Začalo sa to ako kuriozita v krimirubrike. „Šokujúca správa z Rakúska: Slovenského multimilionára súdia za vlámanie, dôkaz DNA,“ hlásal pred časom titulok jedného z našich spravodajských webov. Vychádzal pritom z informácií rakúskeho denníka Kronen Zeitung, ktorý zaujal prípad podnikateľa z krajiny spod Tatier. Priamo z miesta pojednávania o ňom prinášal správy novinár Andreas Moser. „Bohatý muž, slávny advokát. Vyzeralo to sľubne. Do súdnej miestnosti som sa dostal náhodou. Mal som čas medzi dvoma dôležitými vecami, ktoré som sledoval, a tak som tam nejako zablúdil,“ spomína Moser na to, ako sa dostal k písaniu o súde so slovenským podnikateľom. Na začiatku ani sám netušil, že z náhodnej návštevy pojednávacej miestnosti sa vykľuje medzinárodná kauza. Súd v rakúskom Tirolsku totiž odhalil chybu, ktorá mohla za mreže poslať nevinného človeka. Pre vzorku DNA poskytnutú z databázy slovenskej polície.

Kto zlyhal: Vzorky DNA kedysi odoberali zdravotníci, dnes to robia kriminalisti.
Zdroj: Archív

Náhoda

Poďme však na začiatok príbehu. Koncom vlaňajšieho marca došlo k vlámaniu do predajne s automobilmi v rakúskom meste Oberland. Lúpež vyzerala ako vystrihnutá z filmu Vo štvorici po opici. Páchateľ rozbil bočné okno na VW Caravelle, odmontoval kryt motora a oba svetlomety. Z iných áut zmizli smerovky a emblémy ako 4motion či panamericana. Po príchode na miesto činu možno rakúskym policajtom napadla otázka - Vari sa tu zabávali opití páni v rokoch, ktorí nemajú v noci do čoho pichnúť?

Výsledkom „šantenia“ neznámeho páchateľa či páchateľov v autopredajni bol lup a škoda na majetku približne za deväťtisíc eur. Polícii sa meno nespratníka podarilo relatívne rýchlo vypátrať. Stalo sa tak na základe vzorky DNA. Vyšetrovateľom sa podarilo nájsť ju na baterke, ktorá zostala po skutku v autopredajni. Porovnanie s európskou databázou vzoriek ich doviedlo k zámožnému podnikateľovi z južného Slovenska. Usvedčujúcu vzorku DNA vraj získali pred niekoľkými rokmi na Slovensku, keď majiteľ niekoľkých firiem bol účastníkom dopravnej nehody. Pri nej mu odobrali krv a určili DNA. Na základe tohto dôkazu bohatého podnikateľa tento rok postavili pred rakúsky súd.

Nemal dôvod

Spolu s advokátom zvolili logickú obhajobu. Obžalovaný mal vraj nepriestrelné alibi a, navyše, nikdy nepotreboval urobiť niečo také. „Zarába sedemtisíc eur mesačne, dostáva ročné dividendy 300-tisíc eur z podnikových investícií a na Slovensku vlastní nehnuteľnosti v hodnote 20 miliónov eur,“ tvrdil súdu advokát. Zároveň zdôraznil, že zrejme muselo dôjsť k zámene stôp alebo k ich pomiešaniu. Sudkyňu preto v mene klienta požiadal o nový ster DNA. Vyhovela a vzorku poslala na skúmanie do Innsbrucku.

Zámena DNA vzoriek: Zisťuje to už aj slovenská polícia, podľa ktorej k odberu spornej vzorky DNA prišlo v súvislosti s dopravnou nehodou v roku 2005.
Zdroj: Archív

Pre rakúsky denník Kronen Zeitung jednoznačne príbeh hodný publikovania, hoci išlo „len“ o Slováka. Prvé, čo zaujalo pozornosť redaktora Andreasa Mosera, bol advokát, ktorý Slováka zastupoval. „Hermann Holzmann je v Tirolsku pojem. Ide o známeho a drahého právnika,“ objasňuje nám súdny spravodajca Kronen Zeitungu. V roku 2015 napríklad zastupoval dedičku klenotníckeho impéria Fionu Swarovski. Obvinili ju zo sprenevery asi 25-tisíc eur, ktoré sa vyzbierali počas charitatívneho večierka.

Druhá vec, ktorá pritiahla Moserovu pozornosť počas pojednávania so slovenským podnikateľom, bola istota, s akou jeho prominentný advokát žiadal odobratie novej vzorky DNA. „To ma veľmi prekvapilo. Vravel som si, že si musia byť úplne istí nevinou,“ opisuje svoje dojmy Moser.

