Nešiel síce v otcových šľapajach, no tvrdiť, že sa má zle, rozhodne nemôže. Neúspešný kandidát na pozíciu ministra vnútra nášho malebného Slovenska a starší syn starej rockovej legendy z Elánu Jozef Ráž mladší (39) žije na vysokej nohe. Jeho majetkové zázemie je totiž viac než bohaté. Na muža, ktorý nemá na krku ešte ani štyridsiatku, je to dobrý výkon.

Cieľavedomý

Ambíciu stať sa v živote niekým a dotiahnuť to ďaleko mal Ráž mladší zakorenenú v sebe pravdepodobne už od útleho chlapčaťa. Svedčia o tom aj dva vysokoškolské tituly, stal sa z neho totiž inžinier aj advokát. K týmto titulom sa dopracoval na Ekonomickej univerzite v Bratislave a na bývalej Bratislavskej vysokej škole práva. Okrem intelektu mu príroda nadelila drsnú podobu, ktorú zdedil pravdepodobne po svojom otcovi rockerovi. Dnes je mladší Jožo Ráž ženatý a od januára tohto roku otcom troch detí.

Kariéra v štátnej správe

Práve v tejto oblasti, z ktorej však jeho slávny otec, ako povedal, vôbec nadšený nebol, si starší Rážov syn vybudoval kariéru, meno aj postavenie. „Má dve vysoké školy a je veľmi schopný, keby nešiel na ministerstvo, mohol byť šéfom pošty a bol by niekto. Takto nebude nikto a ešte bude mať aj nebezpečné miesto, pretože tam bude musieť bojovať proti miliardovým mafiám. Ale je to jeho život,“ vyhlásil o svojom synovi Ráž po jeho nástupe na ministerstvo zdravotníctva, kde funguje od roku 2016, a to ako šéf služobného úradu ministerstva. Ráž odišiel zo Slovenskej pošty do rezortu zdravotníctva so svojím šéfom, dnes už exministrom zdravotníctva aj exministrom vnútra Tomášom Druckerom.

Podniká s manželkou

Okrem oficiálneho zamestnania má starší Rážov syn rôzne podnikateľské aktivity. Jednou z nich je podnik, ktorý sídli na Šafárikovom námestí v Bratislave. Obľúbený a navštevovaný nočný hudobný klub podľa Obchodného registra SR spadá pod rovnomennú eseročku a spoločníkom v nej okrem Jozefa Ráža je jeho manželka Zuzana. Už v minulosti Ráž mladší povedal, že vždy mal záujem pracovať v oblasti gastronómie, a tak podnikanie okrem hudobnej krčmy rozšíril.

Hotel aj reštaurácia: Jozef Ráž junior vlastní totiž aj hotel a reštauráciu, ktoré sídlia na konci bratislavskej Petržalky, kde azda už iba líšky dávajú dobrú noc. Boli sme sa tam pozrieť iba nedávno, na príjemné posedenie pri kávičke na letnej terase však zabudnite. Výhľad na pole vám zakrývajú stroje a nepočujete slova pre stavebný hluk, ktorý sa šíri z pozemku naproti hotelu. Ten totiž rovnako vlastní Rážov syn. Ako sme sa dozvedeli od tamojších zamestnancov, vraj sa chystá postaviť tam multifunkčný športový komplex.

Zo svojho vrecka

Keďže je Rážov syn štátnym zamestnancom, zaujímalo nás, odkiaľ vzal na také niečo peniaze, preto sme oslovili rezort zdravotníctva. Na počudovanie prišla odpoveď priamo od samotného Ráža. „V žiadnom prípade nejde o multifunkčný športový komplex, ale o výstavbu dlhodobo plánovaného športového ihriska a denného športoviska pre hotelových hostí. Ich súčasťou bude takisto detské ihrisko pre hotelových hostí. Tieto sú budované výlučne zo súkromných a riadne preukázaných zdrojov,“ stojí v jeho stanovisku. Kedy a komu svoje súkromné finančné zdroje Jozef Ráž mladší preukázal, sme sa nedozvedeli. Prezradiť nechcel ani sumárny účet za výstavbu športoviska. Oslovili sme mestskú časť Petržalka, tá nás s otázkami o danom pozemku odkázala na magistrát hlavného mesta. Odtiaľ až do termínu odchodu článku do tlače odpoveď neprišla.

