Tip na článok

Prokurátor podal obžalobu na Mariána Kotlebu: Používa fašistické šifry

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry podal obžalobu na Mariána Kotlebu. Dôvodom sú takzvané šeky 1488. O prípade sme písali už dávnejšie.

Galéria k článku (24 fotografií )
Marian Kotleba: Čo jeho poslanci skrývajú v kanceláriách?
Marian Kotleba: Čo jeho poslanci skrývajú v kanceláriách?
Marian Kotleba: Čo jeho poslanci skrývajú v kanceláriách?

Tisíc štyristo osemdesiatosem eur dostala každá z troch rodín, ktoré si Kotlebova Ľudová strana Naše Slovensko vybrala ako vhodné obdarovania. Nie 1500 eur, nie 1490 eur. Presne 1488. Podľa odborníkov nejde o žiadnu náhodu, ale o odkaz na neofašistickú symboliku.

Zvýraznené červenou farbou

Vznik prvého Slovenského štátu, ktorý sa do dejín nezapísal práve lichotivo, oslavovali kotlebovci v Banskej Bystrici. Podľa fotografii zverejnených na Facebooku tejto politickej strany počas slávnosti odovzdával Marian Kotleba symbolický šek vybraným „slušným mnohodetným rodinám“.

Poukážky pripravili dostatočne veľké, aby ich z pódia dobre videli aj diváci v zadných radoch. Veľkými písmenami bolo na nich uvedené „Naše Slovensko pomáha“ a pod tým ako výška odovzdanej sumy žiarili číslice 1488 vytlačené červenou farbou. Ako to už obyčajne býva, väčšina ľudí v sále pocítila voči Kotlebovi veľkú úctu, lebo pomáha tým, ktorí to najviac potrebujú a nad podivnou sumou sa nezamýšľala.

Irena Bihariová zo združenia Ľudia proti rasizmu si myslí, že o náhodu asi nepôjde: „Ide o obľúbenú číselnú kombináciu extrémistov. Štrnástka odkazuje na výrok neonacistického teroristu Davida Lane, ktorý obsahuje štrnásť slov: ´Musíme zaistiť existenciu našich ľudí a budúcnosť pre biele deti.´ Číslica 88 odkazuje na pozdrav Heil Hitler, pričom číslice 8 sú poradím písmena H v abecede.“

Obľúbená hra

Bihariová pripomína, že Kotlebova strana už štrnástku použila vo svojom predvolebnom letáku v roku 2010. Vtedy dokonca pracovali so samotným výrokom Davida Lanea, akurát ho trochu poopravili. Pred voľbami v roku 2016 pracovali s číselnou symbolikou aj pri zostavovaní kandidačnej listiny. „Spomeňte si, aké číselné poradie si vybrali najvykričanejší extrémisti. Rastislav Rogel mal číslo 44 a Marián Magát dostal číslo 88. Štyridsaťštvorka sa používa ako symbol polovice z osemdesiat osem a tiež ako symbol SS.“

Poskladali sa práve takto

Poslanec Milan Uhrík tvrdí, že darované sumy nemajú s extrémistickou symbolikou nič spoločné: „Ide o číslo ako hocijaké iné. Každej z troch rodín sme dali presne 1488 eur preto, lebo takto nám to vyšlo. Poskladali sme sa poslanci, asistenti poslancov a okresní predsedovia strany a vydelili sme vyzbieranú sumu tromi.“

Kotlebovi fanúšikovia sa Uhríkovým oficiálnym vyjadrením zmiasť nenechajú a text poukážky čítajú po svojom. Na Facebooku pod fotografiou zachytávajúcou ako počas galavečera obdarúva chudobných nejeden reaguje so znalosťou veci a so zjavným potešením: „Pekná suma, taká symbolická.“ Číslo 1488 s radosťou opakujú a pridávajú smajlíka.

VIDEO Plus 7 Dní