Mnoho krásnych žien slovenského šoubiz­nisu podľahlo čaru silných, no nebezpečných mužov. Aj takých, ktorých mená sa spájali s nezákonnou činnosťou. Známy je prípad herečky Zuzany Marošovej, ktorá žila na Belize s mafiánom Karolom Mellom, či missky Adriany Pospíšilovej, bývalej družky Juraja Ondrejčáka, šéfa bratislavskej zločineckej skupiny piťovcov. Vzťahom s údajným bosom popradského podsvetia Milanom Reichelom sa v minulosti zviditeľnila moderátorka Karin Majtánová, no skúsenosti s neskôr odsúdeným milencom mala aj jej kolegyňa z televíznej obrazovky Mariana Ďurianová.

Herečka a speváčka Mária Lechmanová sa pred niekoľkými rokmi vybrala, čo sa lásky týka, úplne inou cestou. Zaľúbila sa do muža, ktorý stál na opačnej strane rieky ako menovaní páni. Bol elitným príslušníkom Národnej kriminálnej agentúry. Pôsobil dokonca vo vedúcej pozícii. Zrejme práve preto Majka, ako krásku volajú priatelia, značne obmedzila zverejňovanie zaujímavostí zo svojho súkromného života.

Utlmila aktivity

Zatiaľ čo kedysi nemala problém pochváliť sa ledva dvojmesačnou známosťou so spevákom Petrom Nagyom či vpustiť fanúšikov prostredníctvom médií do svojho bohatého šatníka, odrazu sa stal jej život tabu. Utajiť sa jej dokonca podarilo tehotenstvo. Skutočnosť, že sa v lete 2017 stala matkou, vyšlo najavo niekoľko týždňov po pôrode. Ani vtedy však meno otca svojho dieťaťa neprezradila. Neznáme by zostalo možno aj naďalej, nebyť zaujímavej okolnosti istého konkurzného konania, ktorého údaje sú verejne dostupné v oficiálnej štátnej databáze.

Tie naznačujú, že Mária Lech­manová takmer pred dva a pol rokom prežívala náročné obdobie. Jej pomyselný rytier na bielom koni, elitný príslušník polície, totiž sám skončil v putách. Stalo sa tak v rámci jednej z najznámejších akcií, ktorá niesla názov Očistec. Počas nej boli začiatkom novembra 2020 zadržaní bývalí vysokopostavení policajní funkcionári ako Tibor Gašpar, Peter Hraško, Róbert Krajmer či Bernard Slobodník. A tiež Vladimír Bisták, priateľ herečky Márie Lechmanovej.

Spolupracujúci obvinený

V čase zadržania pôsobil ako operatívec NAKA. V kriminálnej agentúre však v minulosti zastával aj vedúcu funkciu. V období, keď zbor viedol Tibor Gašpar, bol Bisták zástupcom riaditeľa expozitúry Západ národnej jednotky finančnej polície. Jeho meno sa v období pôsobenia na uvedenom poste neskloňovalo na verejnosti takmer vôbec. Všetko sa zmenilo 5. novembra 2020, keď sa Bisták ocitol v skupine zadržaných. Vyšetrovateľ ho obvinil z prijímania úplatku aj zo spolupráce so zločineckou skupinou, na ktorej čele stál známy nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Bisták sa k svojej trestnej činnosti okamžite priznal. Potvrdil, že nezákonne lustroval a sledoval novinárov, ale aj vynášal informácie bývalému príslušníkovi tajnej služby Františkovi Böhmovi, ktorý mu za to platil päťtisíc eur mesačne. Najavo vyšla i skutočnosť, že v roku 2014 sa spolu s vtedajším šéfom protikorupčnej jednotky Krajmerom podieľal na „vypaľovaní“ istého veľkopodnikateľa s ovocím a so zeleninou. Ten však podal trestné oznámenie a Bistáka vyšetrovala policajná inšpekcia. Na istý okamih bol dokonca už vtedy zadržaný, prípad sa však napokon skončil konštatovaním orgánov, že sa nič nestalo. Opätovne konať v ňom začali až v rámci kauzy Očistec. Bistáka a Krajmera obvinili zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa. 

Ako už bolo spomenuté, Vladimír Bisták sa k všetkému priznal a začal s políciou spolupracovať, vďaka čomu neputoval ani do vyšetrovacej väzby. Vlani v marci sa stal prvým právoplatne odsúdeným v kauze Očistec. Sudca Špecializovaného trestného súdu mu schválil dohodu o vine a treste. Dostal štvorročnú podmienku a prepadol mu majetok v prospech štátu. Bisták tak oficiálne prišiel o novostavbu rodinného domu s priľahlými pozemkami v Nitrianskych Hrnčiarovciach, ako aj o dvojročné auto Volkswagen Golf. Keďže mu prepadol majetok, nemohol byť odsúdený aj na peňažný trest. 

Tajnosti

V tejto súvislosti stojí za zmienku, že verejnosť sa ni­kdy nedozvedala, koľko finančných prostriedkov Bisták svojou trestnou činnosťou zarobil. Potrebu špecifikovať to nemal ani prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislav Masár, ktorý na margo mimoriadne zníženého trestu pre Bistáka uviedol len toľko, že podstatná bola jeho spolupráca s vyšetrovateľmi. „Pre mňa osobne to bol rozhodujúci moment, že sa doznával k vlastnej trestnej činnosti. Tým, ako ju opisoval, opisoval aj konanie iných osôb,“ povedal Masár.

