Kto všetko sledoval, respektíve dal sledovať investigatívneho novinára Jána Kuciaka pred jeho vraždou? Ako ľudia, ktorí sa o neho zaujímali, získavali informácie o jeho osobe? A bol v ich hľadáčiku len Ján Kuciak či aj jeho snúbenica Martina Kušnírová? Otázky, ktoré sa tuho a postupne tlačia na jazyk paralelne s tým, ako na verejnosť prenikajú detaily týkajúce sa vyšetrovania zločinu z 21. februára tohto roka. Niekoľko mesiacov po dvojnásobnej vražde mladej dvojice akoby sa kompetentní nevedeli alebo nechceli pohnúť z miesta. Veci nabrali pomerne rýchly spád až po výmene ľudí na dôležitých postoch, najmä v Policajnom zbore.

Zavraždená dvojica: Vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odkrýva zaujímavé prepojenia.
Zavraždená dvojica: Vyšetrovanie dvojnásobnej vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej odkrýva zaujímavé prepojenia.
Zdroj: Archív

Lenže to, čo rad-radom vychádza na povrch, si obyčajný smrteľník vie predstaviť nanajvýš ako dej napínavého amerického trileru, v ktorého závere vysvitne, že vo všetkom mali prsty vysokopostavené osoby. V prípade vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej sa vyšetrovateľom darí rozpletať pavučinu, ktorej nitky veru neveštia nič dobré. Sú dôkazom, že na Slovensku v uplynulých rokoch podľa všetkého fungoval model vzájomnej spolupráce významnej bezpečnostnej zložky štátu s pofidérnymi, ba až zločineckými indivíduami.

Ficovi obľúbenci

Doteraz poslednou kvapkou potvrdzujúcou tieto podozrenia bola informácia, že krátko predtým, ako sa polícia a prokurátor chystali v kauze vraždy dvojice mladých ľudí vypočuť Norberta Bödöra, sa sám prihlásil na políciu. Ide pritom o syna vplyvného nitrianskeho podnikateľa Miroslava Bödöra, majiteľa hádam najznámejšej súkromnej bezpečnostnej služby Bonul. Tej sa už dlhé roky darí získavať zákazky od štátu za desiatky miliónov eur. Stráži rôzne inštitúcie, no i strategické podniky a jej pracovníci majú dokonca neobmedzený prístup do niektorých slovenských väzníc, v ktorých sa dostanú k utajovaným informáciám. Ak aj nejakú štátnu súťaž Bonul priamo nevyhrá, v mnohých figuruje kdesi v pozadí.

December 2013: Predseda vlády už v minulosti navštívil nitriansky hotel spájaný s Norbertom Bödörom.
December 2013: Predseda vlády už v minulosti navštívil nitriansky hotel spájaný s Norbertom Bödörom.
Zdroj: Juraj Velicka

Punc naozaj významnej a najmä spriaznenej súkromnej firmy jej dlhé roky dodával bývalý predseda vlády Robert Fico. Ako je známe, od roku 2011 pravidelne navštevoval „bonulácke“ firemné večierky, kde chodil osobne pozdravovať zamestnancov tejto SBS. Hoci sa pán Fico tváril, že na tom nie je nič zlé ani zvláštne, keďže ide o spoľahlivého partnera štátu, bolo mimoriadne zaujímavé sledovať, ako sa na tieto večierky doslova zakrádal. Raz nenápadne zadným vchodom, inokedy cez služobný vstup, pred ktorým v čase jeho príchodu pofajčievali zamestnanci zariadenia, kde sa firemný žúr konal. Tí zrejme neverili vlastným očiam, kto to pod rúškom tmy vyliezol zo služobného auta. Fico sa spravidla dlho nezdržal. Zamestnancom Bonulu povedal pár milých slov a potom jeho cesta zvyčajne viedla do nitrianskeho hotela Zlatý kľúčik spájaného práve s rodinou Bödörovcov. O čom a s kým tam rokoval, však nikdy neprezradil.

