Národná diaľničná spoločnosť (NDS) kúpila pozemok v bratislavskej mestskej časti Rusovce určený ako kompenzáciu pre vtáctvo, ktoré zasiahne výstavba bratislavského obchvatu. Prípadu sa venovala polícia, tá ho však zmietla zo stola. Prokurátor jej prikázal opäť ho riešiť. Vtedy išlo o pozemok za 5,2 milióna eur, ktorý sa diaľničiari rozhodli kúpiť, keďže ten istý majiteľ nechcel predať pôvodne plánované pole. Teraz ho od neho chcú opäť kúpiť. Za vyššiu cenu ako prvé pole. Takto nepochopiteľne štát za astronomickú sumu vykúpil roľu, za ktorú sa hneď o pár metrov, za cestou, platia iba dve eurá za štvorec.

Správni ľudia na správnom mieste

Národná diaľničná spoločnosť vyplatila za podiel na poli pri hranici s Rakúskom vyše 5,2 milióna eur firme ROT. Eseróčke, ktorá sa síce tak trochu tvári ako obecná, ale je to len klamanie telom. Bratislavská mestská časť Rusovce v nej má iba 20-percentný podiel, zvyšok má eseročka Relax Pro. Jej spoločníkom je akciovka s názvom CHRAUS. Podľa Obchodného registra je teraz v likvidácii a v jej dozornej rade sedí Andrej Mede. Ten Mede, ktorý ako šéf Krajského stavbného úradu kedysi okrem iného povolil , stavbu Bašternákovho Bonaparte. Konateľom firmy je starosta Rusoviec Dušan Antoš. Aktuálne čeliaci obžalobe pre podvody s pozemkami v partičke so siskárom Michalom Hrbáčkom. Páni Antoš, Andrej Mede a niekoľko ďalších osôb zainteresovaných do transakcií pri dojení štátnej kasy sú okrem iného aj obyvateľmi tej istej štvrte a spája ich aj účasť na jachtárskych regatách.

Pozemok, za ktorý firma utŕžila milióny mal byť náhradou za pozemky vnútri Rusoviec, ktoré spoločnosť ROT odmietla predať za cenu podľa znaleckého posudku. Pôvodne to boli štyri eurá za štvorcový meter. Pole pri hraniciach je však relatívne vzdialené od pôvodne plánovaného územia. Napriek tomu štát usúdil, že pre vtáky je vhodný, a ocenil ho na 20 eur za štvorcový meter. Vo veci bolo podané trestné oznámenie pre podozrenie zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a podvodu. Policajný vyšetrovateľ vypočul jedného svedka z Národnej diaľničnej spoločnosti a vec odmietol, pretože nenapĺňa znaky skutkovej podstaty trestného činu. Prokurátor však vrátil prípad vyšetrovateľovi a prikázal vec znovu vyšetriť.

Ďalšia vlna vyvlastňovania: Medzičasom sa diaľničiari posunuli ďalej a dali ohodnotiť pozemok, ktorý pôvodne chceli vyvlastniť, neďaleko rusovského kanála. Spolu s ním aj okolité pozemky. Tie opäť patria firme ROT. Podľa znaleckého posudku majú hodnotu 33,7 eura za štvorcový meter. Zaujímavé však je, že podľa posudkov z rokov 2015 a 2016 sa cena jedného z nich pohybovala okolo štyroch eur za štvorcový meter. To bola aj hodnota, za ktorú chceli diaľničiari majetok ROT vyvlastniť. Firma sa však postavila proti a diaľničiari nakoniec konanie o vyvlastnení sami zastavili.

Kto ďalší a ako sa nabalil na biznisoch so štátom si prečítate v aktuálnom vydaní týždenníka PLUS 7 DNÍ.

Nové číslo Plus 7 dní
Nové číslo Plus 7 dní
Zdroj: Plus 7 dní