Táto suma pritom nemusí byť konečná. Dnes málokto tuší, koľko zmeniek a na aké sumy bývalý minister hospodárstva a generálny riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko vlastne podpísal.

Bomba na súde

Pred Okresným súdom Bratislava V v Petržalke postávali vo štvrtok 22. februára dopoludnia dvaja ľudia. Podupávali na mokrom snehu a ruky si pred zimou schovávali vo vreckách kabáta a saka. Známy právnik Tomáš Kamenec a podnikateľ Marián Kočner, ktorému médiá veľmi radi pridávajú pred meno prívlastok „kontroverzný“, prišli na súdne pojednávanie v prípade, v ktorom Kočnerova spoločnosť súdnou cestou žiada od komerčnej televízie a jej bývalého riaditeľa Pavla Ruska vyplatenie zmenky v hodnote miliónov eur.

Ani jeden z oboch mužov sa však vo štvrtok do budovy súdu nedostal. Práve v ten deň neznámy anonym nahlásil bombu na všetkých bratislavských súdoch a polícia musela všetky budovy evakuovať.

Obaja muži teda postávali pred policajnou páskou vedľa služobného vozidla strážcov zákona. Kým právnik Markízy Tomáš Kamenec zvieral pod pazuchou zaraďovač s hromadou listín, Marián Kočner prišiel na súd naľahko. Tmavé nohavice s čiernym sakom sa výborne hodili k jeho zdravej opálenej tvári a tmavým vlasom. S rukami vo vreckách nepôsobil dojmom, že by mu prebiehajúci súdny spor robil nejaké vážne starosti.

„Volali ste?“ s úsmevom na tvári ho oslovil advokát Markízy so zrejmou narážkou na nahlásenú bombu na súde. „Ja nie,“ zareagoval Kočner s rukami vo vreckách. Informáciu o nahlásenej bombe prijal s údivom na tvári. Ani jeden z oboch mužov sa nedokázal dopátrať k informácii, či sa pojednávanie v ten deň na petržalskom súde uskutoční, alebo nie. Najprv odišiel Kočner a o pár minút to vzdal aj právny zástupca Markízy. Ako poslední sa postupne rozišli novinári, zvedaví najmä na Kočnera, ktorý mal na pojednávaní vypovedať ako svedok.

Spory o milióny eur

V roku 2016 podala spoločnosť Mariána Koč­nera Správa a inkaso zmeniek, s. r. o., na Pavla Ruska a spoločnosť Markíza - Slovakia, s. r. o., žalobu. Tvrdí v nej, že vtedajší riaditeľ televízie Markíza Pavol Rusko ešte v roku 2000 vystavil zmenku, na základe ktorej si teraz Kočnerova firma uplatňuje nároky vo výške vyše 26 miliónov eur. V tomto prípade sú dvaja žalovaní, okrem Ruska spoločnosť Markíza - Slovakia.

Koľko zmeniek podpísal Pavol Rusko, asi tuší len on sám. Televízia zatiaľ vie o štyroch zmenkách. „Vystavil dve zmenky na Mariána Kočnera, kde Rusko bol dlžník, Koč­ner bol veriteľ. Jedna zmenka bola vyplnená na 8,3 milióna eur, jedna bola nevyplnená - blanko zmenka. Rusko hovorí, že to isté spravil Štefanovi Ághovi. Čiže jednu vyplnenú Štefanovi Ághovi na 8,3 milióna eur a jednu blanko zmenku s nevyplneným dátumom splatnosti, so sumou a s menou,“ vysvetľuje nám právnik Markízy Tomáš Kamenec počas našej návštevy v jeho kancelárii. V prípade týchto štyroch zmeniek momentálne prebiehajú na súdoch tri konania, v ktorých spoločnosť Mariána Kočnera žiada od Ruska a Markízy - Slovakia spolu viac ako 42 miliónov eur.

Táto suma sa, samozrejme, môže v budúcnosti zvýšiť. Nikto totiž netuší, koľko zmeniek vlastne Pavol Rusko podpísal. Spoločnosť Markíza - Slovakia v prebiehajúcich sporoch okrem iného upozorňuje na zvláštne okolnosti týkajúce sa existencie zmeniek. „Je to neštandardné. On nebol sám spoločníkom v tej spoločnosti, to nebola jeho spoločnosť. Skutočne je omyl vnímať to tak. Ak už zaviazal spoločnosť akokoľvek, mal o tom spoločnosť informovať. Ak povie, že ho to vôbec nezaujímalo, že mu bolo jedno, či spoločnosť informuje, dokumentuje to jeho postoj k svojim obchodným partnerom a k budúcnosti tej spoločnosti,“ tvrdí Kamenec.

Markíza totiž upozorňuje, že hoci zmenky vraj boli podpísané ešte v roku 2000, oni sa o nich dozvedeli až v roku 2016. Mnohomiliónový záväzok podľa komerčnej televízie Rusko nezaznamenal v účtovníctve, hoci podľa Kamenca takú povinnosť mal.

Kto by zaplatil?

V prebiehajúcich sporoch sú dvaja žalovaní. Marián Kočner prostredníctvom svojej spoločností žiada peniaze v prvom rade od Pavla Ruska a potom od komerčnej televízie Markíza. „Ak bude žalobca úspešný a bude mať nárok, môže sa rozhodnúť, od koho to bude vymáhať,“ vysvetľuje Kamenec. Znamená to, že v prípade úspechu na súde môže Kočner prostredníctvom svojich spoločností pýtať peniaze priamo od Markízy. Tá si síce môže na súde prípadné vyplatené milióny eur vymáhať od svojho bývalého spolumajiteľa a generálneho riaditeľa, avšak o majetku bývalého ministra hospodárstva Pavla Ruska si, zdá sa, nerobia ani v Markíze žiadne ilúzie.

Odpoveď by mohli dať znalci

Markíza sa na prebiehajúcich súdoch okrem iného bráni tvrdením, že zmenky nepodpísal Rusko v roku 2000, ako tvrdí, ale omnoho neskôr. Podporiť jej názor majú zahraniční znalci. Podľa Kamenca forenzné vedy majú metódy, ktoré chemickou analýzou niektorých použitých materiálov, napríklad atramentu, vedia preukázať, či je ten atrament mladší, alebo starší ako dva roky. Rovnako sa dá chemicky posúdiť, či atrament použitý na zmenke bol k dispozícii v čase, keď ju podpísali. „Tie receptúry sa menia a súčasné pero sa nemusí rovnať peru z roku 2000,“ vysvetľuje Kamenec. Problém pre Markízu je však práve v tých dvoch rokoch a čas teda neplynie v jej prospech. Je problematické posúdiť, či bola zmenka podpísaná v roku 2010, alebo v roku 2000. V každom prípade súd zatiaľ nepripustil žiadne invazívne skúmanie zmenky, a teda ani požadovaný znalecký posudok.

Rusko tvrdí, že zachraňoval Markízu

Pavol Rusko na jednom zo súdnych pojednávaní vypovedal, že zmenky podpísal. Podľa neho tak urobil preto, aby zachránil televíziu Markíza, ktorá bola v tom čase v spore so spoločnosťou Gamatex, za ktorou stál aj Marián Kočner. Rusko podľa vlastných slov o celej veci rokoval so zástupcom spoločnosti Ernestom Valkom, ktorý bol v tom čase podpredsedom licenčnej rady. Zmenky údajne podpísal pred ním a medzi štyrmi očami. „Tými zmenkami sme len zabezpečili, že televízia dodnes môže vysielať,“ tvrdil Rusko na súde. Ernest Valko už na súde jeho slová dosvedčiť nemôže. Ako je známe, zavraždili ho v novembri 2010. Obvineniu v tomto prípade čelia v súčasnosti dve osoby, jedna z vraždy a druhá z lúpeže. Marián Kočner sa k prebiehajúcemu súdnemu sporu nechcel vyjadriť skôr, ako bude vo veci vypovedať na súde. „Rozumiete po slovensky alebo vám to mám skúsiť povedať inou rečou? Keď vám raz poviem, že pred nie, tak nie. Môžete sa ma opýtať dvadsaťkrát, poviem vám to isté,“ zareagoval, keď sa ho novinári pýtali na okolnosti, za ktorých došlo k podpísaniu zmenky a kedy bola podpísaná. Vo svojich skorších tvrdeniach z konca minulého roka sa však odvolával aj na to, že jeho spoločnosť Správa a inkaso zmeniek, s. r. o., predložila súdu znalecké posudky k jednotlivým zmenkám, ktoré majú dokazovať, že sú pravé. Znalec, ktorý posudok vyhotovil, bude na súde ešte len vypovedať. Mal by sa vyjadrovať k okolnostiam, napríklad, či bola zmenka technicky falšovaná, to znamená, či niekto zoškriabal nejakú časť textu, alebo tam nejakú inú časť textu dopísal.