Po zverejnení článku o ignorovaní zdravotného stavu obžalovaného na pojednávaní Špecializovaného trestného súdu ostali ľudia zhrození. Sudkyňa Pamela Záleská opakované žiadosti obžalovaného o podanie inzulínu ignorovala. Zbytočne jej vravel, že stráca koncentráciu, že sa nevie sústrediť, že potrebuje inzulín. Vyvrcholilo to jeho kolapsom a prevozom do nemocnice.
Ľudia sa teraz pýtajú, prečo sudkyňu za hanebný postoj nikto nerieši.

“Skutočne z toho vyviazla bez postihu?” - pýtajú sa šokovane. “A čo Súdna rada?” zaznieva tiež v komentároch na sociálnej sieti. 

Kontaktovali sme preto členku Súdnej rady Marcelu Kosovú. Ukázalo sa, že to vrie to aj medzi sudcami.
Prípadom sa podľa Kosovej bude mimoriadne zaoberať Súdna rada SR, ktorá začala zasadať dnes, v utorok 16. mája a potrvá tri dni.

“Mám stanovisko v maili, posielala som ho práve všetkým členom Súdnej rady, sprístupním ho aj vám,” uviedla. 

Toto je už fakt veľa

Kosovej mail je označený ako "Závažná otázka mimo programu zasadnutia".

“Posielam článok, ktorého obsah vzbudil skutočne veľké pohoršenie u sudcov a musím sa priznať, že teda aj u mňa. Naposledy mi takto pípal mobil a emaily v marci 2020,” píše Kosová členom Súdnej rady. 

“Bola som doteraz vo verejných vyjadreniach ku kolegyni (Pamele Záleskej - pozn. redakcie) zdržanlivá a rešpektovala som názor väčšiny alebo tých, ktorí mali kompetenciu s tým niečo urobiť a možno tým predísť takémuto niečomu,” uvádza Kosová. Naráža tým na chovanie sudkyne Záleskej, ktorá nie tak dávno nazývala obvinených kolegov sviňami, pohŕdavo sa vyjadrovala na margo prezumpcie neviny, alebo prirovnávala obžalovaného na súde ku svojmu psovi, ktorý “by tiež chcel byť vodcom svorky”

Kosová na margo prípadu s inzulínom píše. “Toto je už ale fakt dosť veľa.”

Čo s tým? Opäť nič?

Pozastavuje sa nad reakciou predsedu Súdnej rady Jána Mazáka, ktorý by mohol podať podnet na disciplinárne riešenie Záleskej na Najvyšší správny súd, ale moc sa mu do toho evidentne nechce. Pre PLUS 7 DNÍ uviedol, že nepozná všetky okolnosti prípadu.  „Nechcete hádam povedať, že by sa našiel sudca alebo sudkyňa, ktorý by pri jednoduchých okolnostiach bránili podaniu inzulínu! Pri jednoduchých okolnostiach,“ presviedčal nás Mazák. 

Kosová sa pýta: “Čo sú to tie jednoduché okolnosti a aké sú teda ´zložité okolnosti´, pri ktorých je akceptovateľné, že sudca hodinu a pol ignoruje nevyhnutnosť podania inzulínu obžalovanému, ktorý na to opakovane poukazuje v priebehu pojednávania a skončí to s jeho skolabovaním a odvezením záchrankou? Čo s tým mienime robiť? Opäť nič?”

Ako sa k prípadu postaví Súdna rada SR, budeme sledovať.