Ako na hrade

Krčma, hotel, reštaurácia, športovisko. Okrem toho všetkého však Jozef Ráž mladší má krásnu vilu v Devíne, o ktorej sníva nejeden smrteľník. Pozemok úctyhodných rozmerov v kopci a samotný dom, kde žije s rodinou, sa ukrýva na konci príjazdovej cesty. Vjazd na pozemok „zdobí“ značka, ktorá upozorňuje, aby nik na tento súkromný pozemok nevstupoval ani sa tam neotáčal autom. Pri vchode potom víta prichádzajúcich veľké chrómové písmeno R, ktoré hovorí samo za seba. Okrem tohto luxusu má pán podnikateľ v Devíne rozľahlé pozemky - priamo nad vilovou štvrťou. Rozprestiera sa tam zelená lúka aj s posedom s rozlohou viac ako jeden a pol hektára, kde má Ráž podľa katastra najväčší podiel zo všetkých spoluvlastníkov.

Miliónové majetky nevysvetlil

Bývalý smerácky kandidát na ministra vnútra a po Kaliňákovi „prvý v rade“ pôsobí Ráž v štátnych inštitúciách a štátnych podnikoch už niekoľko rokov. Okrem svojho angažmánu vo funkcii šéfa služobného úradu ministerstva zdravotníctva figuruje v dozorných radách Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb, Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, ale aj vo Východoslovenskom onkologickom ústave. Je preto obzvlášť pozoruhodné, ako sa takému mladému štátnemu úradníkovi podarilo nahonobiť takéto rozsiahle statky.

Len Rážove pozemky neďaleko petržalskej nemocnice Antolská, na ktorých stojí jeho hotel a stavia sa športový areál, majú rozlohu 3 600 štvorcových metrov. Ako sa Ráž k pozemkom dostal, nie je známe. Podľa listu vlastníctva ich nadobudol v rokoch 2008, ďalšie v rokoch 2013, 2014 a 2016. Pri trhovej cene 200 eur za meter by mali hodnotu 720-tisíc eur, pri cene 250 eur za meter 900-tisíc eur. Náklady na výstavbu hotela a športového areálu predstavujú státisíce eur. Odkiaľ teda blízky človek Roberta Kaliňáka a Tomáša Druckera zobral toľko peňazí?

Ráž mladší pri tejto otázke mlčí. Rovnaký otáznik však vyvolávajú jeho nehnuteľnosti v bratislavskej mestskej časti Devín. V nej má Jozef Ráž rodinný dom, no pozoruhodné sú najmä pozemky rozprestierajúce sa vysoko nad tamojším hradom. Pôda totiž ešte nedávno patrila Slovenskému pozemkovému fondu (SPF). Ako náš týždenník pred krátkym časom informoval, za vedenia súčasnej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej sa na SPF diali prapodivné veci. Napríklad 13 hektárov v dedine Špačince pri Trnave SPF predal Dušanovi Dvoreckému, ktorý dostával mnohomiliónové zákazky od Slovenskej pošty pod Druckerovým vedením a lukratívny biznis dohadzoval jeho manželke. No vyše 16 hektárov exkluzívnej pôdy získal v Špačinciach od Matečnej SPF za 95-tisíc eur aj podnikateľ Peter Marhula. A tu sa opäť dostávame k Rážovi mladšiemu.

Ten vlastní cez svoju eseročku DeVin práve s Petrom Marhulom firmu Nový Grob, s. r. o. Obom pánom sa pri ich šikovnosti a nevyhnutne dobrej spolupráci s SPF podaril zrejme výhodný obchod. Spoločnosť Nový Grob totiž v roku 2015 ešte pod názvom TRNAVA 8 prišla reštitúciou k zlatonosným pozemkom. Jozef Ráž dnes v Devíne v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty vlastní približne pol hektára ornej pôdy a lesov, jeho firma DeVin 32 árov takýchto pozemkov a Nový Grob ďalšie pozemky. Na našu otázku, v akej hodnote tieto náhradné pozemky v rámci reštitúcie poskytol SPF firme Nový Grob, nám fond neodpovedal.