V minulosti sme už písali o tom, že jazdí „na majákoch“ - jeho šoférom je bývalý policajt -, hoci pri jeho funkcii to nie je nevyhnutnosť. Denník Sme prišiel s odhalením, že kúpil 24 bytov v novom lukratívnom bytovom komplexe Park Anička. Na jednu zmluvu a bez zaťaženia hypotékou.

Nenápadné začiatky

Kto teda vlastne je jeden z najvplyvnejších a najbohatších mužov východu? Stanislav Hreha začínal v celkom inej brandži, než v ktorej sa dnes cíti ako ryba vo vode - ako policajt. „Pôsobil na oddelení ekonomickej kriminality Okresného úradu vyšetrovania Policajného zboru Košice I,“ dozvedáme sa z nášho zdroja blízkeho polícii.

Dlho sa tam však neohrial a po odchode z polície už v roku 1998 zakotvil ako konateľ a jeden zo spoločníkov nebankovej spoločnosti Delta Management. Túto spoločnosť na základe plnej moci zastupoval roku 1996 so štatútom prokúra. Iba pripomíname, že táto nebankovka tichým spoločníkom vyplácala 22,5-percentné ročné výnosy. Prijímať vklady a vyplácať výnosy prestala v roku 1999 a svojich tichých spoločníkov chcela vyplácať prostredníctvom vymáhania svojich pohľadávok. Na tie však museli poriadne dlho čakať, čo sa mnohým nepáčilo.

Medzi svojimi: „Nie som člen strany Smer,“ hlása Hreha, no veľmi príjemne sa cítil na vlaňajšom sneme strany v Prešove.
Medzi svojimi: „Nie som člen strany Smer,“ hlása Hreha, no veľmi príjemne sa cítil na vlaňajšom sneme strany v Prešove.
Zdroj: Rudolf Felšöci

Najväčším dlžníkom Delty Management bola spoločnosť Ekothermal 99, s. r. o., Košice. Keďže táto spoločnosť mala vtedy monopol na čistenie mesta a likvidáciu odpadu a Košice služby pod vedením Rudolfa Schustera neplatili, Delta sa takto dostala k pohľadávke vo vzťahu k mestu Košice. Tú nakoniec od mesta vysúdila.

V Delte Management Stanislav Hreha ako spoločník a konateľ pôsobil podľa Obchodného registra do 19. marca 2003. Od 1. mája 2003 figuruje jeho meno v predstavenstve Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti, kde pôsobí dodnes. Okrem toho Stanislav Hreha figuruje ako spoločník v spoločnosti K-moto. Táto spoločnosť má predajňu motoriek v Košiciach. K-moto vznikla v roku 2007, teda v čase, keď Hreha bol už štyri roky vo vedení vodární. Utešená kariéra!

Prísne tajný príjem

Expolicajt a bývalý konateľ spoločnosti Delta Management teda šéfuje východoslovenským vodárňam už viac ako štrnásť rokov. Paradoxne, aj keď roky pôsobí v kresle spoločnosti, ktorá spravuje a narába s majetkom obcí a miest, jeho plat nie je verejný. Nehovoriac o jeho celkových príjmoch. Nie je totiž štátny zamestnanec, a tak sa naňho nevzťahujú obmedzenia o vlastnom podnikaní a biznise, ako je to napríklad pri sudcoch či policajtoch.

Aj organizácia Transparency International sa snažila dopátrať výšky jeho príjmu - no márne. Vodárne ho napriek apeláciám nikdy nezverejnili.

Realitný magnát

Súdiac podľa majetku, ktorým disponuje, však Stanislav Hreha pravdepodobne nežije zle. Okrem luxusného rodinného domu vo vychytenej košickej lokalite Kavečianska cesta, pár desiatok metrov od domu syna exprezidenta Rudolfa Schustera, či vyše 12-tisíc štvorcových metrov ornej pôdy a trávnatých porastov v katastri Veľkého Slavkova pod Tatrami, ktoré kúpil v decembri 2010, vlastní Hreha nespočetné množstvo bytov.

Podľa katastra ich nadobúdal pomaly a postupne. Napríklad byt na Pajorovej ulici v Košiciach získal dobrovoľnou dražbou ešte v roku 2004, k ďalšiemu bytu - na Tyršovom námestí - prišiel prevodom vlastníctva v roku 2006, byt na Kuzmányho ulici kúpil v roku 2008.

Park Anička: Šéf vodární Hreha len tu vlastní celý obytný dom aj s bytmi. S vodárňami tento rezort spája predaj časti pozemkov pod nimi.
Park Anička: Šéf vodární Hreha len tu vlastní celý obytný dom aj s bytmi. S vodárňami tento rezort spája predaj časti pozemkov pod nimi.
Zdroj: Rudolf Felšöci

Len v jednom katastrálnom obvode košického okresu vyjde pod jeho menom viac ako dvanásť strán záznamov v katasterportáli. V poslednom čase však najviac pritiahla pozornosť kúpa 24 bytov v novom komplexe Park Anička v exkluzívnej oblasti Košíc. Hreha ich nielenže kúpil na jednu zmluvu v júni 2017, no aj bez hypotéky.

