Tip na článok
Dotazníky: Pacienti v nich popreli, že by im ktokoľvek bral miery na ušitie pomôcky.

Megapodvod s ortopedickými pomôckami: „180 miliónov? Smeť, ktorá ani nestojí za reč,“ tvrdí zodpovedný

Podvody so zdravotníckymi pomôckami preverí prokuratúra.

Galéria k článku (4 fotografie )
Rozdiel v cene: Namiesto ortézy na mieru dostal pacient sériovú. Rozdiel v cene je desiatky eur.
Juraj Čief: Šéf komory je zároveň majiteľom firmy Orto-Protetika.
Rozdiel v cene: Namiesto ortézy na mieru dostal pacient sériovú. Rozdiel v cene je desiatky eur.

Po sérii článkov o miliónových podvodoch so zdravotníckymi pomôckami, do ktorých vraj boli zapojené nielen firmy obchodujúce s protetickým tovarom, ale aj lekári, sa rozhodla konať Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP SR). Fakt, že niektoré firmy lietajú v podvodoch, už pripúšťajú aj profesijné komory.

Kauza graduje

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky na základe medializovaných informácií v týždenníku PLUS 7 DNÍ zabezpečila prostredníctvom Krajskej prokuratúry v Bratislave preverenie zákonnosti disponovania so zdravotníckymi pomôckami príslušnými zdravotnými zariadeniami a zamestnancami a ich úhrady zo strany zdravotných poisťovní,“ vyrozumela nás písomne hovorkyňa GP SR Andreja Predajňová v stredu 16. augusta.

Orgány činné v trestnom konaní preveria okolnosti, za ktorých lekári v spolupráci s výdajňami zdravotníckych pomôcok zarábali na rozdiele cien individuálnych a sériových zdravotníckych pomôcok. Ten bol neraz enormný, pretože sériovo vyrobenú pomôcku za pár eur fakturovali poisťovniam za ceny individuálnych pomôcok - desiatky až stovky eur.

Za uplynulých šesť rokov preplatili dve najväčšie zdravotné poisťovne individuálne zdravotnícke pomôcky za vyše 180 miliónov eur. Pre šéfa Slovenskej komory ortopedických technikov (SKOrT) Juraja Čiefa je podľa jeho vlastných slov suma preplatená za individuálne pomôcky „smeť“, ktorá ani nestojí za reč. Práve Čief mailom varoval kolegov, aby „okamžite a bezodkladne stiahli ,sklady‘, pretože sa začala generálna previerka zo strany Všeobecnej zdravotnej poisťovne“.

„Sankcie sú obrovské, špecializovaný tím má nadštandardné právomoci a je nezávislý od ,obvyklých‘ funkcionárov VšZP,“ napísal šéf profesijnej komory Juraj Čief. Po prevalení škandálu sa na svojich stránkach vyjadrila aj SKOrT. Tvrdí, že nie všetky výdajne pomôcok boli zapojené do mašinérie podvodu.

„Oklamaní mali byť nielen pacienti, ale aj poisťovne, ktoré spomínané pomôcky uhrádzali. Podľa interných informácií prebieha v poisťovniach vyšetrovanie s cieľom vyčísliť rozsah škôd. Aktuálne dostupné informácie sú zatiaľ iba čiastkové a neúplné. Aj keď je pravdepodobné, že sa môžu zakladať na pravde, a teda došlo k mnohým pochybeniam, je nutné počkať si na ucelené informácie, ktoré poskytnú komplexný pohľad na tento problém,“ píše sa v stanovisku.

Kolegovia sa dištancujú

„Slovenská asociácia dodávateľov zdravotníckych pomôcok sa dištancuje od podvodných praktík,“ hovorí sa v stanovisku, ktoré sme dostali do redakcie. Odborná verejnosť je znepokojená medializovanými informáciami o neopodstatnenom nahrádzaní individuálne vyrábaných zdravotníckych pomôcok na mieru ich sériovými alternatívami. Riešením by podľa nich malo byť jasné a transparentné nastavenie pravidiel, aby bolo možné eliminovať riziká spojené s neadekvátnym zvyšovaním ceny a úhrady.

V procese kategorizácie zdravotníckych pomôcok sa individuálne posudzujú jednotlivé výrobky a v prípade pochybností by mohla kategorizačná komisia požiadať zástupcu výrobcu o predvedenie a posúdiť, do akej miery sa pomôcka vyrába na mieru alebo sériovo, a na základe toho kompetentne rozhodnúť. Dodnes individuálne zdravotnícke pomôcky na mieru kategorizácii nepodliehajú a sú hradené na základe maximálnych limitov, určených cenovým opatrením Ministerstva zdravotníctva SR. Asociácia víta aj súčasné veľké preverovanie všetkých zdravotných poisťovní, ktoré by sa malo ukončiť na jeseň tohto roku. Podľa kuloárnych informácií je pravdepodobné, že sa skončí podaním trestných oznámení.

O čom je celá kauza

Podvody s preplácaním individuálnych zdravotníckych pomôcok preverujú všetky slovenské zdravotné poisťovne. Práve tie si všimli enormný nárast preplácaných súm. V porovnaní s rokom 2011 stúpli náklady za túto položku takmer o sto percent. Z verejného zdravotného poistenia išlo na individuálne pomôcky za uplynulý rok 46 a pol milióna eur. Podľa prvých záverov interného vyšetrovania vo dvoch najväčších poisťovniach vyšlo najavo, že za uplynulých šesť rokov dostali protetické firmy na účty vyše 180 miliónov eur.

Pri preverovaní, ktoré spustila zdravotná poisťovňa Dôvera formou dotazníkov, vyšli najavo zarážajúce skutočnosti. Lekári vydávali pacientom „na mieru“ urobené ortézy priamo zo stola v ambulanciách. Neušili im ich však na mieru, pacienti dostali lacnú sériovú pomôcku v sume niekoľko eur. Viacerí pacienti, ktorým takto vydali „individuálne“ pomôcky, sa dokonca vyjadrili, že ortézy boli použité a veľkosť nesedela. Niektorí dokonca popreli, že podpis na poukaze je ich. V „biznise“ lietajú mená viacerých známych lekárov.

Čítajte viac

VIDEO Plus 7 Dní