Počas vládnutia Vladimíra Mečiara v divokých deväťdesiatych rokoch pretekali cez účty jeho spoločnosti Donar stovky miliónov korún. A ak uveríme slovám Vladimíra Mečiara, tak možno aj miliardy.

Flašíkova reklamná agentúra Donar stála za nákladnými politickými kampaňami, spievala s házetdéesákmi volebnú pesničku Vivat, Slovakia, vyrábala švajčiarske krajinky v srdci Slovenska, inštalovala hodiny, ktoré pred Prezidentským palácom odratúvali čas vládnutia mečiarovcami nenávideného prezidenta Michala Kováča a najmä všemožnými spôsobmi cicala peniaze slovenských daňovníkov. Mečiar sa oveľa neskôr vyjadril, že firma Donar, ktorej majiteľom bol práve Fedor Flašík, „parazitovala“ na jeho vláde.

Keď sa Mečiarova éra skončila, skončil pôvodný Donar, a. s. To sa stáva. Lenže v prípade Donaru išlo o veľmi zvláštny spôsob, akým úspešná firma skončila. Prevzala ju spoločnosť istého Jaromíra Koperu, ktorý zakrátko nečakane umrel. Jeho bývalá manželka pritom potvrdila, že Kopera nebol žiadny šikovný podnikateľ, ale biely kôň.

Super kúpa?

„My sme Donar predali. Neviem vám povedať komu. Predávali to moji spoločníci Martin Glváč, Ján Šeminský a Emil Barlok. Neviem, komu to predali. Ešte pred voľbami v deväťdesiatom ôsmom sme to predávali. Alebo v deväťdesiatom deviatom?“ takto reagoval Fedor Flašík, keď sme sa začali zaujímať o príbeh Donaru, na otázky, za akých okolností sa zbavil reklamnej agentúry, sliepky, ktorá mu v deväťdesiatych rokoch znášala zlaté vajcia. A prečo sa teda firmy úzko spätej s jeho menom zbavil, ak podľa jeho slov bola životaschopná a v dobrej kondícii? „Lebo som vedel, že to už potom nebude fungovať ako reklamka. Niekto to chcel kúpiť, tak sme to predali,“ uzavrel vtedy debatu muž, ktorý si vytvoril gloriolu reklamného mága vyrábajúceho z vody kolu.

Fedor Flašík: S manželkou Monikou Beňovou sa rozviedli. Na svadbe v roku 2006 mu bol svedkom práve biznis partner z Donaru Martin Glváč.
Fedor Flašík: S manželkou Monikou Beňovou sa rozviedli. Na svadbe v roku 2006 mu bol svedkom práve biznis partner z Donaru Martin Glváč.
Zdroj: Emil Vaško

Jeho spolupútnikom v Donare bol terajší podpredseda parlamentu a vplyvný muž v strane Smer Martin Glváč. Len na pripomenutie, Donar bol dvornou reklamkou HZDS a Vladimíra Mečiara. V médiách sa uvádzalo, že jej ročný obrat bol okolo miliardy korún. Fedor Flašík sa netajil ani tým, že mal monopol na mnohé štátne zákazky, cez neho išli kampane vtedy štátneho Slovenského plynárenského priemyslu (SPP), ktorý nemal na trhu žiadneho konkurenta a reklamu vlastne ani nepotreboval. Donar stál aj za predvolebnou kampaňou HZDS v roku 1994 a 1998, Flašík mal monopol tiež na organizovanie osláv štátnosti za desiatky miliónov korún.

Keď Vladimír Mečiar útočil na vtedajšieho prezidenta Michala Kováča, bol to Flašík z Donaru, kto „vtipne“ nainštaloval neďaleko Prezidentského paláca hodiny odpočítavajúce čas prezidentovi. Donar stál za škandalóznou publikáciou, ktorou Vladimír Mečiar pozýval na Svetovú zimnú univerziádu 1999 do Vysokých Tatier. Ibaže namiesto obrázkov našich veľhôr dali jej autori do knihy fotografie švajčiarskych Álp, nemeckú lanovku a slalomový svah z nórskeho Lillehammeru. Organizačný výbor univerziády si objednal päťtisíc kusov výtlačkov za trištvrte milióna korún. Po zistení, čo tento paškvil obsahuje, si objednávku neprevzali - za čo neskôr spoločnosti blízke Flašíkovi chceli na súde vysúdiť odškodné vo výške 3,5 milióna korún.