Mimochodom, Východoslovenské vodárne, ktorým Hreha šéfuje, developérovi predtým predali časť vodárenských pozemkov práve pod touto výstavbou. Vodárne vtedy tvrdili, že pozemky v tejto lokalite boli pre nich nepotrebné a už niekoľko rokov sa s nimi márne snažili obchodovať. Biznis odsúhlasila dozorná rada.

K týmto „nechceným“ pozemkom vodárne stihli od mesta odkúpiť časť pozemkov, ktoré tam mesto vlastnilo, a neskôr už ako väčší balík pozemkov nakoniec developérovi predali. Cena dodnes nie je známa. Taja ju vodárne aj developér, ktorý pozemky získal.

Milióny za byty

Tajomstvom zostáva financovanie kúpy „balíčka“ bytov v Parku Anička. Len pre zaujímavosť, pán Hreha byty kúpil na jednu zmluvu bez ťarchy. To znamená, že ich vyplatil bez pôžičky. Ak si vezmeme, že jeden byt v tejto novej lokalite by stál 150-tisíc eur, tak za 24 bytov začiatkom tohto roka zaplatil 3,6 milióna eur. Slušná sumička!

Keď sa ho novinári z denníka Korzár pýtali, kde na to zobral, Hreha konštatoval iba toľko, že to nebolo z príjmu, ktorý má z výkonu funkcie vo VVS. Na otázky PLUS 7 DNÍ odpovedať odmietol. Skúpi na slovo sú aj kompetentní, ktorí môžu spravovanie vodární kontrolovať. Nákupy nehnuteľností generálnym riaditeľom tejto spoločnosti považujú za súkromnú aktivitu, ktorá sa ich netýka, a teda nemajú dôvod skúmať ju.

Milionár: Generálny riaditeľ vodární bol v minulosti policajt. Potom sa z neho stal úspešný podnikateľ. Dnes vlastní nehnuteľnosti, ktoré ráta v desiatkach.
Milionár: Generálny riaditeľ vodární bol v minulosti policajt. Potom sa z neho stal úspešný podnikateľ. Dnes vlastní nehnuteľnosti, ktoré ráta v desiatkach.
Zdroj: Rudolf Felšöci

Iba formálne kontakty

Aj keď nie je členom najsilnejšej vládnej strany, Stanislav Hreha sa pravidelne zúčastňuje na akciách, ktoré Smer organizuje. Nafotili sme ho napríklad v hľadisku na smeráckom sneme v Prešove či na stretnutí starostov okresu Trebišov, ktoré organizoval poslanec Národnej rady Róbert Puci a zároveň člen dozornej rady vodární. Na stretnutí sa zúčastnil aj primátor Košíc Richard Raši.

Hreha vtedy sedel hneď po boku Richarda Rašiho, štátneho tajomníka za Smer Braňa Ondruša a poslanca Puciho. „Hreha si poťažkal, ako veľa vodári urobili a čo všetko by ešte chceli spraviť, no nemajú peniaze, takže sa nič robiť nebude,“ prezradil nám jeden zo zúčastnených na tomto podujatí.

Stanislava Hrehu po boku Richarda Rašiho vídať na mnohých mestských akciách. Generálny riaditeľ vodární nechýbal ani v roku 2014 vo volebnom štábe Smeru, aby zablahoželal Rašimu k víťazstvu v primátorských voľbách. Podľa PR agentúry vodární netreba za dobrými vzťahmi s predstaviteľmi Smeru hľadať nič nadštandardné. Pán riaditeľ Hreha sa skrátka len „zúčastňuje na podujatiach a stretnutiach vyplývajúcich z povinností jeho funkcie prezidenta Asociácie vodárenských spoločností a generálneho riaditeľa VVS, a. s.“

Všetci mlčia

Ktovie, možno to nakoniec naozaj tak bude. Veď hoci primátor Raši otvorene priznal napríklad osobné priateľstvo s mocným mužom Smeru Pavlom Paškom, keď sme sa ho pýtali na vzťahy so Stanislavom Hrehom, zaryto mlčal.

Neodpovedal nám ani na otázku, či ako predstaviteľ hlavného akcionára bude žiadať zverejnenie platu pána Hrehu, keď je oň medzi novinármi a ďalšími organizáciami taký záujem.

Mlčanie je zrejme na východe v móde. Nedočkali sme sa totiž ani odpovedí od pána riaditeľa Hrehu. Okrem iného sme sa snažili dopátrať, prečo taký úspešný realitný podnikateľ - a dnes už aj veľmi zámožný - toľké roky ostáva riadiť vodárne za symbolickú sumu v porovnaní s ostatnými jeho súk-romnými príjmami a nepresmeruje svoju pozornosť na iné aktivity. Veď ak nič iné, vlastní aj spoločnosť, ktorá predáva jeho obľúbené motorky.

Pod taktovkou Smeru
Pod taktovkou Smeru
Zdroj: Plus 7 dní
Po taktovkou Smeru
Po taktovkou Smeru
Zdroj: Plus 7 dní