke rodine to intenzívne popierajú. Niečo tu však predsa len nesedí. Okrem deda na rovnaké miesto pravidelne lieta pokračovateľ rodu, Vladimírov vnuk Ivan Lexa mladší.

VIDEO Plus 7 Dní