Po voľbách roku 1998 HZDS nezostavilo vládnu koalíciu, Flašík sa stiahol a onedlho už stál po boku Roberta Fica pri založení strany Smer.

Megalomanská kampaň: Donar v nej zamenil Slovensko za Švajčiarsko.
Megalomanská kampaň: Donar v nej zamenil Slovensko za Švajčiarsko.
Zdroj: Archív

Zápisky mafiánovej svokry

Donar vymazali z Obchodného registra v máji 1999. Firma zanikla zlúčením so spoločnosťou Aldy Soft, s. r. o., na ktorú prešli všetky práva, záväzky a pohľadávky z Donaru. Aldy Soft je stále živá firma. Nikomu nevadí, že jej jediný spoločník a konateľ Jaromír Kopera je nebohý už takmer osemnásť rokov. Ak má niekto pohľadávku, môže si ju ísť vymáhať na pezinský cintorín.

Je asi náhoda, že Aldy Soft založila Silvia Lederleitnerová, ktorá je od roku 1997 dodnes podľa výpisu z Obchodného registra na internete členkou predstavenstva firmy Teco Invest, a. s. Predsedníčkou predstavenstva v tejto firme je podľa toho istého výpisu od roku 1997 do súčasnosti Monika Flašíková- Beňová, exmanželka Fedora Flašíka.

Informácie o dianí v Donare, ale aj v ďalších firmách, ktoré vraj riadili biele kone, vyniesla na svetlo sveta bývalá svokra podnikateľa, ktorý údajne celú reťaz organizoval. „Môj zať v týchto spoločnostiach nevystupoval oficiálne, viem však o tom, že s Jaromírom Koperom sa poznal, a od neho som počula, že Jaromír Kopera skonal v krátkom čase za mimoriadne čudných okolností. Z dokladov a listinných dokumentov, ktoré zanechal Peter v rodinnom dome v Modre, som mala možnosť usúdiť, že Peter sa poznal s Jaromírom Koperom a bol účastníkom v záležitostiach okolo firmy Donar, a. s.,“ tvrdí svokra Petra S. Dana Bobeková, ktorá podrobne spracovala všetky doklady v dokumente Svedectvo bývalej mafiánovej svokry a podala na políciu niekoľko trestných oznámení.

Bobeková žiadala prešetriť aj náhlu smrť bieleho koňa Koperu. Jej oznámenie však vyšetrovateľ odmietol. „Zať bol navštíviť Koperu deň predtým, ako zomrel. Mal im ešte v nemocnici podpisovať nejaké doklady. Hovoril mi, že Kopera trpel ukrutnými bolesťami a vyzeral ako otrávený, že sa mu spolu s ďalším mužom, ktorý ho sprevádzal, báli podať ruku. Bol z toho otrasený,“ spomína si Bobeková.

Exmanželka sa bojí hovoriť

Informácie získané od Dany Bobekovej sme sa pokúsili verifikovať aj u niekdajšej manželky spomínaného bieleho koňa Koperu. Zastihli sme ju v rodinnom dome v Pezinku. Potvrdila, že o manželovej smrti mala pochybnosti. Súdna pitva podľa nej ukázala, že mu zlyhal metabolizmus. Predtým vôbec nebol chorý. „Ale zrazu zomrel, pretože mu zlyhali všetky orgány. Lekári sa so mnou o tom nebavili,“ potvrdzuje Bobekovej slová o čudnej smrti bieleho koňa Koperu jeho exmanželka.

„Neviem, čo vám mám na to povedať,“ odpovedá na otázku, čo mohlo spôsobiť náhlu smrť jej manžela. „Nechcem ohrozovať svoju rodinu. Boli mi naznačené rôzne veci, keď manžel zomrel,“ dodáva vdova po bielom koňovi. Kto a čo jej naznačoval, komentuje s ironickým pousmiatím: „No kto asi? Mafia.“ Na otázku, či vedela, že jej manžel údajne bol bielym koňom mafie, drobná žena odpovedá: „Samozrejme. A bál sa o život.“

Dana Bobeková ide ešte ďalej, keď vo svojich zápiskoch tvrdí, že mafia si biele kone často vyberá medzi pacientmi na onkologických oddeleniach. Je to vraj praktické, pretože títo pacienti väčšinou nemajú dlhú životnosť. Úlohou bielych koní je prevziať na seba nefunkčné, prebytočné či neupotrebiteľné obchodné spoločnosti spolu s ich záväzkami a dlžobami. Jednou takou spoločnosťou bol podľa Bobekovej Donar.