Chyba v databáze

Nuž a výsledky, ktoré dorazili z innsbruckého laboratória, skutočne vyvolali šok. Zhoda sa nenašla! Podnikateľa musel súd oslobodiť. Urobil tak počas nedávneho druhého pojednávania, ktoré vzhľadom na nové okolnosti netrvalo ani dvadsať minút. Slovenský podnikateľ zrejme tento výsledok očakával a vyše 800-kilometrovú cestu do Tirolska už ani nemeral.

Vyšetrí to inšpekcia: Ako mohlo dôjsť k chybe v slovenskej databáze, vyšetrí aj inšpekcia rezortu vnútra. Na fotografii jej bývalý šéf a nový policajný prezident Milan Lučanský.
Zdroj: Archív

„Za celú moju kariéru, a to som novinárom dvadsať rokov, som niečo také nevidel. Ani moji kolegovia. Myslím, že nikto v Rakúsku sa s takým niečím v živote nestretol. Na testy DNA sa dalo vždy spoľahnúť,“ hovorí Andreas Moser, ktorý sa zúčastnil aj na druhom pojednávaní kuriózneho prípadu.

Tu prichádzame od krimirubriky k škandálu, ktorý môže slovenskú políciu medzinárodne strápniť. Štát môže chyba stáť nemalé peniaze. Právny zástupca nespravodlivo obvineného Slováka totiž po súde vyhlásil, že jeho klient podá na slovenské orgány sťažnosť a bude zisťovať, ako mohlo dôjsť k takej vážnej chybe v policajných databázach.

Chybička sa vkradne?

Zisťuje to už aj slovenská polícia, podľa ktorej k odberu spornej vzorky DNA prišlo v súvislosti s dopravnou nehodou v roku 2005. „Polícia má vedomosť o tomto prípade a na požiadanie dotknutej osoby Kriminalisticko-expertízny ústav vykonal porovnania DNA profilu objednávateľa s DNA profilom uloženým v národnej databáze DNA. Overenie totožnosti osoby, od ktorej bol biologický materiál, sa vykonalo na základe predloženého občianskeho preukazu a prostredníctvom informačného systému REGOB sa zistila nezrovnalosť. Na základe toho je pôvodný profil DNA z roku 2005 vedený v národnej databáze DNA profilov ako profil s označením „pravdepodobne úmyselná zámena identity“, dala nám vedieť hovorkyňa policajného prezídia Andrea Dobiášová. K zámene identity podľa nej mohlo dôjsť len troma spôsobmi - buď došlo k úmyselnej zámene osôb, čiže na odber krvi po nehode do zdravotníckeho zariadenia išla iná osoba, ako mala, alebo došlo k chybe v zdravotníckom zariadení, no a zlyhať mohol aj ľudský faktor na strane polície. V každom prípade, pod menom vplyvného podnikateľa zaregistrovali DNA úplne cudzieho človeka.

„DNA profil bol vytvorený na základe predloženej vzorky biologického materiálu, ktorý v roku 2005 dobrovoľne poskytla osoba v súvislosti s trestným konaním. Odber biologického materiálu nevykonávali pracovníci Kriminalisticko-expertízneho ústavu. Predložená vzorka biologického materiálu bola spracovaná metódami analýzy DNA podľa zákona o používaní analýzy deoxyribonukleovej kyseliny na identifikáciu osôb na základe vyšetrovateľa a vložená do národnej databázy DNA profilov,“ vysvetľuje Dobiášová.

Dozvedeli sme sa tiež, že v rámci medzinárodnej výmeny DNA profilov Kriminalisticko-expertízny ústav sprístupňuje národnú databázu DNA profilov ostatným členským štátom Európskej únie od roku 2011. „Práve medzinárodnou výmenou údajov možno odhaliť zámenu identity osôb, pričom od roku 2011 ide o prvý takýto prípad v SR,“ pokračuje policajná hovorkyňa. Dodala, že Slovensko v rámci medzinárodnej výmeny porovnáva DNA profily s dvadsiatimi krajinami Únie. Na záver zdôraznila, že polícia celý prípad ohľadom Slováka súdeného v Rakúsku posunie na inšpekciu rezortu vnútra, aby preverila, či došlo k zlyhaniu na strane policajta, ktorý nehodu v roku 2005 vyšetroval.

Prečítajte si tiež:

Čo si myslíte o kauze chybnej vzorky DNA? Napíšte nám do diskusie pod článkom.