Píše sa o ňom ako o bývalom pilotovi ruských stíhačiek, zainteresovaní však hovoria, že v oficiálnych dokumentoch sa uvádza čosi iné. Podnikateľ azerbajdžanského pôvodu Ašot Mkrtyčev je vraj vyučeným krajčírom. Tak to údajne stojí v papieroch, na základe ktorých žiadal v roku 1999 o pridelenie slovenského občianstva. Hoci odvtedy ubehlo more času, o Ašotovi Mkrtyčevovi bolo doteraz ledva počuť. Známejší bol azda len na východe Slovenska, v Snine, kde po príchode do našej krajiny v roku 1995 zakotvil a neskôr istý čas i podnikal.
V hľadáčiku USA
V uplynulých dňoch si však Mkrtyčevovo meno bezpochyby vygooglilo násobne viac ľudí. Postaral sa totiž o to, že Slovensko sa dostalo do hľadáčika zahraničných médií. Najmä však amerického ministerstva financií, ktoré na Mkrtyčeva uvalilo sankcie. Dôvodom mali byť zistenia, že na prelome minulého a tohto roka údajne sprostredkoval predaj severokórejských zbraní Rusku. Mkrtyčev to popiera a tvrdí, že s uvedenými krajinami síce biznis pripravuje, ale týka sa dodávok potravín a liekov.
Správa o uvalení sankcií na človeka so slovenským občianstvom v období vojny na Ukrajine logicky vzbudila záujem verejnosti. Veď kto by sa nechcel dozvedieť viac o mužovi, ktorý našu krajinu zviditeľnil neželaným a nečakaným spôsobom.
Okamžite sa do pozornosti dostali aj Mkrtyčevove hriechy z minulosti. Tie sa na neho začali lepiť ešte pred tým, ako získal slovenské občianstvo.
Ako Monk
Za akých okolností a prečo vlastne na Slovensko prišiel, nevedno, ale na počiatku, teda okolo roku 1995, zakotvil na východe krajiny. Uchytil sa tam údajne ako vodič známeho podnikateľa. Bol ním Igor Cikalo, ktorého v roku 1998 našli zavraždeného v jeho kancelárii na Sokolovskej ulici v Humennom. Na mieste činu boli okrem iného porozhadzované fotky z jeho dovolenky v Egypte, vyšetrovatelia preto pracovali s verziou, že svojho vraha poznal a krátko pred smrťou mu ich ukazoval.
Svedkovia vypovedali, že v čase skutku videli z miesta činu utekať muža. Jeho opis sedel na Mkrtyčeva. Podozrenia zosilneli, keď prebral v regióne biznis po šéfovi, streľbu na Cikala sa mu však nikdy nepodarilo preukázať. A nielen to. Napriek vyšetrovaniu sa mu podarilo nadobudnúť slovenské občianstvo.
To už Mkrtyčev naplno rozbehol svoje aktivity, okrem iného biznis so zbraňami v Snine, kde ho poznali ako muža vyvážajúceho sa na luxusných autách. Miestni spomínajú aj na jeho zvláštne maniere. Chvíľami vraj pripomínal seriálového Monka. Bol neuveriteľne čistotný. Ešte aj do auta sa údajne prezúval z topánok do šľapiek. Nie kvôli pohodlnejšiemu šoférovaniu, ale z hygienických dôvodov.
Účastníčka Miss Slovensko
V Mkrtyčevovom okolí nechýbali krásne ženy. Jednou z nich bola finalistka Miss Slovensko 2003 Jana, ktorú vraj zámožný priateľ ešte pred jej účasťou v súťaži krásy zamotal do prípravy vraždy. Došlo k nej v roku 2002 v jednom zo sninských panelákov, v ktorom žil František Galanda. Ďalší podnikateľ so zvučným menom, ktoré sa skloňovalo najmä v súvislosti s miestnym podsvetím.
Galandu niekoľko mesiacov po tom, ako si pod autom našiel nástražný výbušný systém, rozstrieľali v jednom z vchodov bytovky, keď sa večer vracal domov. Páchateľ mu uštedril dvadsať rán zo samopalu, keď vychádzal na ulicu.
Vrah nechal zbraň na mieste, pričom ju posypal korením. Vyšetrovanie doviedlo políciu práve ku Mkrtyčevovi, ktorý si údajne na jej vykonanie najal bývalého príslušníka zboru Ladislava Libáka. Toho sa podarilo zatknúť, vo väzbe spáchal samovraždu.
Pred súd sa v súvislosti s Galandovou vraždou napokon postavil aj samotný Mkrtyčev, proti ktorému v prvom kole pojednávaní vypovedala aj v tom čase už jeho bývalá priateľka Jana. Priznala, že pre neho zohnala kľúče od vchodových dverí do paneláka, v ktorom Galanda býval. Požičala jej ich kamarátka, ktorá žila v rovnakom bloku. Z kľúča si vyrobili kópiu, ktorú vraj Mkrtyčev následne odovzdal vykonávateľovi vraždy.
Nekonečný súd
Aj svedectvo bývalej účastníčky súťaže krásy pomohlo k tomu, že rodeného Azerbajdžanca poslal Okresný súd v Prešove na dvadsať rokov za mreže. A hoci prvé pojednávanie s ním sa začalo už v decembri 2006, do dnešného dňa si trest za objednávku vraždy Františka Galandu neodpykal. Rozhodnutie okresného súdu totiž krajský súd už trikrát zrušil. Ťahanice zrejme vyplašili aj pôvodných svedkov. Minimálne Mkrtyčevovu expriateľku Janu, ktorá medzitým zmenila výpoveď v jeho prospech.
