Dušan Borženský, ktorého charakterizoval vytetovaný škorpión na pravom predlaktí, si odpykával výnimočný, 23-ročný trest odňatia slobody za dve vraždy. Pred pár mesiacmi sa priznal aj k objednávke vraždy Albánca Fadila Pasjaču z februára 2000. Začiatkom mája mal súd rozhodnúť o Borženského žiadosti o podmienečné prepustenie na slobodu. V poslednej minúte však žiadosť stiahol samotný Borženský. Urobil tak po tom, ako ho sudkyňa upozornila, že ak jeho žiadosť zamietnu, ďalšiu žiadosť o prepustenie si môže podať až o rok. Proti prepusteniu bola prokurátorka.

Tá namietala, že v minulosti bol Borženský až sedemkrát súdne trestaný. Problematická vraj bola tiež žiadosť o obnovu konania vo veci vraždy Jána Kromku, za ktorú Borženského odsúdili na 23 rokov. Žiadosť o obnovu konania síce nebola úspešná, ale podľa prokuratúry je práve ona dôkazom, že to Borža s úprimným oľutovaním skutkov nemyslí až tak vážne. Navyše, do kuloárov prenikajú šumy o tom, že ani tamojšie podsvetie „opustené“ po rozprášení Okoličányho gangu by bývalého bosa na slobode nevítalo práve najlepšie. Aktuálne však košický súd rozhodol o jeho podmienečnom prepustení. Po 18 rokoch tak opustí brány väznice.

Zlatá éra mafie

Štyridsaťšesťročný Borženský je jedným z posledných žijúcich mohykánov z deväťdesiatych rokov. Jeho mafiánski priatelia aj nepriatelia sú poväčšine mŕtvi, odsúdení na výnimočné tresty alebo stále čakajú za mrežami na spravodlivé rozsudky. V porovnaní s nimi je na tom Borženský, ktorý sa na košickej kriminálnej scéne objavil v polovici deväťdesiatych rokov, dobre.

Prvýkrát sa o ňom začalo písať až vo februári 1998, keď na neho podsvetie pripravilo atentát. Cieľom atentátu nebolo iba fyzické odstránenie Boržu ako potenciálneho nástupcu po bosovi Róbertovi Holubovi, ktorého zavraždili na jeseň roku 1997, ale aj demonštrácia sily mafie smerom k verejnosti.

Škorpión: Borženský s odstupom dvadsiatich rokov. Rovnaké tetovanie na pravom predlaktí mal jeho „pokrvný brat“ Fabián.
Zdroj: TASR

Mafiáni na dovolenke

Tretieho februára 1998 bol utorok. Bolo mrazivé zimné popoludnie, vonku sa už stmievalo, keď zrazu centrom metropoly východu otriasol silný výbuch. Na parkovisku pred košickou železničnou stanicou vyletela do vzduchu červená Lada naložená výbušninami. Tlaková vlna zničila všetky sklenené výplne na staničnom priečelí, okná sa triasli aj na budovách vzdialených stovky metrov od epicentra výbuchu. V tom čase sa na stanicu aj z nej náhlili stovky ľudí. Mali pekelné šťastie, že sa nikomu nič nestalo. Cieľom atentátu bol práve Dušan Borženský, blízky priateľ zavraždeného mafiánskeho bosa Holuba a jeho pobočníka Štefana Fabiána, ktorého zastrelili na jeseň 1997 v bratislavskom hoteli Danube. Práve Fabián bol niečo ako Boržov pokrvný brat, predlaktie im obom zdobil ten istý motív škorpióna. Holuba v Danube tiež postrelili, ale útok prežil. Strelec ho dorazil o pár dní na nemocničnom lôžku na Kramároch, kde sa mafián zotavoval zo strelných poranení.

Borženský prichádzal do úvahy ako jeden z možných šéfov, jeho konkurentom bol Karol Kolárik, kmotor banskobystrického bosa Mikuláša Černáka. Po rušných jesenných udalostiach poznačených účtovaním konkurenčných mafiánskych klanov sa bosovia slovenského podsvetia vybrali na „rodinný“ výlet na Kanárske ostrovy. Jeho výsledkom bola džentlmenská dohoda, že až do volieb, ktoré sa mali konať v septembri 1998, zavládne pokoj zbraní. Atentát na košickej stanici však veľmi skoro ukázal silu platnosti tejto dohody.

Krvavý kúpeľ

Červená Lada naložená trhavinou, ktorá sa mala zmeniť na smrtiaci nástroj, bola zaparkovaná vedľa terénneho auta Mitsubishi Pajero, patriaceho Borženskému. Z druhej strany Lady stálo taxikárovo Audi. Plán bol jednoduchý, v podmienkach slovenského a maďarského podsvetia viac-menej odskúšaný ako fungujúci. Ladu odpália na diaľku práve vo chvíli, keď živý terč pristúpi k svojmu Mitsubishi. Pekelný plán sa takmer podaril. Ale iba takmer. Pretože Boržovi, ktorý sa blížil k autu, náhle zazvonil telefón a on sa zastavil, počas telefonovania sa otočil opačným smerom a zakryli ho autá.

Desať kíl trhaviny napakovaných v kufri Lady vyletelo do vzduchu práve v tom okamihu. Explózia okrem Boržovho Mitsubishi zničila štrnásť áut, stánky so zeleninou, bar a reštauráciu v staničnej budove. Taxikár z Audi vyviazol s odtrhnutou perou a so siedmimi vyrazenými zubmi. Borženský schytal pár črepín do hlavy aj brucha, napriek tomu ostal pri vedomí a z rán sa pod ochranou polície pomerne rýchlo vystrábil v jednej z košických nemocníc.

Prázdna truhla

Borženský zrejme útok očakával, veľa napovedá kontext udalostí vtedajších dní. Dňa 22. septembra 1997 na Róberta Holuba zaútočil strelec na motorke. Samopal sa mu zasekol a Holub v zabijakovi spoznal Alojza Kromku. O dva dni prišla odveta. Obeťou vraždy sa stal Ján Kromka, brat zabijaka Alojza. Vražda Jána mala byť pomstou za streľbu na Holuba. V tom istom čase Holuba vylákal Mikuláš Černák do Bratislavy, zámienkou bolo, že mu vydá Alojza. Lenže namiesto toho sa obeťou streľby v hoteli Danube stal Róbert Holub aj Štefan Fabián. Ďalším terčom v rámci odvety sa stal Holubov brat Jozef, prezývaný Julo. Do jeho bytu na Kustrovej ulici vtrhli strelci a pri paľbe zahynul Julov osobný strážca Peter Klešč. Mimochodom, práve za vraždu Jána Kromku, na ktorej sa podľa rozsudku podieľal Ladislav Badó, Alexander Horváth, Slavomír Surový, Róbert Holub, Peter Klešč a Štefan Fabián s Dušanom Borženským, dostal Borža 23-ročný trest.

Krátko po Holubovej vražde doručili Borženskému do jeho domu v Rozhanovciach prázdnu truhlu. Po atentáte sa na chvíľu stiahol zo scény a ovládol ju až po tom, ako zastrelili Černákovho kmotra Kolárika. Aj za podiel na tejto vražde Borženského súdili. Po zmene vládnej garnitúry v roku 1999 sa začalo vyšetrovanie, Borženský sa schovával v Česku, kde ho napokon chytili. Paradoxne, fakt, že sedel vo väznici, mu zrejme zachránil život.

Prečítajte si tiež: