Na Slovensku býva zvykom, že obyčajný človek príde o pozemok, byt či dom bez toho, aby o tom vôbec tušil. Jednoducho preto, že ho o nehnuteľnosť pripravili podvodníci. Na košickom magistráte však pracuje vysokopostavený úradník vymykajúci sa zo slovenských reálií. Vedúci kancelárie primátora Martin Petruš na rozdiel od okradnutých a oklamaných nešťastníkov oficiálne vlastní niekoľko bytov v meste Strážske údajne bez toho, aby o tom čokoľvek vedel. „To bude nejaký blud, ktorému nerozumiem. Ja o tých bytoch vôbec nič neviem,“dušuje sa Martin Petruš.

Stavebník

Vedúceho Kancelárie primátora mesta Košice Martina Petruša dotiahol do tejto funkcie bývalý spolužiak z gymnázia a vysokopostavený politik strany Smer Richard Raši. Bolo to v čase, keď sám zastával post primátora metropoly východného Slovenska. V uvedenej pozícii zostal pôvodne vyštudovaný veterinár aj po tom, čo Rašiho povolali do vlády za vicepremiéra pre oblasť investícií a informatizáciu. Petruš teda na košickom magistráte riadi aparát úradujúceho primátora Martina Petruška a jeho námestníčky Renáty Lenártovej.

Začal skôr?: Fotka z Google Maps z apríla 2012 naznačuje, že Martin Petruš mohol s výstavbou svojho domu v Myslave začať ešte skôr, ako dostal povolenie. Na chatku.
Začal skôr?: Fotka z Google Maps z apríla 2012 naznačuje, že Martin Petruš mohol s výstavbou svojho domu v Myslave začať ešte skôr, ako dostal povolenie. Na chatku.
Zdroj: Archív

V poslednom čase sa vedúci kancelárie dostal do pozornosti najmä pre výstavbu svojho rodinného domu. Oficiálne, na základe schváleného stavebného povolenia vydaného v septembri 2012, si totiž mohol v košickej mestskej časti Myslava vybudovať iba záhradnú chatku s rozlohou zhruba 80 štvorcových metrov. A to aj preto, že takú stavbu mu v tom čase umožňoval platný územný plán. Ukázalo sa však, že na mieste, kde sa chcel blízky kamarát Richarda Rašiho pôvodne iba rekreovať, sa Martin Petruš trvalo usadil. Vo vile, zatiaľ neskolaudovanej, ktorá sa rozprestiera na ploche približne 250 štvorcových metrov. Rozmery domu i účel jeho využitia pritom zmenil len tak, lebo sa mu zrejme zdalo, že on môže. Lenže nemohol a Martin Petruš, ktorý má pod palcom fungovanie kancelárií najvyššie postavených ľudí v Košiciach, teraz celú vec bagatelizuje svojím údajným lajdáctvom.  

Pri bližšom pohľade na problematickú výstavbu v Myslave však na povrch vyplávala ďalšia zaujímavá záležitosť. A to, že pán Petruš začal chatku stavať podľa všetkého bez akéhokoľvek povolenia. To, ako sme už spomenuli, kompetentné úrady správoplatnili na jeseň 2012, fotografie z Google Maps však naznačujú, že Martin Petruš so stavebnými prácami zrejme začal niekoľko mesiacov pred vydaním povolenia. Už v apríli 2012 totiž na predmetnom pozemku bolo badať rozsiahle terénne úpravy, ako je spevňovanie kopca, stavba oporného múru či základov budúceho objektu, z ktorého sa namiesto chatky napokon vykľula luxusná vila údajne v hodnote niekoľko stotisíc eur.

V Myslave: Vila Martina Petruša sa nachádza v bývalej chatárskej oblasti v košickej mestskej časti Myslava.
V Myslave: Vila Martina Petruša sa nachádza v bývalej chatárskej oblasti v košickej mestskej časti Myslava.
Zdroj: Archív

Pán domu

Ako to všetko bolo, sme sa Martina Petruša pýtali oficiálne, otázkami zaslanými na košický magistrát, ale šťastie sme na neho nakoniec mali aj osobne. S vedúcim kancelárie primátora sme sa stretli pred sporným domom v Myslave, z ktorého najskôr vybehla jeho priateľka. Vadilo jej, že vilu fotíme. Napokon sa s nami sama pustila do debaty, pretože, ako nám vysvetlila, pán Petruš nie je doma, je v úrade, kde ho môžeme vyhľadať. Následne sa štíhla blondína vyjadrila, že vôbec nechápe, kde je problém, a ak aj niekde došlo k chybe, tak ide iba o obyčajné ľudské zlyhanie. Vy ste vari nikdy nepochybili? Opýtala sa nás. Zhruba po piatich minútach debaty a opakovaných tvrdeniach, že Martin Petruš naozaj nie je doma, sa však z vily zrazu vynorila osoba nápadne pripomínajúca muža, ktorý mal byť v práci. Na otázku, prečo zavádzala, blondína po chvíli ticha len odsekla, že je to aj tak jedno. 

