Paradoxné pritom je, že pred niekoľkými rokmi, v rokoch 2015 a 2016, kapela v ankete Český slávik získala strieborného slávika v kategórii skupina. Bol z toho poriadny škandál, ale Ortel si fanúšikov našiel, a nechýbajú medzi nimi ani tí slovenskí.

Za národ

Nedávno sa v Zbehoch, obci pri Nitre, konal na miestnom futbalovom ihrisku koncert spomínaných spevákov. Vlastenectvo tam tieklo prúdom v pivových krígľoch, publikum od tých najmladších až po staršiu generáciu uznanlivo pritakávalo rečiam o národovectve, láske a oddanosti vlasti a úsiliu chrániť záujmy slovenského národa i štátu. Ondreja Ďuricu, charizmatického a mužného speváka, publikum jednoducho miluje. Na pódiu nestvára žiadne obscénnosti, zbytočne neprovokuje, vyzýva len na lásku k národu, k rodine. Za Boha a za národ?

Obecenstvo ovláda jeho piesne od začiatku do konca, spieva spolu s ním a v istom momente sa spevák dokonca odmlčí a fanúšikovia spievajú sami. Koncert, po akom túži každá kapela, každý spevák. Ktosi kedysi napísal, že už po vypustení prvých skladieb na internet a do obehu sociálnych sietí začali Ondreja Ďuricu označovať za slovenského Daniela Landu. Vraj pre podobnú minulosť, názory, postoje či akordeón, ktoré oboch spevákov zjavne spájajú, a po rokoch a spoločných koncertoch prerástli i do silného rodinného priateľstva. Ďurica, zanietený pesničkár, je obklopený muzikantmi uznávanými naprieč celou hudobnou scénou. Na pódiu nechýba vychýrený producent jeho najnovšieho albumu Bludisko a basgitarista Peter Sanchez Saniga, ktorý je známy napríklad svojou spoluprácou s kapelou Horkýže slíže.

Nacistická symbolika.
Nacistická symbolika.
Zdroj: Plus 7 dní

Extrémne priateľstvo

V prípade Ďuricu viac než jeho umenie je na zamyslenie skôr osadenstvo, ktoré jeho vystúpenia priťahuje. Práve on sa totiž spája s pravicovými ideológiami a je všeobecne známe, že v minulosti pôsobil v kontroverznej nácikapele Biely odpor. Možno aj to je jeden z dôvodov, prečo ho stále obdivujú pravicoví extrémisti a jeho koncert si nenechajú ujsť. Ďurica sa netají ani priateľstvom s vodcom Ľudovej strany Naše Slovensko (ĽSNS) Marianom Kotlebom, s ktorým sa objavuje spoločne na fotkách, dokonca so svojimi deťmi. Do širšieho povedomia sa dostal po tom, čo v bratislavskom klube Babylon pred dvoma rokmi zrušili jeho koncert spojený s krstom albumu, pretože sa proti nemu zdvihla obrovská vlna odporu, a tak to organizátori radšej zabalili.

Otázne je, či spájanie s neonacistickými tlupami je v súlade so štandardmi správania a konania profesionálneho vojaka, definovanými v etickom kódexe profesionálneho vojaka. Podľa neho sa vojak má vyhýbať správaniu, ktoré by narušilo dobré meno ozbrojených síl. Prezentácia spojená s používaním nacistických symbolov je už moment, keď by mali nadriadení vojaka Ďuricu spozornieť.