Namiesto vlasov hady a pohľad, ktorý zabíja. Tvár Aleny Zs., obvinenej z vraždy Jána Kuciaka, zatiaľ poznáme len z jedinej, nie veľmi kvalitnej fotografie, ale z indícií, ktoré sa s touto ženou spájajú, sa vynára obraz mýtickej, hrôzostrašnej Medúzy. Jej stopy sa husto krútia nielen okolo smrti mladého novinára a jeho snúbenice. Zreteľne viditeľné sú tiež pri vražde exprimátora Hurbanova Lászlóa Basternáka a jej tieň padá aj na vraždu žiarskeho poslanca Marka Rakovského. Ak sa účasť vlasatej Aleny Zs. na uvedených zločinoch potvrdí, tak polícia natrafila na vražedné komando špecializujúce sa na popravy verejne známych osôb.

Podvod s eurofondmi

Šesť dní po zatknutí štyroch podozrivých z vraždy novinára Jána Kuciaka protizločinecká jednotka Národná kriminálna agentúra (NAKA) nabehla do Veľkého Krtíša a rovno z postele vytiahla partnera pracovníčky tamojšieho mestského úradu Petra P. V priebehu nasledujúcich hodín tohto muža obvinili z úkladnej vraždy Marka Rakovského, ktorá bola vykonaná druhého júla 2013.

Smrť v aute

Dvadsaťdeväťročný poslanec mestského zastupiteľstva v Žiari nad Hronom nasadol ráno do svojho Passata a počas jazdy mu pod sedadlom vybuchla nastražená nálož. Auto na okamih nadhodilo nad cestu, za jazdy z neho vyšľahli plamene, vybuchli všetky pneumatiky. Zhruba po päťdesiatich metroch zastalo horiace torzo auta na trávniku, jeho časti rozmetalo po ceste. V sedadle vodiča ostala diera. Žiar nad Hronom ostal šokovaný. Taký mladý človek a taká strašná smrť. Všetci sa pýtali - Prečo? Marka Rakovského poznali ako príjemného človeka. Pochádzal z mnohodetnej, kresťanskej a v Žiari aj dosť vplyvnej rodiny s veľkým podielom v miestnom urbári. Pracoval ako právnik, špecializoval sa na občianskoprávne spory a vo voľnom čase sa angažoval vo veciach verejných. V posledných týždňoch zháňal sponzorov na vybudovanie multifunkčného ihriska, stihol dať dokopy dvadsaťpäťtisíc eur. Keď rok nato primátor Žiaru nad Hronom ihrisko na Partizánskej ulici slávnostne otváral, pripomenul, že vybudovať sa ho podarilo vďaka tragicky zosnulému poslancovi a na jeho pamiatku aj dostalo oficiálny názov Ihrisko Marka Rakovského.

Málokto vtedy tušil, že Marek sa zaplietol do chobotnicovo fungujúceho podvodu s eurofondmi. Práve v roku 2013, keď tohto mladého ambiciózneho muža dal ktosi zlikvidovať, v Sociálnej implementačnej agentúre spadajúcej pod ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny očakávali kontrolu z Európskej únie. V rámci prípravy na ňu rozbehli vnútorný audit schválených projektov a zistili, že Slovensku hrozí medzinárodná blamáž. Aspoň tak sa vyjadril jeden z jej vtedajších pracovníkov. Zistili totiž, že mnohé projekty sa prelínajú, objavujú sa v nich tí istí lektori, často s rodinnými väzbami, osvedčenia vydáva tá istá spoločnosť, na listinných dokumentoch je rovnaké písmo… Na niektoré „blamážové“ projekty si potom posvietili policajti, mnoho ľudí obvinili zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v súbehu s prečinom subvenčného podvodu, pričom v rôznych prípadoch sa opakovali tri mená - Martina Justová, Marek Holásek a Matúš Rakovský. Hneď na začiatku upozorňujeme, že Matúš Rakovský je brat zavraždeného Marka Rakovského.

Pod rúškom dobročinnosti.
Pod rúškom dobročinnosti.
Zdroj: Plus 7 dní

Verbuje zločincov

Justová je vyštudovaná psychologička. Mala a má kontakty na rôznych ministerstvách, medzi sudcami, súdnymi znalcami, bacharmi, vyšetrovateľmi. Niektoré takzvané dôležité osoby k nej chodievajú na psychoterapiu. Aspoň tak tomu vravia.