Martin Petruš reagoval slovami, že dostal naše oficiálne otázky a že do daného termínu na ne odpovie, čo, mimochodom, neurobil. Hovorca košického magistrátu Jozef Marko nám dal v tejto súvislosti vedieť, že „podľa informácií od pána Petruša ste s ním už osobne hovorili o tejto téme priamo pred jeho domom a on vám odpovedal na vaše otázky“.

Spoločníci: Martin Petruš začal v októbri tohto roka podnikať s bývalý šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcelom Foraiom, na snímke.
Spoločníci: Martin Petruš začal v októbri tohto roka podnikať s bývalý šéfom Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcelom Foraiom, na snímke.
Zdroj: Archív

Na tomto mieste si teda dovolíme zrekapitulovať Petrušove vyjadrenia vyslovené na myslavskej ulici. Pán vedúci kancelárie košického primátora priznáva, že namiesto rekreačnej chaty postavil dom, čo však nie je problém, pretože kolaudačné konanie, o ktoré požiadal 5. októbra tohto roka, spojil aj so žiadosťou na zmenu užívania stavby pred dokončením. Ak stavebný úrad vyhodnotí, že je to nad rámec, a teda čosi také nepovolí, pôjde Martin Petruš do dodatočného stavebného povolenia, čo pre neho bude predstavovať nanajvýš správny poplatok vo výške trikrát 35 eur. Ale to je podľa neho úplne v poriadku, lebo to tak robí 90 percent ľudí.

Problém nevidí ani v tom, že vilu začal stavať skôr, ako došlo k zmene územného plánu, umožňujúcej v danej lokalite budovať aj takéto objekty. Pri otázke, či sa neobával, že územný plán zmenený nebude, sa len pousmial a dodal, že on vedel, že bude. Ako to vedel? No tak, lebo vedel. Bolo to isté, pretože vlastne nešlo o zmenu územného plánu, ale iba o spodrobnenie toho, čo sa na danom území môže stavať. Úplne jasné, nie!?

A či by spätne spravil niečo ináč, veď predsa len je vysokopostavený muž na košickom magistráte. Vraj možno aj áno, ale celé pochybenie spočíva iba v jeho lajdáckosti. V tom, že nepožiadal o zmenu stavby vtedy, kedy po správnosti mal. Na zvyšok si máme počkať, kým rozhodnú kompetentné úrady. Vtedy vyjde pravda na povrch. Okrem iného aj to, či môže bývať v neskolaudovanom dome. 

Nič netuší

V súvislosti s osobou Martina Petruša však stojí za povšimnutie aj iná skutočnosť. Od októbra 2013 je podľa výpisu z katastra nehnuteľností vlastníkom desiatich bytov v meste Strážske pri Michalovciach. Po­dľa našich informácií sa nachádzajú v objekte na Obchodnej ulici. Nehnuteľnosť kedysi slúžila ako ubytovňa pre zamestnancov firmy Chemko Strážske. Petrušovi by v nej malo patriť celé prvé poschodie, pričom na nich nie je žiadna ťarcha. Ako ani na luxusnej vile v Myslave. Ako k bytom v Strážskom prišiel, za koľko a načo mu sú, odpovedať nevedel. Tvrdí totiž, že o tomto nič nevie. Netuší, že by v Strážskom čokoľvek vlastnil. „Naozaj o tom nič neviem. Neviem, o aké byty ide, kde sa nachádzajú. Až keď ste sa opýtali, pozrel som kataster a fakt sú písané na moje meno. Idem pátrať. Ani v päte som to nemal. Neviem, ako sa to vôbec mohlo stať,“ prekvapil nás Martin Petruš.

Na margo svojich finančných záležitostí vedúci Kancelárie primátora mesta Košice hovorí, že peniaze zarobil v podnikateľskej sfére, kde sa mu zrejme naozaj darí. A možno sa bude ešte viac. Od 3. októbra totiž vlastní firmu Lomnica Resort a spolu s ním aj škandálmi opradený bývalý generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne Marcel Forai. Ten musel v uvedenej funkcii skončiť po prepuknutí kauzy okolo podpisovania zmlúv s jeho tetou Ankou či s miliónovým masérom Pavlom Kostkom. Preslávil sa tiež tým, že nevedel vysvetliť pôvod peňazí, za ktoré si kúpil luxusný byt v Bratislave. Forai spojil sily s Martinom Petrušom. Jednoducho dvojka ako hrom, pri ktorej treba byť na pozore.