Európska komisa vydala nedávno Správu o stave právneho štátu. V tejto správe je venovanej Slovensku tridsať strán. Členka Súdnej rady Marcela Kosová sa pozastavuje nad tým, že mediálnym priestorom sa nešíri samotná správa, ale jej interpretácia slovenským ministerstvom spravodlivosti. Ako príznačný citát zo správy Európskej komisie, ktorý sa ministerstvu akosi nehodil ´do krámu´, vybrala vetu: „Široká verejnosť uvádzala ako hlavné dôvody, pre ktoré nezávislosť súdov a sudcov vníma ako nedostatočnú, vnímanie zasahovania alebo nátlaku zo strany vlády a politikov.

Popkultúrny fenomén

V deň zverejnenia správy vyhlásila Via iuris a Nadácia Zastavme korupciu podpisovú akciu za zmenu paragrafu 363, z ktorého vraj generálny prokurátor Maroš Žilinka spravil popkultúrny fenomén.
„Ja fakt neviem, ako sa dá dospieť k tomu, že nejaký paragraf v nejakom zákone môže byť popkultúrny fenomén... Možno by bolo treba sa zamerať skôr na to, ako dokáže sila samozvaných odborníkov cez zavádzanie, populizmus a prekrúcanie faktov predkladaných masám, spôsobiť v spoločnosti to, čo sa stalo s paragrafom 363,“ zamýšľa sa Kosová a ďalej píše: „Jedným zo známych popkultúrnych fenoménov je pokémon.

Pokémon Go pobláznil aj Slovensko.
Zdroj: Matej Kalina

"Nie tak dávno sme mohli stretávať dospelých ľudí, inak svojprávnych a príčetných, ako behajú po svete nevnímajúc realitu a pozerajúc do mobilu. Chytali pokémonov. Pokémoni sa nachádzali všade, ale najradšej mali husto obývané oblasti. Keď na nich hodili pokéloptu, mali vyhraté. Hra začínala slabšími pokémonmi, ktorí nerobili žiadne veľké problémy a poľahky sa dali chytiť. Za každého lapeného jedinca hráč získal hviezdny prach. Takú malú bezvýznamnú slávu. Ale aj skúsenosti, ktoré mohol využiť na to, aby dosiahol vyššiu úroveň. Pripomína vám to niečo? Keď bude lapený §363, čo bude vyššia úroveň? Možno §285 Trestného poriadku. Pre tých, ktorí poznajú paragrafy a vyznajú sa v nich len ako súčasť popkultúry, ide o ustanovenie, na základe ktorého súd obžalovaných oslobodzuje. Aj vtedy, ak bolo vykonané dokazovanie nezákonným spôsobom a prokurátor si to nevšimol.“

363 pre Grendela

Podľa mimovládiek „voľný výklad generálneho prokurátora o tom, ako môže paragraf 363 používať, už pomohol viacerým vplyvným osobám, ktoré boli obvinené zo závažných trestných činov. Medzi ´vyslobodenými´ sú Slavomír Haščák, Peter Brhel, Peter Kažimír, Zoroslav Kollár, Vladimír Pčolinský, Štefan Žiga, či Zuzana Plačková. Generálna prokuratúra pri nich dostatočne a zrozumiteľne nevysvetlila, prečo sa rozhodla práve v ich prípade použiť taký výnimočný prostriedok.“

Na tieto tvrdenia sudkyňa Kosová nadáciam odkazuje, že sa pohybujú v nejakých „iných vesmíroch“. Použitie paragrafu 363 nie je žiadnym novým fenoménom, využívali ho aj predchádzajúci generálni prokurátori. Od roku 2016 bol použitý každý rok zhruba v 80 prípadoch. Jeho argument o nadužívaní súčasným generálnym prokurátorom Žilinkom, teda podľa nej "akosi nesedí". Ohradzuje sa aj voči zneužívaniu mien vyššie spomínaných "vplyvných osôb" na navodzovanie dojmu, že dotyční istotne nie sú čistí a generálna prokuratúra ich protežuje.

„Prezumpcia neviny nie je fráza, vážení, aj keď sa to mnohým môže zdať. Zásadná vec. Môžete si o tejto zásade prečítať fakt veľa, ale v žiadnej odbornej publikácii či článku nenájdete, že platí výnimka. Teda, že táto zásada neplatí, ak by bolo uznesenie o vznesení obvinenia zrušené podľa § 363 Trestného poriadku a bol daný pokyn vyšetrovateľovi, aby ďalej konal v tejto veci, avšak zákonným spôsobom.  Nedočítate sa, že takéto osoby je potrebné, ba až niekedy nevyhnutné, verejne označovať za zločincov a uvádzať ich mená ako odstrašujúci podklad či základ pre petíciu. Teda koho ako."

Medzi vplyvnými ľuďmi, ktoré paragraf 363 ochránil, zabudli nadácie menovať napríklad aj súčasného podpredsedu parlamentu Gábora Grendela.

Podpredseda Národnej rady SR Gábor Grendel (OĽaNO). Paragraf 363 ochránil pred protiprávnym stíhaním aj jeho.
Zdroj: Jakub Kotian

Vo anglickej verzií správy Európskej komisie sú v súvislosti s použitím paragrafu 363 použité slová ako anulovať, stopnúť, uzavrieť prípad. "Zjavne bude potrebné upozorniť Európsku komisiu, že ten, kto im dal tieto informácie, ich oklamal. Cez § 363 sa žiadne trestné stíhanie neanuluje, nestopne ani sa ním neuzatvárajú prípady," hamuje nezmysly sudkyňa Marcela Kosová.