Niekdajší prezident finančnej správy František Imrecze vo štvrtok prvýkrát vystupoval na Špecializovanom trestnom súde ako obvinený. Doteraz tam chodil na pojednávania ako svedok. Spolupracuje totiž so špeciálnou prokuratúrou a vypovedá proti niekdajším kolegom z finančnej správy a vplyvným podnikateľom z éry Smeru o korupcii či ovplyvňovaní obstarávaní informačných systémov.
Za to s ním bol prokurátor Ondrej Repa ochotný uzatvoriť dohodu o vine a treste v prvom korupčnom prípade. Súvisí s takzvaným ďakovným pre niekdajších Imreczeho podriadených. Aj táto kauza bola pôvodne súčasťou väčšieho prípadu známom pod menom Mýtnik.
Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu Pamela Záleská vo štvrtok na verejnom zasadnutí dohodu schválila, ešte predtým ju navrhla mierne sprísniť o dve obmedzenia, ktoré majú mať výchovný efekt, ale o tom ešte bude reč.
Imrecze dostal trojročný trest, čo je najnižšie možné potrestanie pri takomto skutku. Ale do väzenia nenastúpi. S prokurátorom si dohodol päťročnú podmienku, čo je, naopak, najdlhšie možné skúšobné obdobie, ktoré tu pripadalo do úvahy. Počas tohto obdobia sa nesmie dopustiť žiadneho protiprávneho konania.
FOTO nájdete v GALÉRII >>
Záleská schválila aj navrhnutý peňažný trest 202-tisíc eur. Repa po vyhlásení rozsudku komentoval, že ide o najvyšší peňažný trest v histórii krajiny.
Imrecze by nemal mať problém s jeho úhradou, už skôr totiž vydal orgánom činným v trestnom konaní štvrť milióna eur, 202-tisíc v rámci kauzy Mýtnik. Z takto zaistených prostriedkov by sa mohol trest odpočítať. Odsúdený Imrecze ani prokurátor Repa sa však k podrobnostiam úhrady nevyjadrili.
Prišli Výbohovi obhajcovia
Už ráno bolo zrejmé, že nepôjde o celkom bežný prípad. Novinárom prišla správa, že krátko pred začiatkom zasadnutia s Imreczem bude mať pred budovou súdu tlačový brífing obhajca podnikateľa Miroslava Výboha Ondrej Urban.
Imrecze síce v rámci kauzy Mýtnik vypovedá aj proti Výbohovi, ale v inom prípade než sa riešil vo štvrtok. Urbanova pozvánka bola preto prekvapujúca. S takzvaným ďakovným pre Imreczeho niekdajších podriadených totiž Výboh nemá nič spoločné.
Urban počas brífingu vysvetlil, že na súd prišli, pretože skoro ráno požiadali podľa európskej smernice o práve na informácie v trestnom konaní o účasť na zasadnutí a čakajú, ako sa k tomu Záleská postaví. Vychádzali z toho, že Výboh bol pôvodne Imreczeho spoluobvineným – teda všetky prípady majú pôvod v jedinom spoločnom trestnom stíhaní a preto má právo sa k dohode vyjadriť. „Na základe toho sa budeme domáhať, aby sme sa k tomu mohli vyjadriť,“ povedal Urban.
Sudkyne sa podľa vlastných slov chcel pýtať, či si zisťovala aké všetky výhody Imrecze dostal za spoluprácu s orgánmi presadzovania práva alebo či sa s ním prokurátor dohodol aj na úhrade škody, ktorú mal štátu spôsobiť napríklad ovplyvňovaním zákaziek.
Súdne zasadnutie pre Imreczeho dohodu začalo s krátkym meškaním a sudkyňa Záleská vysvetlila, že dôvodom bolo práve to, že si musela prečítať podanie od Výbohových obhajcov – no to je podľa jej slov všetko, čo s ním urobí. „Predmetným podaním sa súd nebude zaoberať, pretože Miroslav Výboh nie je účastníkom tohto konania,“ povedala sudkyňa.
Keď sa Výbohovi obhajcovia, sediaci medzi verejnosťou, začali hlásiť o slovo, asistentka si od nich prišla proaktívne vziať advokátske preukazy. Sudkyňa ju však rovno točila, nech im ich vráti. Výmena názorov medzi nimi počas zasadnutia neprebehla.
Situáciu sudkyňa okomentovala až na koniec celého zasadnutia. Iniciatívu Výbohových podľa vlastných slov obhajcov pochopila ako snahu o zrušenie zasadnutia. „Prebehlo za splnenia zákonných podmienok, žiadna iná osoba alebo iný subjekt nemal právo byť prítomný a neplynuli mu žiadne práva na doručenie návrhu dohody ani práva sa k nej vyjadriť či inak do priebehu zasadnutia zasahovať,“ vyhlásila.
Výbohovi obhajcovia avizujú, že sa obrátia na Ústavný súd.
