Medzi najvážnejšie diagnózy, kde sú pacienti čakajúci na operáciu v priamom ohrození života, patrí mozgová aneuryzma. Ide o vydutie cievnej steny, ktorá je oslabená, a v prípade, že praskne, krv zaleje mozog a pacient bez poskytnutia adekvátnej a najmä okamžitej liečby buď zomrie, alebo prežíva s vážnymi dôsledkami, ako je napríklad ochrnutie tela, strata reči či ďalšie poškodenia.

Práve takýto prípad sa na sklonku minulého roka stal v bratislavskej Univerzitnej nemocnici, kam priviezli štyridsiatničku vo vážnom stave. Na neurochirurgii ju po prvom krvácaní do mozgu nechali ležať bez operačného zákroku. Tri dni po prvom krvácaní nastalo ďalšie. V jeho dôsledku mladá žena ochrnula na všetky končatiny. Na zákrok musela čakať dlhých dvanásť hodín napriek tomu, že v inej nemocnici v Bratislave bol okamžite po krvácaní pripravený operačný tím špecialistov na endovaskulárnu medicínu. Oslovili ho ošetrujúci lekári z neurochirurgie v snahe zachrániť pacientke život. Mladá žena mala jedinú smolu - doplatila na zákaz vedenia nemocnice prevážať pacientov z UNB do neštátneho zariadenia.

Hračka v rukách bielych plášťov

Kvôli zachovaniu súkromia nebudeme menovať pacientku, ktorá je ústrednou postavou príbehu. Jej údaje však máme k dispozícii a počas návštevy v nemocnici sme s ňou a s jej priateľom hovorili osobne. Na účel tohto článku postačí, ak ju budeme volať Nikita. V stredu 29. novembra minulého roku vo večerných hodinách Nikita odpadla na parkovisku. Prebrala sa až v nemocnici na Antolskej ulici v Petržalke, kam ju priviezla záchranka. Mladá žena bola zmätená a dezorientovaná, oči mala vyvrátené, ťažko dýchala a sťažovala sa na silné bolesti hlavy. Pri vyšetrení na tomografe sa zistilo, že v mieste, ktoré sa odborne nazýva zadná mozgová jama, jej praskla aneuryzma - cievna vydutina. Ľudovo, dostala porážku. Krv z prasknutej cievy zalievala pacientke mozog. Nikitu nechali ležať v nemocnici bez zákroku až do soboty 2. decembra a v noci na nedeľu jej aneuryzma praskla druhýkrát. To už bola situácia mimoriadne vážna, mladej žene išlo o život.

Zachrániť ju mohol zákrok, pri ktorom sa cez tepnu na stehne zavedie katéter až do mozgu na miesto, kde je prasknutá cieva, a tá sa zacelí špeciálnym materiálom. V nedeľu o deviatej ráno kontaktovali službukonajúci lekári z neurochirurgie na Kramároch intervenčného rádiológa MUDr. Ivana Vuleva. Ten až do konca novembra 2017 pôsobil so svojím tímom v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb (NÚSCH) v Bratislave, kam pacientov v stave, v akom bola Nikita, vozili na endovaskulárne zákroky, pri ktorých sa šetrnou metódou zaceľovali prasknuté cievne aneuryz-my v mozgu. Lenže od prvého decembra sa Ivan Vulev so svojimi ľuďmi presunul do neštátneho zariadenia v Petržalke - a začala sa tichá vojna medzi štátnou Univerzitnou nemocnicou a neštátnou klinikou. Nikita sa dá označiť za prvú známu obeť tejto vojny.

Dvanásť hodín bez zásahu

Službukonajúci lekár pri Nikitinom lôžku si bol vedomý, že mladej žene ide o život. Preto kontaktoval kolegu doktora Vuleva, s ktorým už podobné situácie riešil na pôde štátneho NÚSCH. Ten potvrdil, že sú pripravení operovať, napriek tomu, že bola nedeľa, zvolal ráno o deviatej hodine svoj tím a pripravili operačnú sálu. Podľa našich informácií v neskoršom telefonickom rozhovore s neurochirurgmi z Kramárov sa doktor Vulev dozvedel, že pacientku ešte nemožno preložiť, pretože prednosta neurochirurgie docent Andrej Šteňo a riaditeľ nemocnice rozhodujú o tom, či ju môžu preložiť do privátneho zariadenia.

O osude pacientky v bezvedomí rozhodoval prednosta a riaditeľ bez ohľadu na názory ošetrujúcich lekárov. Popoludní dostal Ivan Vulev ďalší telefonát od kolegov, že pacientku nebudú prekladať, lebo nesmú. Z Banskej Bystrice vraj príde doktor Okapec, ktorý operáciu urobí. Spomínaný špecialista na endovaskulárne zákroky MUDr. Okapec prišiel, podľa dostupných informácií, do Bratislavy a výkon sa začal o 19. hodine večer. Zákrok urobil minimálne o desať hodín neskôr, ako sa mohol urobiť u doktora Vuleva. Krvácanie medzitým pacientke devastovalo mozog, spôsobilo úplné ochrnutie Nikity na všetky štyri končatiny a nutné bolo urobiť jej aj tracheostómiu - operačné zavedenia katétra do dýchacích ciest cez prednú stranu krku.

Čudná zápisnica

Proti praktikám, pri ktorých sú ohrozené životy pacientov, sa medzitým ohradili viacerí lekári z neurochirurgie, ale aj z ďalších oddelení nemocnice na Kramároch. Ich mená máme k dispozícii. A rovnako máme k dispozícii zápisnicu, v ktorej sa rieši postup v prípade pacientov v podobnom stave, ako bola Nikita. Podľa slov týchto lekárov sú ustanovenia z tejto zápisnice priam kriminálne a vystavujú lekárov pri lôžku pacienta riziku trestných dôsledkov pre zanedbanie starostlivosti. Zápisnica vznikla na stretnutí neurológov, rádiológov a neurochirurgov, ktoré sa konalo v zasadačke riaditeľstva UNB dňa 20. novembra 2017. Vtedy totiž bolo jasné, že v štátnom NÚSCH nie je interný lekár, ktorý by bol schopný robiť endovaskulárne zákroky na mozgových cievach s prasknutou krvácajúcou aneuryzmou. Pritom podľa vyjadrenia prednostu Andreja Šteňa u nich majú každý deň pacientov s akútnou aneuryzmou - prasknutou cievou s krvácaním do mozgu.

Primár neurochirurgie Róbert Illeš dodal, že po odchode Vuleva a jeho ľudí z NÚSCH vzniká otázka, kto tieto výkony bude zastrešovať. Rádiológ MUDR. Vladimír Javorka referoval, že v Nemocnici Staré Mesto majú troch lekárov, ktorí robia intervenčné rádiologické výkony pravidelne a dodal, že spolupracuje aj s profesorom Krajinom z Hradca Králové, ktorý je najuznávanejším špecialistom na endovaskulárnu liečbu prasknutých vydutín mozgových ciev v celom bývalom Československu. „Pacient je najdôležitejší a musia byť zachované výkony v rámci UNB,“ povedal doktor Javorka a dodal, že profesor Krajina by bol pri prvých zákrokoch na cievnych aneu-ryzmách prítomný.

Inými slovami - oni sa to na pacientoch za pochodu naučia. Zlatý klinec do celej témy pomyselne zatĺkol generálny riaditeľ UNB Juraj Kovács, ktorý zreteľne deklaroval, že „nie je prípustné, aby UNB o takéto dôležité výkony prišla“, a uviedol, že o každom jednom pacientovi v podobnom vážnom stave musí byť informovaný medicínsky riaditeľ nemocnice a primár rádiológie Javorka.

Nešťastné načasovanie

Nikita mala teda zrejme smolu, že jej cieva v mozgu praskla týždeň po tom, ako uzrela svetlo sveta zápisnica, z ktorej citujeme a o ktorej samotní neurochirurgovia povedali, že je priam kriminálna. Pretože nerieši akútnu potrebu záchrany pacienta, ale vôľu vedenia za žiadnu cenu nepustiť zákroky mimo UNB. Iba tak sa totiž dá vysvetliť, že pacientku nepreviezli už ráno o deviatej hodine do neštátneho zariadenia, kde pre ňu bola pripravená operačná sála so špecializovaným tímom, ale prevážali ju až popoludní o 17.20 do bratislavského Národného ústavu srdcových a cievnych chorôb. Otázky k prípadu sme zaslali aj vedeniu UNB.

To potvrdilo, že spomínaná zápisnica existuje a je pravá. Pýtali sme sa, prečo prednosta neurochirurgie spolu s riaditeľom UNB znemožnili prevoz pacientky, ktorá zakrvácala z aneuryzmy, na endovaskulárne ošetrenie do neštátneho zariadenia a niekoľko hodín čakali na príchod operatéra z iného mesta. Rovnako sme chceli vedieť, či vedenie neurochirurgie informovalo príbuzných pacientky o medicínskych postupoch v čase, keď ku krízovej situácii došlo, a, ak áno, ako. Zaujímalo nás, či ošetrujúci lekári žiadali pacientku, respektíve jej príbuzných,
o súhlas s navrhovaným postupom - teda nepreviezť ju na zákrok do neštátneho zariadenia, ale čakať na príchod operatéra z Banskej Bystrice.

„Vedenie Univerzitnej nemocnice Bratislava sa dôrazne ohradzuje proti nepravdivým tvrdeniam o znemožnení prevozu pacientky, ktorej zdravotný stav sa stabilizoval aj vďaka profesionálnemu zásahu lekárov Univerzitnej nemocnice Bratislava. Naši lekári vynaložili maximálne úsilie na záchranu života pacientky, ktorej bola úspešne poskytnutá taká zdravotná starostlivosť, ako si to v danom čase jej mimoriadne komplikovaný zdravotný stav vyžadoval,“ trvá na svojich postupoch vedenie UNB prostredníctvom hovorkyne Evy Kliskej.

V osobnom rozhovore sme sa Nikity pýtali na okolnosti jej prípadu. Na mnoho vecí sa vzhľadom na vážny stav a bezvedomie nepamätala. Mladej žene, ktorá už po vyše mesiaci od porážky čiastočne hýbe rukami, avšak nohy má ešte stále ochrnuté, v nemocnici priebeh liečby prezentovali tak, že neurochirurgovia z UNB a lekári z NÚSCH jej zachránili život. Pri pohľade na dostupnú chronológiu prípadu postavenú na výpovediach viacerých lekárov je však namieste otázka, či zákrok nemohol byť urobený o desať hodín skôr a či by takáto včasná intervencia pacientke nezachránila hybnosť končatín.

Nikitin príbeh je len vrcholom ľadovca. Dnes alebo zajtra sa do rovnakej situácie môže dostať ktokoľvek. Ak bude v bezvedomí, ostane odsúdený na milosť a nemilosť ľudí v bielych plášťoch, ktorých cieľom je zabrániť, aby pacient opustil brány ich ústavu. Tam už dostáva na frak aj Hippokratova prísaha, ktorá hovorí: „Spôsob svojho života zasvätím podľa vlastných síl a svedomia úžitku chorých a budem ich ochraňovať pred každou krivdou a bezprávím.“