Predbehol ich

Nuž a práve syn majiteľa Bonulu sa zviditeľnil v minulých dňoch, keď vysvitlo, že sa sám prihlásil na políciu v súvislosti s prípadom vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Informáciu zverejnil Denník N, podľa ktorého tým predbehol vyšetrovateľov. Vraj ho plánovali vypočuť. K čomu presne a na základe čoho, nie je zatiaľ známe. Fakt však je, že svojím krokom kompetentných prek­vapil. Mladý Bödör návštevu polície odôvodnil slovami, že tak nejako odkiaľsi čosi zachytil, preto sa prihlásil radšej sám. Takéto podanie síce nemá žiadnu logiku, no svojím počínaním potvrdil, že na polícii majú Bödörovci podľa všetkého stále svojich ľudí, čomu sa niet prečo diviť. Dlhé roky ju mal pod palcom Tibor Gašpar, rodinne prepojený na tento podnikateľský klan z Nitry.

Mladý Bödör: Syn známeho nitrianskeho podnikateľa sa sám prihlásil na polícii. Dôvod nevysvetlil.
Mladý Bödör: Syn známeho nitrianskeho podnikateľa sa sám prihlásil na polícii. Dôvod nevysvetlil.
Zdroj: Archív

Osoba Norberta Bödöra bola však aj bez tohto príbehu mimoriadne zaujímavá. Jeho meno sa v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka skloňovalo už v minulosti. Aj jemu sa totiž tento mladý novinár venoval v niekoľkých svojich investigatívnych článkoch. No a podľa našich informácií sa to mladému Bödörovi veľmi nepáčilo.

Rovnako ako kontroverznému podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi, ktorý sedí vo vyšetrovacej väzbe pre kauzu miliónových zmeniek televízie Markíza. Polícia ho však preveruje aj v prípade vraždy novinára. Doteraz sa jej síce nepodarilo zozbierať toľko dôkazov, aby ho mohla obviniť, no povestná slučka okolo jeho krku sa vraj postupne uťahuje. Poriadne mu zavaril jeho už asi bývalý kamarát Peter Tóth, ktorý podľa medializovaných informácií mužom zákona poskytol závažné indície o tom, ako Kočner platil za sledovanie nielen Jána Kuciaka, ale aj ďalších nepohodlných novinárov.

Tóth doprial Kočnerovi talkshow bez oponenta len tri mesiace mesiace pred smrťou Kuciaka
Tóth doprial Kočnerovi talkshow bez oponenta len tri mesiace mesiace pred smrťou Kuciaka
Zdroj: youtube

Nemusel byť sám, kto sa na tejto zarážajúcej a trestuhodnej činnosti podieľal. Nie je vylúčené, že spolu s Kočnerom sa do toho zapojil Norbert Bödör, či už finančne, alebo získavaním informácií. Napokon to, že menovaní páni mali zrejme čosi spoločné, dokazuje skutočnosť, že niekoľko týždňov po vražde Jána Kuciaka bolo luxusné auto Mariána Kočnera zaparkované pred spomínaným hotelom Zlatý kľúčik v Nitre. Ani jeden z podnikateľov sa k tejto veci relevantne nevyjadril.

Spájaní s piťovcami

Norbert Bödör a Marián Kočner majú ešte čosi spoločné. Obaja mali v minulosti pomerne blízko k bratislavskej mafiánskej skupine známej pod prezývkou piťovci. Volala sa tak podľa svojho šéfa Juraja Ondrejčáka, prezývaného Piťo, ktorý si už niekoľko rokov odpykáva trest za rôznu závažnú trestnú činnosť. Do jesene 2011, keď ho policajné komando zatklo v jeho luxusnej vile v bratislavskom Lamači, vystupoval ako bezúhonný muž, ktorý má všetko pod palcom a, samozrejme, pod kontrolou. Aj novinárov. Piťo ich dokonca osobne vyhľadával, ak sa mu nepáčilo, ako o ňom píšu. Kontakty na nich zháňal rôznymi spôsobmi. Napríklad od ich bývalých kolegov, ktorí zakotvili v inej sfére a niektorí aj pri rôznych pofidérnych skupinách spájaných s podsvetím.

Mafián Piťo
Mafián Piťo
Zdroj: Archív

Na stretnutia Piťa zvyčajne sprevádzal istý človek, ktorého meno figurovalo v mafiánskych zoznamoch. Vždy keď Ondrejčákov tón začal pripomínať vyhrážanie, diskrétne si odsadol.

Ten istý človek, verný Piťov spoločník, nám neskôr, keď sme sa začali venovať činnosti firmy Bonul, ponúkol svoju pomoc pri sprostredkovaní stretnutia s Norbertom Bödörom. Lebo, ako nám vysvetlil, on, teda Noro, je fajn a určite by sa rád stretol.

Zhruba v rovnakom čase tento muž, teda Piťov človek, pomáhal aj nie príliš čistému biznisu Mariána Kočnera. Dialo sa tak v súvislosti s istou farmafirmou. Len aby sa nezabudlo, aj Kočnerovo meno sa objavilo v povestných mafiánskych zoznamoch. Bol zaradený do skupiny piťovcov.

S ňou sa spája ďalšia zaujímavá persóna. Ide o bývalého mafiánskeho bosa z Nitry Ľuboša Ferusa. Najmä v meste pod Zoborom sa pomerne nahlas hovorí, že mladý Bödör kedysi, ešte ako ucho, začínal svoju profesijnú kariéru práve vo Ferusovej ochranke. Ako reprezentant v zápasení mal na to všetky predpoklady. Samotný Ferus tieto informácie nepoprel, len nad nimi mávol rukou. Vraj o týchto rečiach počul, ale sú to také povedačky. Podľa neho je Noro super chlap, ktorý to tak ďaleko dotiahol vďaka svojej pracovitosti a húževnatosti.

Blízki ľudia

Summa summarum, syna majiteľa významnej slovenskej SBS, ktorá disponuje všelijakými bezpečnostnými certifikátmi a stráži mnohé štátne inštitúcie či podniky, poznajú a stretnutia s ním minimálne v minulosti dohadovali rôzne zaujímavé a záujmové osoby. Pritom práve Norbert Bödör a nie jeho otec je považovaný za hlavu rodinného podnikania. Zároveň ho označujú za nebezpečného muža, ktorému sa nepáči, ak mu niekto skríži plány. Nuž a tento človek dobrovoľne, sám, bez zjavnej príčiny prišiel na políciu, kde chcel čosi povedať k vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Stále nezodpovedaná je aj otázka, či bola Martina Kušnírová náhodná obeť. Odpoveď na to možno pozná jej mama, ktorá je presvedčená, že obeťou sa mala stať aj Martina. Jej dcéra totiž podľa pani Kušnírovej vedela o všetkom, čomu sa profesijne venoval Ján Kuciak.

Či polícia preveruje aj túto stopu, ťažko povedať, keďže k prípadu neposkytuje žiadne informácie. Ani tie, prečo plánovala predvolať Norberta Bödöra. V každom prípade ten akoby bol krok pred mužmi zákona, čo môže znamenať, že Bödörovci majú v najvyšších policajných kruhoch ešte stále svojich ľudí. Darmo, odchod bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara, ktorého manželka je s nitrianskymi podnikateľmi rodina, exšéfa protikorupčnej jednotky Roberta Krajmera, ktorého manželka mala k Bödörovocom blízko cez podnikateľské aktivity, či riaditeľa NAKA Petra Hraška, ktorý mal zas silné puto s Gašparom a Krajmerom, zrejme nestačí. Políciu treba očistiť poriadne. Lebo ktovie, čo všetko ešte môže vyplávať na povrch. Azda sa časom, nedajbože, nedozvieme, že jedna z najdôležitejších bezpečnostných zložiek štátu nejakým spôsobom podozrivým pomáhala. Napríklad poskytovaním informácií o obetiach. Ale to by bolo už fakt ako zo zlého filmu. Nateraz platí toľko, že z vraždy mladej dvojice je obvinená štvorica páchateľov Tomáš S., Miroslav M., Zoltán A.  a Alena Z. Práve posledne menovaná sa považuje za objednávateľku skutku a jej meno sa spája s Mariánom Kočnerom.