Prísnejšie obmedzenia
Sudkyňa Záleská nemala žiadne výhrady k trojročnému trestu odňatia slobody, päťročnej podmienke ani 202-tisícovému peňažnému trestu. Nespravodlivé sa jej zdalo, aby Imrecze počas trvania podmienky necítil žiadne následky za korupciu, ku ktorej sa priznal. Nepozdávalo sa jej, že podmienka by sa tak zúžila iba na kontrolu toho, či nepácha nič nekalé a nič iné. „Súd to považuje za neadekvátne,“ povedala.
Navrhla mu preto dve sprísnenia s výchovným efektom. Prokurátor Repa i obvinený Imrecze s tým súhlasili.
Každý rok počas päťročnej podmienky by sa mal bývalý šéf daniarov zúčastniť aspoň jedného protikorupčného súdneho procesu na Špecializovanom trestnom súde. A musí sa zapojiť do protikorupčného boja. „Počas skúšobnej doby by ste sa mali zúčastniť niektorého z projektov zameraných na sebareflexiu, mediačný a probačný úradník taký program nájde, je už na vás, ako budete participovať na náprave následkov korupcie, môžete si vybrať formu, typ a tak ďalej,“ prihovárala sa sudkyňa Záleská Imreczemu.
Podľa nej je zmyslom tohto opatrenia, „aby obvinený Imrecze šíril osvetu“. „Korupcia, hoc sa nemusí bezprostredne dotýkať všetkých obyvateľov, je absolútne toxickým javom,“ dodala.
Samotný Imrecze po zasadnutí povedal, že už má predstavu, ako tento trest naplní, teda, akým konkrétnym spôsobom sa pokúsi robiť osvetu o negatívach korupcie, ale nespresnil žiadne podrobnosti.
Odsúhlasil aj Záleskej návrh na sprísnenie zákazu stretávania sa na zákaz akejkoľvek komunikácie. Nesmie sa kontaktovať so svojim niekdajším blízkym kamarátom a podnikateľom s informačno-komunikačnými technológiami Michalom Suchobom, ktorý je rovnako ako Imrecze kľúčovým spolupracujúcim svedkom špeciálnej prokuratúry.
Práve Suchobova firma Allexis dodala v Imreczeho ére finančnej správe analytické a kontrolné informačné systémy, ktoré síce dodnes úspešne fungujú, ale podľa Imreczeho a Suchobu malo ich obstaranie korupčné pozadie. Od Suchobu pochádzajú peniaze, ktoré Imrecze podľa vlastných slov dal niekdajším podriadeným ako ďakovné.
Bývalý prezident finančnej správy sa nesmie kontaktovať ani s úradníkmi, ktorým mal prostriedky odovzdať.
„Na žltom papieriku“
Trest si Imrecze dohodol v súvislosti s takzvaným ďakovným, ktoré si od Suchobu vypýtal po svojej abdikácii z funkcie prezidenta finančnej správy v roku 2018 pre svojich kolegov.
Imrecze vypovedal, že na žltom papieriku dal IT podnikateľovi zoznam mien so sumami. Malo ísť o ľudí, ktorí sa podľa jeho mienky zaslúžili o dobré obchodné vzťahy medzi finančnou správou a Suchobovou firmou Allexis.
Imreczeho nástupkyňa Lenka Wittenbergerová sa krátko po zadržaní priznala, že takto dostal 50-tisíc eur v kozmetickej taške. Dostala päťročnú podmienku a peňažný trest vo výške úplatku.
Exprezident finančnej správy podľa vlastných slov dal peniaze od Suchobu aj bývalej vedúcej obstarávania na finančnej správe Kornélii Černej a niekdajšej šéfke právneho odboru Denisy Židovej. Oni to odmietajú. Sudca Špecializovaného trestného súdu Milan Cisarik im neveril a vlani v októbri ich odsúdil na podmienečné tresty. Rozpory vo výpovediach Imreczeho a Suchobu nepovažoval za natoľko podstatné, aby spochybnili vinu bývalých funkcionárok finančnej správy.
Rozhodnutie v ich prípade nie je právoplatné, obe sa odvolali. V prípade teda rozhodne Najvyšší súd. Ak by sa neskôr potvrdilo, že peniaze si od Imreczeho nevzali, podľa prokurátora Repu to už nebude mať vplyv na vo štvrtok schválené Imreczeho dohodu.
Štvrtková dohoda bývalého prezidenta finančnej správy ešte zahŕňa údajné ďakovné pre niekdajšieho šéfa IT oddelenia finančnej správy Milana Gregu, pre ktorého Imrecze od Suchobu vypýtal 50-tisíc eur. Keď sa mu však Imrecze ozýval, aby sa stretli, Grega to opakovane odmietal a Imrecze si nakoniec peniaze nechal. Suchoba však tvrdí, že pred ním sa Imrecze tváril tak, že peniaze Gregovi odovzdal.