Tip na článok
V Habure ako doma: Radomír Bžán, vľavo, spolu s exposlancom Imrichom Bérešom odhaľovali obrovskú bronzovú sochu kniežaťa Laborca v Habure.

Miliónový advokát Bžán prehovoril o svojej právnickej kancelárii: Malí, ale šikovní!

Kauza okolo advokáta Radomíra Bžána (55), ktorému štát priklepol za jeho právnické služby v arbitráži s talianskou spoločnosťou Enel, väčšinovým majiteľom Slovenských elektrárnív tučnú odmenu najmenej 64 miliónov eur, je ďalšou ukážkou toho, ako štát platí, respektíve bude platiť milióny eur. Verejnosť pritom nemá ani tušenia, kto bude ich konečným prijímateľom.

Galéria k článku (18 fotografií )
Rok 2010: Radomír Bžán na nočnom žúre vo svojej kancelárii hostil vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka.
Rok 2010: Radomír Bžán na nočnom žúre vo svojej kancelárii hostil
vtedajšieho ministra financií Jána Počiatka.
A je zarobené: Radomír Bžán urobil zrejme biznis svojho života.

Hádam nikto neverí, že spor okolo arbitráže so spoločnosťou Enel skutočne zvládol samotný advokát Bžán. Napokon, aj on priznal, že jeho kancelária spolupracovala na tomto extrémne náročnom prípade „s tímom špeciálne vybratých domácich a zahraničných expertov."

Je to naše know-how

Otázkou teda je, kto sú tí odborníci, ktorým zo štátnej kasy poputuje iste nie malá čiastka z desiatok miliónov eur. Radomír Bžán to však prezradiť odmieta. „Tím, ktorý sme pre tento prípad zostavili, mal viac ako pätnásť členov zo Slovenska aj zahraničia. Bol tvorený tak aktívnymi právnikmi z komerčnej sféry, ako aj akademickými expertmi na jednotlivé súčasti sporu, a inými technickými expertmi, ktorí boli potrební pre špecifickosť takéhoto prípadu. Mená a pracovné pozície členov tohto tímu nebudeme zverejňovať. Práca celého tímu bola riadená našou právnou kanceláriou. Schopnosť vytipovať, zostaviť, zastrešiť a zosúladiť takýto odborný tím, je súčasťou know-how našej kancelárie a takto postupujeme vo všetkých veľkých sporoch, ktoré pre našich klientov úspešne riešime," tvrdí Bžán.

Dva typy - veľkí a malí

Advokát doplnil aj vysvetlenie, že v oblasti veľkých sporov sa aj v medzinárodnej praxi v zásade využívajú dva typy právnych kancelárií.

„Veľká medzinárodná kancelária s tisíckami právnikov, čo bol aj prípad nášho súpera na viedenskej arbitráži. Takéto právne kancelárie zostavia svoj interný výkonný tím, ktorí je koordinovaný centrálou. Často tiež využívajú napríklad expertov z akademickej oblasti, ako externých konzultantov," hovorí Radomír Bžán.

Nuž a druhý typ je podľa neho „malá, špecializovaná právna kancelária, to je prípad našej kancelárie, ktorá dokáže zostaviť, riadiť a zosúladiť kvalitný medzinárodný tím."

Čiže tak. Malý, ale šikovný.

Viac o advokátovi Radomírovi Bžánovi o jeho majetkoch a prepojeniach sa dočítate už zajtra v najnovšom čísle týždenníka PLUS 7 DNÍ.

VIDEO Plus 7 Dní