Prečo by však bolo zaujímavé poznať výšku sumy, ktorú Bisták v pozícii policajného funkcionára nelegálne zarobil? Možno aj pre okolnosti, ktoré sprevádzali konkurz na jeho majetok. Z verejne dostupných informácií totiž vyplýva, že konanie ohľadom výkonu trestu prepadnutia Bistákovho majetku sa blíži do finále. Konkurznému správcovi sa už podarilo presne špecifikovať, čo všetko odsúdený expolicajt vlastnil, v akej cene, ale aj to, aké mal dlhy. Bistákov majetok už dokonca i speňažil a z takto získaných prostriedkov bude môcť vyplatiť nielen všetky pohľadávky vedené voči Bistákovi, ale niečo zostane aj štátu.

Zo syna na otca

Práve z údajov povinne zverejňovaných v takzvanom Registri úpadcov vyšlo najavo, že v konkurznom konaní ohľadom majetku Vladimíra Bistáka sa objavilo aj meno herečky Márie Lechmanovej. Tej totiž expolicajt údajne poslal prostredníctvom bankového prevodu značnú sumu peňazí, ktorú mu však matka jeho dieťaťa obratom vrátila na účet. Hoci konkurzná správkyňa Lenka Maďarová pre PLUS 7 DNÍ vysvetlila, že celé to bolo nakoniec trocha ináč a všetko sa vyriešilo, výška finančnej operácie, ktorá sa pohybovala v desiatkach tisíc eur, prekvapila.

Rovnako ako aktuálny údaj zapísaný v katastri nehnuteľností. Vyplýva z neho, že Bistákov rodinný dom v Nitrianskych Hrnčiarovciach a k nemu priľahlé pozemky, teda majetok prepadnutý štátu, už má nového vlastníka. Je ním otec odsúdeného expolicajta Vladimír Bisták starší. Správkyňa Maďarová hovorí, že predmetom speňažovania v zmysle súpisu zverejneného v obchodnom vestníku bol aj uvedený rodinný dom a pozemky. „Následne mi bola doručená ponuka zo strany blízkej osoby, čiže otca pána Bistáka, na odkúpenie týchto nehnuteľností. Súčasťou ponuky bol aj znalecký posudok, v ktorom hodnota daného majetku bola vyššia, ako som určila ja,“ približuje.

V medziach zákona

Maďarová zdôrazňuje, že zákon jej umožňuje speňažiť prepadnutý majetok štátu aj v prospech blízkej osoby odsúdeného. Stať sa tak môže so súhlasom príslušného orgánu. V tomto prípade ním je majetkovoprávny odbor Okresného úradu Žilina. Správkyňa Maďarová mu predložila aj alternatívne riešenie, ktorým by bola dražba. Tá však so sebou prináša ďalšie náklady a takisto riziká. Štátny orgán tak vydal pokyn na predaj majetku otcovi odsúdeného Vladimíra Bistáka. Sumu, ktorú za nehnuteľnosti zložil, Lenka Maďarová nekonkretizovala, z oficiálne zverejnených informácií však vyplýva, že to bolo 287-tisíc eur.

Zaujímavé je, že na dom nie je uvalená žiadna ťarcha. Konkurzná správkyňa priznala, že nový majiteľ zložil za majetok celú sumu bez úverových prostriedkov. Na otázku, či môže vylúčiť, že tieto peniaze  pochádzali z trestnej činnosti syna súčasného majiteľa nehnuteľností, Maďarová uviedla, že ich pôvod neskúmala. Hovorí, že v prípade podozrení by tak mali urobiť orgány činné v trestnom konaní. 

Len zopakujme, že kompetentní doteraz nekonkretizovali výšku nelegálneho zárobku expolicajta Vladimíra Bistáka. Neurobil tak ani on samotný. K tomu, koľko peňazí si nechal za vynášanie informácií vyplatiť, sa pre médiá nevyjadril počas súdneho pojednávania a na žiadosť PLUS 7 DNÍ o vyjadrenie nereagoval ani aktuálne.

Uspokojení súrodenci

Celú situáciu navyše zamotáva skutočnosť, že v rámci konkurzného konania na majetok odsúdeného expolicajta boli uspokojené aj pohľadávky jeho dvoch súrodencov, každá vo výške 31-tisíc eur. Podľa správkyne Maďarovej sa všetko odvíja od toho, že rodinný dom v Nitrianskych Hrčiarovciach postavil otec Vladimíra Bistáka, ktorý ho previedol na syna. Ten sa následne zaviazal, že keď raz bude mať peniaze, súrodencov vyplatí.

Stalo sa tak však až v konkurznom konaní ohľadom výkonu právoplatného trestu. Inými slovami, súrodencov odsúdeného expolicajta nevyplatil ich brat, ale v podstate tak urobí štát. A to z peňazí, ktoré za prepadnutý nehnuteľný majetok zložil ich otec. Nuž a tu sa opäť dostávame k otázke, prečo nikto neskúmal, odkiaľ tieto peniaze pochádzajú a či, čisto teoreticky, nemôže ísť o prostriedky získané nelegálnou činnosťou expolicajta Vladimíra Bistáka. Len dodajme, že výťažok zo speňaženia jeho majetku predstavoval sumu vyše 340-tisíc eur. Štátu po odčítaní všetkých pohľadávok a nákladov spojených s konkurzným konaním zostane necelých 68-tisíc eur.