Niekedy po roku 2000 Justová založila občianske združenie Maják, ktoré sa špecializuje na pomoc väzňom. Práve cez Maják sa Justová dostala na miesta, kam sa bežný človek nedostane. Priamo do väzníc, dokonca aj do tých najstráženejších v Ilave a v Leopoldove. Justovej povolili osobný kontakt s najnebezpečnejšími zločincami vrátane vrahov odsúdených na doživotie. V jednom z rozhovorov, ktoré v minulosti poskytovala veľmi rada, si takto zaspomínala na aktéra leopoldovskej vzbury a vraha piatich dozorcov Tibora Polgáriho: „Asi najviac stál o spoločnosť a dotyk. Skúšala som s ním modelovanie do sadry. Najprv robil strašné výjavy, ženu režúcu dieťa. Tak som mu doniesla obrázky a začal vyrábať sošky slnečníc a motýľov. Dodnes mi píše pohľadnice.“ Iného násilníka odsúdeného na doživotie vraj naučila vyšívať, jeho ochotu odmeňovala čokoládou a tabakom.

Projekt v Leopoldove a Ilave Justová skončila v roku 2006 pre bližšie nešpecifikované konflikty so Zborom väzenskej a justičnej stráže. V aktivitách s trestanými však nikdy neprestala. Spolupracovala s Okresným súdom v Nitre, ktorý umožňoval výkon trestu povinnej práce pre trestané osoby v zariadení Justovej združenia Maják. Doposiaľ sa venuje dlhodobo trestaným osobám, ktoré práve opustili brány väzníc, priam ich regrutuje. Na webovej stránke Majáka je zverejnená výzva: „Ak ste trestaná osoba, kontaktujte nás.“

Matúš Rakovský: Akoby sa po ňom zem zľahla. Dobrovoľníctvu sa venoval aj jeho brat Marek, ktorý tragicky zahynul.
Matúš Rakovský: Akoby sa po ňom zem zľahla. Dobrovoľníctvu sa venoval aj jeho brat Marek, ktorý tragicky zahynul.
Zdroj: Archív

Panama Papers

S ďalším z trojice opakujúcej sa v podvodoch s eurofondmi Markom Holáskom sa Justová zoznámila vo väznici v Hrnčiarovciach nad Parnou. Holásek si tam odpykával trest za spreneveru a za vraždu. Pri odčerpávaní peňazí z eurofondov Holásek vybudoval tunel od oficiálneho poberateľa eurofondov k bielemu koňovi slovenského a českého regiónu známemu z tajných dokumentov nazvaných Panama Papers, Pavlovi Sedlákovi. Kam peniaze putovali ďalej, nikto netuší. Sedlák oficiálne figuruje v stovkách firiem s pozadím v daňových rajoch a on sám býva v ubytovni bez pripojenia na elektrickú energiu.

Mlčanie o výbuchu

Ako sa Justová dala dokopy s posledným z trojlístka Matúšom Rakovským, nie je známe. Vieme len, že ona je obžalovaná ako organizátorka podvodov a on ako jej pravá ruka. „Mne bol Marek Rakovský predstavený ako človek, ktorý vie robiť projekty. Najprv mi pomohol získať eurofondy na technológie, neskôr ma oslovil, či nechcem robiť aj vzdelávanie. Ministerstvo vtedy vydalo výzvu na čerpanie veľkého balíka peňazí, Rakovský vravel, že to treba využiť. So vzdelávaním som nemal žiadne skúsenosti, ale on ma presvedčil, že všetko zabezpečia, ja sa o nič nemusím starať. Bola kríza, s výkonom sme vo firme šli o tridsať percent dole a ja som zamestnával šesťdesiat ľudí. Tak som povedal - dobre. Nemusel som ísť ani na ministerstvo, všetko mi doniesli. Podpísal som zmluvu a už o týždeň boli peniaze na účte. Po mesiaci som dostal rozpis, komu mám koľko peňazí poslať, ale žiadne školenia sa nerobili. Ani vtedy, ani neskôr,“vypovedal na súde obžalovaný Marián Orság, majiteľ bohatej firmy Tesgal. Podľa neho Justová s Rakovským zariadili, že so Sociálnou implementačnou agentúrou podpísal v roku 2010 zmluvu na projekt Vzdelanejší zamestnanec - stabilnejšia práca v hodnote takmer jedného milióna eur. Hoci býva zvykom, že pracovníci agentúry v procese čerpania peňazí prídu aspoň na jednu ohlásenú a jednu neohlásenú kontrolu, v prípade firmy Tesgal nikto nič nekontroloval.