Aktuálne sa prípad opäť nachádza na krajskom súde, kde by sa najbližšie pojednávanie malo uskutočniť v júni tohto roka.
Vyhrážky policajtovi
Objednávka vraždy Galandu nie je jediný Mkrtyčevov skutok, pre ktorý stojí pred súdom. V minulosti ho už právoplatne potrestali za vyhrážky istému vyšetrovateľovi, ktorému priamo na chodbe súdu počas jedného z pojednávaní gestom naznačil, že sa s ním plánuje porátať. S putami na rukách policajtovi naznačil, že ho podreže. Adresoval mu tiež poznámku, že ešte uvidí. Mkrtyčevovi za to naparili štyri roky v base. Spoza mreží ho pustili pre dobré správanie po odpykaní dvoch tretín trestu...
V merku polície bol Mkrtyčev aj pre ekonomickú trestnú činnosť. V minulosti sa nachádzal v skupine niekoľkých desiatok ľudí zadržaných pre podvody s DPH vo výške takmer miliardy slovenských korún. Zaujímavé je, že záujmy Mkrtyčeva v trestných konaniach v pozícii advokáta zastupoval bývalý riaditeľ Slovenskej informačnej služby Vladimír Mitro.
Presun do Bratislavy
S uvedenými hriechmi na krku sa Mkrtyčevovi chodilo po Snine so vztýčenou hlavou už zrejme ťažko, a tak svoje aktivity presunul do Bratislavy. Verejne dostupné zdroje naznačujú, že sa tak stalo už v roku 2003, teda krátko po Galandovej vražde. V hlavnom meste si údajne zadovážil byt a rozbehol podnikanie. Na istý čas tam presunul aj svoju firmu Verus, ktorá v minulosti disponovala povolením ministerstva hospodárstva na obchodovanie s vojenským materiálom. V roku 2014 však zanikla.
Krátko predtým zmenila adresu. Sídlo Verusu bolo papierovo presunuté na povestnú adresu skrachovaných pofidérnych podnikov firiem Okružná 3239 v Modre. Právnym nástupcom Verusu sa na uvedenej adrese stala firma HFK GROUP, ktorej spoločníkom a konateľom bol v minulosti Ladislav Fico, brat expremiéra Roberta Fica.
Ašot Mkrtyčev si v októbri roku 2016 založil ďalšiu firmu. Nazval ju ENZEL. Nachádzať by sa mala na Radvanskej ulici v Bratislave v blízkosti ukrajinského veľvyslanectva. V objekte, kde má ENZEL sídliť, však možno nájsť skrášľovací salón pre dámy. O Mkrtyčevovej firme, v ktorej sedia aj ďalší ľudia s rovnakým priezviskom, tam nikto nič nepočul. Venovať by sa mala vyše dvadsiatke činností, okrem iného nákupu, predaju a preprave zbraní a streliva. Či úspešne, ťažko povedať, keďže v uplynulých dvoch rokoch oficiálne evidovala tržby na úrovni pár tisíc eur a v celkovom hospodárení skončila v mínusových číslach.
Nerozumie tomu
Mkrtyčev tvrdí, že so zbraňami nikdy neobchodoval, ani v minulosti. Pre televíziu Markíza uviedol, že predával len náhradné diely. K uvaleniu sankcií zo strany USA povedal, že nie celkom tomu rozumie, lebo so Severnou Kóreou rokuje len o dodávke potravín a liekov.
„Z Ruska do Kórey chcem doviezť múku, pšenicu, čokoládu, nejaké konzervy. Dlho to nakupovali od Číny, ale tam je to drahé. Rusi vyvážali potraviny na Západ, ale teraz nemôžu, takže toho majú nadbytok, tak to chcú predať. So zbraňami neobchodujem. Nemám na to ani firmu, ani licenciu. Som tým prekvapený,“ povedal pre Markízu Mkrtyčev, ktorý sa počas rozhovoru nachádzal údajne v Číne.
Dodal, že informácie o sankciách prekvapili aj jeho obchodných partnerov a nevie, či sa mu biznis podarí zrealizovať. Na margo sankcií zo strany USA podotkol, že v Spojených štátoch nemá žiaden majetok, preto mu americká administratíva nemá čo zmraziť.
Dve desiatky druhov zbraní
Podľa medializovaných informácií uvalili USA sankcie na Ašota Mkrtyčeva preto, že na prelome rokov 2022 a 2023 údajne spolupracoval so zástupcami Severnej Kórey. Od tých sa vraj pokúsil získať zhruba dve desiatky druhov zbraní a munície, ktoré plánoval neskôr predať Rusku výmenou za obchodné lietadlá, suroviny a iné tovary.
Hovorca americkej Rady pre národnú bezpečnosť John Kirby v súvislosti s uvalením sankcií na Mkrtyčeva zdôraznil, že Rusko sa naďalej aktívne snaží získať zbrane od Severnej Kórey na vedenie vojny na Ukrajine. Dodal, že Moskva ponúka Pchjongjangu za zbrane a muníciu potraviny. Kirby spresnil, že zaradením na americký sankčný zoznam bol Mkrtyčev odstrihnutý od finančného systému Spojených štátov. Upozornil tiež, že vzniknutá situácia ohrozuje každého, kto Mkrtyčevovi pomáha.