Autorka tohto článku prišla do kontaktu s právnikom, ktorého pri vymáhaní pohľadávok veriteľov Donaru poslali na adresu ubytovne pre bezdomovcov a tam sa dozvedel, že predseda predstavenstva Kopera je už po smrti.

Biznis model: Podobný spôsob ako v Donare podľa najnovších zistení aplikovala kamoška Flašíkovcov Evita Urbaníková. Aj u nej išli zisky na jednu firmu, náklady a dlhy na inú.
Biznis model: Podobný spôsob ako v Donare podľa najnovších zistení aplikovala kamoška Flašíkovcov Evita Urbaníková. Aj u nej išli zisky na jednu firmu, náklady a dlhy na inú.
Zdroj: Michal Smrčok

Vysmiaty

Otázky týkajúce sa Donaru sme položili Fedorovi Flašíkovi s odstupom času ešte raz - po tom, ako oznámil, že bude kandidovať vo voľbách riaditeľa RTVS. Jeho verzia už bola trošku iná, ako nám ju prezentoval pred rokmi, keď tvrdil, že Donar bol v dobrej kondícii.

„Neviem, komu to predali, peniaze a tieto veci ma nikdy nezaujímali. Ja som riešil kampane a kreatívne veci, obrázky, réžie, scenáre. Toto je moja parketa, nie prízemné ekonomické a právne veci. Aj keď som právnik,“ vysvetlil Flašík. Na otázku, prečo firmu zlikvidovali, mal jasnú odpoveď. „Niekto to chcel kúpiť. Donar mal nejaké pohľadávky, ale myslím si, že nám boli dlžní peniaze a v tom čase bol Donar v takom postavení, v akom bol, všetci si mysleli, že cez Donar tiekli do HZDS peniaze. Dvakrát týždenne som chodil na políciu, už to bolo trápne aj policajtom a vyšetrovateľkám. Dali sme si kávu, cigaretu, zasmiali sa a povedali si, čo sa dá robiť, je to politická objednávka. No a kúpil to niekto, kto si myslel, že má postavenie na trhu a že on si tie pohľadávky vymôže. To boli také rôzne pohľadávky, ako sme mali aj s VOSS Slovakia. Mali sme pohľadávky v sume 63 miliónov korún od médií, potrebovali sme zaplatiť kampane a Rezeš nám to nechcel uhradiť. Desať rokov sa to naťahovalo, boli tam úroky z omeškania. Ale my sme vyplatili aj to, čo sme nemuseli, preto môžem chodiť po Slovensku a smiať sa. Pretože nikto nie je nasraný. To sú také súvislosti. Donar stále spájajú iba so mnou. Mal som 25 percent, Glváč, Barlok aj Šeminský mali tiež po 25 percent. Nemôžem za to, že som bol najpracovitejší. Nechcel som povedať, že najmúdrejší,“ uzavrel debatu so smiechom Fedor Flašík.

Upil sa na smrť

„Ono to bolo trochu inak, ja som vo firme skončil ešte pred prevodom na nového majiteľa. Rovnako Emil Barlok, ktorého takýto nedôstojný odchod z Donaru zlomil natoľko, že sa za krátky čas upil na smrť. O tom, čo sa stane vo firme, rozhodoval Flašík s Glváčom. Môžem povedať len toľko, že pod kondíciu firmy sa podpísalo aj to, že nové zmluvy, z ktorých plynuli príjmy, sa uzatvárali na firmu VOSS Slovakia a náklady ostávali v Donare,“ opísal praktiky svojich niekdajších spoločníkov tretí spoločník Ján Šeminský, ktorý sa s nimi podnikateľsky rozišiel ešte pred voľbami v roku 1998.

Fedor Flašík spolu s Martinom Glváčom boli spoločníkmi aj v spomínanej VOSS Slovakia až do roku 2006, keď firma išla do likvidácie. Vzápätí po likvidácii Donaru obaja založili novú firmu, Donar Slovakia. V tej je Fedor Flašík dodnes predsedom predstavenstva. Podpredseda NR SR Martin Glváč bol v jej dozornej rade až do roku 2006. Dodnes je živá aj spoločnosť, s ktorou sa Donar zlúčil, a papierovo „živý“ je tiež jej konateľ Kopera. Čo na tom, že „úraduje“ už od jesene 1999 na cintoríne v Pezinku. Ako príbeh komentoval podpredseda parlamentu Glváč, nájdete na webe týždenníka PLUS 7 DNÍ.