O strašnej smrti Matúšovho brata sa ľudia zapletení do podvodu s eurofondmi nemohli nedozvedieť, tragédie boli plné noviny. Ale dodnes o nej nehovoria nahlas. „O výbuchu v Žiari nad Hronom sa jednoducho mlčí. Asi sa bojíme, že sa dozvieme niečo, čo ani nechceme vedieť,“ povedala nám žena, ktorá sa s obidvomi bratmi zoznámila v rámci europrojektov. Marek v nich tiež figuroval ako lektor fiktívnych školení. Možno veľa vedel, ale skôr sa jeho okázalá vražda demonštratívne vykonaná za bieleho dňa na ulici plnej ľudí dá vnímať ako výstraha pre ďalších, ktorí
poznali doposiaľ neodhalené pozadie šafárenia s eurofondmi. Lebo Martina Justová zjavne nemôže byť hlavou chobotnice siahajúcou na eurofondy.

Krevety pre nezamestnaných.
Krevety pre nezamestnaných.
Zdroj: Plus 7 dní

Vražda exprimátora na tretí pokus

Alenu Zs., údajnú objednávateľku vraždy novinára, spája s kauzou eurofondov biely Mercedes. Auto, na ktorom Alena Zs. jazdila pred zatknutím, kúpil v máji tohto roku bohatý podnikateľ Marián Orság. Ten Orság, ktorého spolu s Justovou, Holáskom, Rakovským a mnohými ďalšími obžalovali z podvodov s eurofondmi. Orság nové auto vo firme nepotreboval ani ho nepoužíval. Ešte nejazdené ho prenajal kamošovi, tiež bohatému podnikateľovi z kauzy Technopol, Jozefovi Dučákovi. Ale ani Dučák na aute nejazdil, k dispozícii ho dostala práve tajomná Alena Zs. Po jej zatknutí auto zmizlo, nevedno kam.

Vlasatá mrcha z Komárna zrejme fungovala v mimoriadne nebezpečnom zločineckom zoskupení. Likvidácia novinára mohla byť pre ňu rutinná záležitosť. V prípade mladého Kuciaka, ktorý žil v malej pokojnej dedine iba so svojou snúbenicou, dokonca aj relatívne jednoducho vykonateľná.

Alena Zs. je podozrivá aj z objednávky vraždy exprimátora Hurbanova a tam to tak ľahko nešlo. Lászlóa Basternáka popravili v roku 2010 až na tretí pokus. Páchatelia sa nenechali odradiť ani opatreniami polície na Basternákovu ochranu. Zavraždili ho na ulici pred očami jeho ženy i nevlastného syna. Vrah mu z bezprostrednej blízkosti strelil do hlavy z brokovej zbrane určenej na lov zvierat. Polícia chytila kata veľmi rýchlo, už dávno si odpykáva dvadsaťpäťročný trest. Ale na obvinenie Aleny Zs. nemali dostatok dôkazov, aj keď indícií proti nej bolo neúrekom. Pred vraždou sa často stretávala s Basternákovým politickým protivníkom, údajne mu pomáhala s volebnou kampaňou. Šoféra jej vtedy robil muž z mafiánskej skupiny sýkorovcov, ktorý bol pred vraždou aj tesne po nej v kontakte s Basternákovým vrahom. Po vykonaní zločinu prešli cez Alenu Zs. podivné finančné transakcie. Po jej nedávnom obvinení z Kuciakovej vraždy polícia opäť otvorila aj prípad exprimátora Hurbanova.

Vo väzniciach.
Vo väzniciach.
Zdroj: Plus 7 dní

Prečítajte si tiež: