Nechutné! Každý, kto sa ocitne pred skládkou v Podunajských Biskupiciach na Lieskovskej ceste, ostane zhnusený. V prvej chvíli si povie iba fuj! Po pol minúte ho z hnilobného zápachu napne a po minúte už je každému jasné, že kyslý smrad z vlasov a pokožky zmyje len antiseptickým gélom. Firma Vassal EKO na čele s konateľom Michalom Kováčom, ktorá je za obrovský kopec odpadu zodpovedná, tvrdí, že čuch všetkých mätie. Komunálny odpad nezváža. Poctivo tam triedi. S mestskou spoločnosťou Odvoz a likvidácia odpadu (OLO) podľa jej slov nikdy pochybné kšefty nerobila. Spravodlivo všetko vysúťažila.

Prebehla inšpekcia: Okresný úrad našiel vážne pochybenia počas niekoľkohodinovej inšpekcie. Aj tak Vassal EKO každý deň na skládku naváža nový odpad.
Prebehla inšpekcia: Okresný úrad našiel vážne pochybenia počas niekoľkohodinovej inšpekcie. Aj tak Vassal EKO každý deň na skládku naváža nový odpad.
Zdroj: Archív

Spoločná dovolenka Michala Kováča zo súkromnej firmy Vassal EKO, šéfa mestskej spoločnosti OLO Branislava Cimermana a environpolicajta Martina Samuela, ktorý by mal podobné skládky riešiť, nie je po­dľa týchto účastníkov nič zvláštne. Aj keď sa všetci venujú odpadu, konflikt záujmov v tom nevidia, lebo každý si platil dovolenku sám. Pracovné záležitosti podľa Kováča nerozoberali. Svätá prostota!

Aj keď mestská spoločnosť OLO, ktorá narába s daňami obyvateľov, má s Kováčovou firmou Vassal EKO uzatvorených niekoľko zmlúv a dokonca v areáli OLO minulý týždeň umiestnila novú triediacu linku, šéf OLO Branislav Cimerman neprišiel na slávnostné predvedenie tejto linky, aby podporil kamaráta Michala Kováča. Mohlo by sa zdať, že na jeho údajne najefektívnejšiu linku na spracovanie odpadu nebol nikto zvedavý. Neprišli nielen ľudia z OLO, ale ani z magistrátu. Pritom všetkých sa tento páchnuci biznis s odpadkami dotýka.

Ako horúci zemiak

Kauza sa dostala na verejnosť po tom, ako sa prevalili spoločné fotografie troch mužov. Každý z nich síce pôsobí na inom poli, ale všetkých spája odpad. Šetrenie biznisu Michala Kováča a jeho firmy Vassal EKO sa skončilo vydaním úradného dokumentu na okresnom úrade. Riaditeľka Miroslava Gregorová zaslala do Podunajských Biskupíc jednoznačné vyjadrenie. Skládka je ilegálna. Napriek tomu, že okresný úrad vydal taký vážny dokument, nikto nepodal na firmu Vassal EKO trestné oznámenie. Hoci jej prácu s odpadmi preveruje inšpekcia, činnosť jej nikto nepozastavil.

Veľké divadlo: Bohužiaľ, linku prevádzkovať nemôžu. Nemajú na to povolenie. Firma si je istá, že povolenie dostanú do šesťdesiat dní. Okresný úrad to vidí na deväť mesiacov, ak vôbec.
Veľké divadlo: Bohužiaľ, linku prevádzkovať nemôžu. Nemajú na to povolenie. Firma si je istá, že povolenie dostanú do šesťdesiat dní. Okresný úrad to vidí na deväť mesiacov, ak vôbec.
Zdroj: Archív

Dokument z okresného úradu je podľa Vassalu obyčajný pamflet a nerobia si z neho ťažkú hlavu. Vraj im ho nedoručili, preto sa ním nezaoberali. Aj keď kontrola z okresného úradu zistila na skládke vážne pochybenia, podnikateľ s odpadmi Kováč si stojí za svojím a bohorovne tvrdí: „Robím svet lepším!“ Podľa čoho tak súdi, sme sa ho niekoľko týždňov pýtali márne. Až po troch týždňoch sa rozhodol dať nám odpovede na otázky k jeho odpadovému biznisu. Ten je plný otáznikov. Čas na osobný rozhovor si nevedel nájsť. Jeho diár je maximálne naprataný a nemá ani pol hodiny nazvyš. Rozhodol sa komunikovať s nami cez elektronickú poštu.

Popýšil sa

Minulý týždeň predstavila Kováčova firma údajne najlepšiu triediacu linku v Európe. Ide vraj o špičkové zariadenie, aké nie je široko-ďaleko. Triediacu linku súkromnej firmy umiestnili do areálu spoločnosti OLO. Tá bude Vassalu platiť za každé jedno vytriedené kilo. Dane, ktoré prúdia do mestskej spoločnosti OLO, tak pôjdu do firmy Vassal EKO. Pretože podľa Branislava Cimermana sú proste najlepší a súťaž poctivo vyhrali.

Výlet v Moskve: Michal Kováč, v strede, so šéfom odboru ochrany prírody na okresnom úrade Patrickom Lutterom, vľavo, a s environpolicajtom Martinom Samuelom, druhý zľava. Chlapi konflikt záujmov nevidia.
Výlet v Moskve: Michal Kováč, v strede, so šéfom odboru ochrany prírody na okresnom úrade Patrickom Lutterom, vľavo, a s environpolicajtom Martinom Samuelom, druhý zľava. Chlapi konflikt záujmov nevidia.
Zdroj: Archív

Linku kontroverznej spoločnosti zastrešil aj Magistrát hlavného mesta Bratislava. Obidve inštitúcie narábajú s peniazmi daňových poplatníkov, preto treba veriť, že poctivo hája záujmy obyvateľov Bratislavy a za týmto projektom si stoja. Bohužiaľ, veľkolepé predstavenie triediacej linky sa muselo obísť bez týchto predstaviteľov.

Neukázal sa nikto zo spoločnosti OLO ani z magistrátu. Absentoval Branislav Cimerman, chýbali i ľudia z dozornej rady OLO, nedostavil sa primátor Ivo Nesrovnal. Neprišli ani jeho zástupcovia. „Ospravedlnili sa pre iné povinnosti,“ vysvetlil Kováč ich neprítomnosť. Neobjavili sa ani mestskí poslanci napriek tomu, že mnohé mestské časti s Vassalom spolupracujú. Za iných okolností sa na takýchto projektoch radi ukážu a stoja čo najbližšie k páske, ktorá sa za potlesku prestriháva. Tentoraz sa nikto nedal pred údajne špičkovou linkou odfotografovať. Na otváracej paráde sa nezúčastnil ani Dušan Pekár, starosta Ružinova, na ktorého území je triediaca linka umiestnená.

Nepoužiteľná

Početnejšia bola na akcii súkromná ochranka. Statní muži v čiernych tričkách sa hemžili na každom kroku. Nevedno, či mali na starosti bezpečnosť návštevníkov, alebo brániť triediacu linku. Organizátori sa údajne báli výtržníkov, preto si najali bandu esbéeskárov. „Nemohli sme riskovať, že by sa do areálu dostala väčšia skupina ľudí, ktorá by sa pohybovala v priemyselnom areáli mimo priestorov vyčlenených na konanie akcie, a hrozilo by im zranenie,“ objasnil bezpečnostné opatrenia Michal Kováč.

Cimerman vysvetľoval: Na mimoriadnom zasadaní musel šéf OLO obhajovať prepojenie mestskej spoločnosti so súkromným Vassalom, ktoré je plné otáznikov.
Cimerman vysvetľoval: Na mimoriadnom zasadaní musel šéf OLO obhajovať prepojenie mestskej spoločnosti so súkromným Vassalom, ktoré je plné otáznikov.
Zdroj: Archív

Kedy začne triediaca linka slúžiť obyvateľom, nevedno. Symbolické prestrihnutie pásky totiž v preklade znamená, že sa objekt hneď v tom momente spúšťa. V tomto prípade je to však inak. Páska je prestrihnutá, ale mašina sa používať nesmie! To je pri investícii desať miliónov eur, ktorú definoval riaditeľ Andrejčák, pre každú firmu prinajmenšom znepokojujúca informácia. Povolenie na prevádzku niekoľkomiliónového stroja totiž firma Vassal EKO od okresného úradu nemá. Podľa úradu ani tak skoro mať nebude. Aj keď sú vo Vassale EKO na triedenie pripravení, chvíľu to potrvá. Podľa riaditeľky okresného úradu Miroslavy Gregorovej totiž povolenie na prevádzku linky nepripadá do úvahy skôr ako o deväť mesiacov. A to bude Kováčova firma rada, ak ho po doterajších zisteniach vôbec dostane. Vassal to však vidí svojimi očami a rozhodnutie očakáva maximálne do šesťdesiatich dní. Podľa neho nemajú úrady prečo váhať. „Ak pani riaditeľka hovorí o deviatich mesiacoch ešte pred tým, ako prebehla skúšobná prevádzka, musí mať zásadné informácie, ktorými my nedisponujeme. Veríme preto, že náš úrad bude o tom informovať, aby sme vedeli situáciu riešiť.“

Dali si záležať

Zatiaľ sme videli iba bombastickú laserovú šou, projekciu so svetelným ohňostrojom a dramatickú hudbu. Na pás hodili majitelia prvé tri PET fľaše a cirkus sa skončil. Triedenie odpadov nám nepredviedli, iba triedenie plastov. V praxi sa vraj môžeme tešiť na oveľa väčšie zázraky. „Videli ste ‚srdce‘ linky na automatické triedenie, presne tú technológiu, ktorá na základe odrazu lúča rozlíši, o aký typ plastu ide. Keď bude linka skompletizovaná, táto časť už bude opláštená a takáto prezentácia sa nebude dať spraviť. V priebehu najbližších týždňov bude linka skompletizovaná, prebehne testovanie a po ukončení skúšobnej prevádzky sa bude finalizovať proces udeľovania povolenia,“ vysvetlili nám majitelia údajne desaťmiliónovej linky. Jej cena pritom bola ešte pred spustením nejasná. Zástupcovia Vassalu spolu s Branislavom Cimermanom na zasadnutí mimoriadnej mestskej komisie prezradili, že triediaca linka stála približne štyri milióny eur. Týždeň nato riaditeľ Vassalu Andrejčák stanovil cenu na desať miliónov. To znamená, že za sedem dní zdražela takmer o 150 percent.

Zrušia zmluvy?

Vassal EKO spolupracuje s deviatimi mestskými časťami. „Priamo spolupracujeme s mestskými časťami Petržalka, Nové Mesto, Ružinov, Vrakuňa a Karlova Ves, prostredníctvom partnerov sú to Rusovce, Vajnory, Záhorská Bystrica a Devín a vozí sa k nám aj odpad, pri ktorom sa ako pôvod uvádzajú Podunajské Biskupice,“ vraví Kováč. Na zasadnutí komisie životného prostredia sa starosta Vajnôr Ján Mrva vyjadril, že o tom netušil.

Vysúťažení

Aj Karlova Ves Vassal EKO vysúťažila. „Prostredníctvom elektronického kontraktačného systému (EKS). Spoločnosť ponúkla najnižšiu cenu na trhu a splnila všetky podmienky súťaže. Bolo to v čase, keď sme ani nemali vedomosť o existencii nelegálnej skládky v Podunajských Biskupiciach,“ reaguje hovorca mestskej časti Branislav Heldes. Ako dodáva, v súčasnosti majú zmluvu na likvidáciu biologického odpadu, ktorý však zastrešuje príspevková organizácia Verejnoprospešné služby (VPS) Karlova Ves a koncovým bodom nie je Vassal EKO. „Likvidáciu a spracovanie objemného odpadu, stavebného odpadu, komunálneho odpadu a odpadu z ulíc zatiaľ rieši Vassal EKO, momentálne však už naša organizácia VPS hľadá novú spoločnosť na tento účel,“ dopĺňa. Rovnako cez elektronický kontraktačný systém, známy ako elektronické trhovisko, vysúťažila Vassal EKO Vrakuňa. Vassal pre nich likviduje biologicky rozložiteľný odpad, odpad z čistenia ulíc, objemný odpad, teda drevo a drobný stavebný odpad ako zeminu, kamenivo či betón.

Kopec

Najväčší problém Vassalu spočíva v obrovskom kopci odpadu, ktorý priamo susedí s jeho prevádzkou. V liste, ktorý okresný úrad adresoval mestskej časti Podunajské Biskupice, je „jediný možný prístup na predmetnú nelegálnu skládku cez areál spoločnosti Vassal EKO, preto je zrejmé, že táto skládka je výsledkom činnosti práve tejto spoločnosti“. Michal Kováč však tvrdí, že ku kopcu sa dá dostať nielen od nich, ale aj cez viaceré pozemky z Jegenešskej ulice. „Voľný prístup k nemu bol teda z dvoch strán. Na žiadosť družstva sme v minulosti naviezli od cesty val zo zeminy, aby sa ku kopcu nedalo od cesty dostať, ale časť tohto kopca niekto rozobral, a tak autá mali ku skládke znova prístup. Situácia sa zlepšila až v druhej polovici minulého roka, keď mestská časť postavila na obe cesty zábrany,“ tvrdí Kováč. Ako dodáva, podali niekoľko podnetov na rôzne inštitúcie, ktoré majú problematiku v agende. „Ich súčasťou boli všetky informácie, ktoré sme mali k dispozícii. Vzhľadom na to, že podľa našich informácií prípad ešte nie je uzatvorený, nemôžeme sa vyjadrovať k detailom,“ odpovedal nám na otázku, či nám môže dať k dispozícii trestné oznámenia, ktoré podávali, a fotografie alebo videá podozrivých, ktorí na skládku odpad navozili.

Zvláštne je podľa niektorých našich zdrojov to, že na kopci jazdí veľký mechanizmus, takzvaný kompaktor, ktorý obvykle slúži na zhutnenie odpadu na skládkach. „Kompaktor sa využíva na narábanie s odpadom vo všeobecnosti, ale aj na terénne úpravy, pri presúvaní veľkého množstva materiálu a podobne. Pri rozoberaní susediacej nelegálnej skládky sme za posledné mesiace spracovali približne 33-tisíc ton odpadu. Kompaktorom sme následne vykonávali terénne úpravy,“ vysvetľuje jeho prítomnosť Kováč. Čoraz častejšie sa hovorí, že skládku bude skôr či neskôr za desiatky až stovky miliónov eur musieť niekto odstrániť. Preto nás zaujímal fakt, prečo akcie Vassalu EKO končia v Spojenom kráľovstve, kde má Kováčova firma sídlo. Túto štruktúru nám však biznismen neobjasnil.

Prečítajte si tiež:

Máte podobný problém s nelegálnymi skládkami odpadu aj v iných mestách? Podeľte sa s nami o názor v komentároch pod článkom!