Podľa obchodného registra dve z obvinených osôb v kauze Jopi Trade v minulosti figurovali v rovnakých firmách ako otec priateľky súčasného policajného prezidenta Štefana Hamrana Evelyn Hégelyovej. Písali sme už dávnejšie, že Hégelyová sa stala hlavnou štátnou radkyňou so zaradením v policajnom Lynx Commande a neskôr aj tajomníčkou združenia protiteroristických zásahových jednotiek ATLAS. Mladá dlhovlasá blondínka chodí s Hamranom na dovolenky a Ham­rana sme nafotili, ako služobným autom čosi doviezol do rodinnej firmy Hégelyovcov.

Prezident Policajného zboru SR Štefan Hamran.
Zdroj: Dano Veselský
Hamran a hlavná štátna radkyňa Evelyn Hégelyová trávia spolu dovolenky. Jej otec v minulosti figuroval vo firmách spolu s ľuďmi obvinenými v kauze Slovenský Texas.
Zdroj: Instagram Š.Hamrana a Facebook E. Hégelyovej

Chceli sme vedieť, či policajný prezident Hamran nevidí ako problém možné prepojenie otca svojej kamarátky a zároveň pracovníčky polície na obvinených mužov, no odpoveď znela lakonicky: „Policajný prezident neskúma rodinné zázemie svojich podriadených.“

Stretnutie „k spisu“

Vráťme sa ku komunikácii medzi ministrom Mikulcom a nebohým Lučanským. Medzi najhák­livejšie patria časti, kde sa muži spolu bavia o policajných spisoch. Napríklad Mikulec sa obracia na Lučanského: „Kedy sa stretneme k tomu spisu?“ Lučanský píše: „Ako poviete. Dám ho nachystať na zajtra?“ Mikulec odobruje a Lučanský na nasledujúci deň informuje, že spis „hodí“ do auta. O dve hodiny sa Mikulec pýta: „Prídete za mnou?“ A Lučanský odpovedá: „Ako poviete. Mám so sebou celý spis.“ Mikulec informuje, že „do dvanástej bude plénum, potom pôjdem na úrad, tak príďte na 12.30 ku mne“.

Inokedy minister Mikulec píše: „Tento spis ste už pozreli? PPZ-NKA-PZJ11-183/2018. Chcel by som k tomu info. Už sme o tom hovorili minulý týždeň.“

„Jasné,“ odpovedá Milan Lučanský a Mikulec nervózne nalieha: „Jasné, že ste pozreli, či jasné, že dostanem info?“ Lučanský píše: „Že pozriem. Lebo to je iný spis.“

Rektorka Akadémie Policajného zboru Lucia Kurilovská hovorí, že minister vnútra ani náhodou nemá dostať nejaký spis do rúk: „Trestné konanie vedie policajt a dozor nad ním má prokurátor. Osoby, ktoré majú právo nazerať do spisu, sú presne vymedzené v Trestnom poriadku. Minister vnútra medzi nimi nie je.“
Ivor s Kurilovskou súhlasí a kvôli objektivite dopĺňa: „Policajný prezident má vo vzťahu k vyšetrovaciemu spisu rovnaké postavenie ako minister.“

Na otázku, či Lučanský v roku 2020 doniesol Mikulcovi nejaký policajný spis, sme z ministerstva dostali nasledujúcu odpoveď: „Pán minister dostal rôzne informácie, ktoré boli zaslané v elektronickej forme, ako aj v písomnej. Tieto informácie poukazovali na nečinnosť Policajného zboru v rôznych kauzách, poukazovali takisto na účelové nevenovanie dostatočnej pozornosti v niektorých prípadoch, a to tak, že v niektorých takýchto informáciách boli dokonca uvedené aj konkrétne čísla písomností, v ktorých sa takéto konania viedli. Minister vnútra podľa povahy veci tieto informácie okamžite odstupoval prezidentovi Policajného zboru, prípadne ak podozrenia z trestnej činnosti boli evidentné, tak aj inšpekcii ministerstva vnútra. Čiže, áno, minister vnútra používal na takéto odstupovanie aj aplikácie mobilných telefónov, ak podanie dostal takouto cestou.”
Priamy kontakt s policajnými spismi minister poprel. Vraj „nikdy nežiadal konkrétne informácie zo spisov a nikdy nepožadoval od prezidenta Policajného zboru predkladanie spisov“.

Kde, za čo, koľko...

Z komunikácie, ktorú má naša redakcia k dispozícii, nie je jasné, ktoré spisy Lučanský Mikulcovi niesol, písomná debata zrejme vždy len dopĺňala to, o čom sa predtým bavili osobne. Jediným pevným bodom je spis PPZ-NKA-PZJ11-183/2018. Mikulec tvrdí, že od Lučanského nikdy nepožadoval predkladanie spisu a „z toho je zrejmé, že ani spisu PPZ-NKA-PZJ11-183/2018“.

Pokúšali sme sa zistiť, ktorému spisu bola pridelená spomínaná značka. Oslovili sme viacerých policajtov, až sme sa dopracovali k bývalému riaditeľovi bratislavskej NAKA Jánovi Štefaňákovi. Ten hovorí, že v roku 2020 dostal pokyn na predloženie spisu vedeniu rezortu. Spomína si na to preto, lebo počas jeho dvadsaťosemročnej policajnej kariéry sa mu niečo také stalo len jediný raz.
„Bola to veľmi nepríjemná situácia. Môj nadriadený Branislav Zurian ma požiadal, aby som pripravil spis. Povedal mi, že je to na vyžiadanie prezidenta Policajného zboru Lučanského a od neho to chce minister vnútra Mikulec. Zurian zúril. Prikázal, aby sme spis poriadne zviazali, aby sa z neho nič nestratilo. Spis sme pripravili a odovzdali generálovi Lučanskému. Späť sme ho dostali o dva dni.“

Vyžiadaný spis sa týkal predprípravného konania a súvisel s preverovaním majetkových pomerov exriaditeľa vojenských tajných generála Jána Balciara. Či tento spis mal uvedenú značku, si Štefaňák nespomína.

Bývalý šéf vojenských tajných JÁN BALCIAR.
Zdroj: TASR

Meno exriaditeľa vojenských tajných sme v komunikácii medzi Mikulcom a Lučanským vôbec nenašli, ale deň pred Mikulcovou otázkou, kedy sa stretnú k tomu spisu, sa Lučanského pýtal: „Tie autá kupoval kde? Za čo? Koľko? Akých? Naozaj 27 nehnuteľností, niektoré aj v zahraničí mali nadobúdaciu cenu len tú, ktorá je tam spomenutá?“ Tieto otázky v podstate korešpondujú s mediálnymi výstupmi o viac ako dvadsiatke nehnuteľností šéfa vojenských tajných Balciara.

Mohlo by vás zaujímať: