Ráno, bolo iba deväť hodín, sa Mojmírovskou ulicou v Topoľčanoch, kde sídlila jeho firma Tozan, zrazu ozvala intenzívna streľba samopalom. Možno si ani samotná obeť neuvedomila, že na neho strieľa muž zo striebornej Škody Oktávii, Mišenku zasiahlo skoro tridsať rán. Paradoxne, smrteľná bola iba jedna, tá, ktorá ho zasiahla priamo do hlavy. Podnikateľ však neskonal hneď. Na mieste zasahovala polícia aj záchranný tím, ktorý ho udržiaval pri živote. Sanitka ho previezla do topoľčianskej nemocnice, kde lekári bojovali o jeho život.  Muž však po prevoze na jednotku intenzívnej starostlivosti zomrel.

Rodinná vojna?

Jozef Mišenka mal kontroverznú minulosť. Ešte v roku 2005 ho obžalovali z vydierania,  v júni 2008 ho uniesli traja muži v policajných uniformách pri obci Chlebany v topoľčianskom okrese. Od jeho družky vtedy žiadali výkupné tri milióny korún. V auguste 2009 v jeho firme Euromont vybuchla bomba, pri ktorej zomrel samotný útočník. Za popravu mladého Mišenku napokon súd poslal za mreže štyroch mužov. Z jeho vraždy bol obvinený aj Viliam Mišenka, jeho strýko, no napokon ho spod obžaloby oslobodili. V kauze Euromont však poslal súd  Viliama Mišenku na dvadsaťtri rokov za mreže za obzvlášť závažný zločin úkladnej vraždy v štádiu pokusu.

Zárobok z prasiat

Na Okresnom súde v Nitre sa znova pojednáva v prípade krátenia daní, z ktorého sú obžalovaní  bývalí spoločníci, ktorí v rokoch 2008 až 2009 okrádali štát neodvádzaním DPH. Z pôvodne štyroch obžalovaných, Jozefa Mišenku, Jiřího Stromšíka, Andreja Mišenku a topoľčianskeho advokáta Juraja Šimunyho, chodia na pojednávania už len dvaja. Jozefa Mišenku zavraždili a Stromšík dostal infarkt.

Táto partia mala v minulosti vytvoriť sieť obchodných spoločností prostredníctvom ktorých nakupovala a dovážala živé ošípané bez dane z pridanej hodnoty z Holandska a následne ich predávala za kúpnu cenu, ale s pridanou DPH slovenským firmám.

Od spoločnosti Veehandel M.A. Van Rooi kupovala svine firma Abecon z Topoľčian, ktorej konateľom bol nebohý Stromšík, a tá ich spravidla za kúpnu cenu nižšiu ako bola ich obstarávacia cena spolu s DPH „predala“ ďalšej firme Abatir, ktorej konateľom bol, mimochodom, opäť on sám.

Tá tovar predávala ďalej, spoločnosti Carnivoro z Preselian, odkiaľ mali ošípané putovať konečným odberateľom. V skutočnosti však boli svine z Holandska dodávané priamo na bitúnky konečných odberateľov. Spomínané obchodné spoločnosti v daňových priznaniach neuvádzali vlastnú daňovú povinnosť, ktorá vyplynula z týchto obchodov, čím ukrátili štátny rozpočet SR na dani z pridanej hodnoty vo výške 1 169 751 eur! Takto „ušetrené“ peniaze si podľa obžaloby mali obžalovaní medzi sebou rozdeliť.

Vyrobené nahrávky

Tento prípad, podobne ako aj iné kauzy okolo Mišenkovcov, zasiahol do života mnohých ľudí. Jedným z nich bol aj bývalý, dnes už nebohý, krajský prokurátor Jozef Mamrák, ktorého polícia a mafiánske prostredie zdiskreditovalo prostredníctvom vyrobených nahrávok, z ktorý malo vyplynúť, že pracuje a vydáva pokyny v prospech Viliama Mišenku.  V nahrávkach sa totiž  malo hovoriť aj o tomto konkrétnom prípade.

Trestné stíhanie bývalého prokurátora Jozefa Mamráka bolo právoplatne zastavené, pretože skutok sa nestal. Nahrávky, ktoré ho mali usvedčovať, sa ukázali ako podvrh. Svedok Ján Krajčík, ktorý proti nemu vypovedal, bol právoplatne odsúdený za trestný čin marenia spravodlivosti, krivú výpoveď a krivú prísahu.

Pôjdu za mreže?

Spoločníkov z firmy, ktorá obchodovala s mäsom, Juraja Šimunyho, Jozefa Mišenku a ich dodávateľa Jiřího Stromšíka v marci 2009 vyšetrovateľ obvinil z krátenia daní. Neskôr vyšetrovateľ obvinil z krátenia daní aj ďalšieho spoločníka, Andreja Mišenku. Prvý traja menovaní sa ocitli vo väzbe, kde strávili vyše roka. Keď Jozefa Mišenku prepustili, zavraždili ho.

Topoľčiansky advokát Juraj Šimuny prišiel v tomto období o svoju advokátsku licenciu, no keďže platí prezumpcia neviny a dodnes nebol právoplatne odsúdený, bola mu obnovená a vykonáva advokátsku činnosť doteraz.  Na pojednávanie, ktoré sa konalo minulý týždeň, Juraj Šimuny a Andrej Mišenka neprišli.  Hlavné postavy, ktoré usvedčovali ostatných už nežijú, rovnako sa za tie roky "stratil" Holanďan, s ktorým Slováci obchodovali.  Ako teda bude znieť konečný rozsudok, si budú musieť zúčastení ešte počkať.