Vo štvrtok sa bude konať na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku hlavné pojednávanie so Štefanom Aghom v kauze dvoch televíznych zmeniek TV Markíza. Ten sa cíti byť nevinný, obvinenie z ich falšovania v hodnote niekoľkých miliónov eur odmietol. V novembri povedal, že využije právo nevypovedať. Aghovi hrozí mnohoročné väzenie.

Možno aj preto prišiel Agh s novinkou. Rozhodol sa vymeniť advokáta. Už ho nebude zastupovať Marek Para. Jeho novým obhajcom sa stal Štefan Neszméry, ktorý zastupoval Alenu Zsuzsovú v kauze vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. „Áno, je to tak,“ potvrdil informáciu Plus7dní.sk Neszméry.

Pripomeňme, že Agh sa prvýkrát dostal do povedomia verejnosti ešte v roku 1998, keď sa spolu s Kočnerom pokúšali ovládnuť Markízu. Vtedajší riaditeľ televízie Rusko vtedy Agha „natrel“, že je siskár.

Čierny Peter v rukách Markízy

Podľa obžaloby mal Agh v bližšie neurčenom období od roku 2013 do roku 2016 po dohode s podnikateľom Marianom Kočnerom a exriaditeľom TV Markíza Pavlom Ruskom vytvoriť dve sfalšované zmenky, ktoré boli datované na jún 2000. Jedna zo zmeniek bola za osem miliónov eur, druhá v hodnote 26 miliónov eur.

Kočnerova firma Správa a inkaso zmeniek sa následne domáhala ich vyplatenia.

Finta spočívala v tom, že vyplatiť ich mal ako žalovaný v prvom rade Rusko a TV Markíza v druhom. Keďže ten bol už v tom čase oficiálne nemajetný, Čierny Peter prešiel do rúk súkromnej televízie.

Podľa prokuratúry sa tým Agh dopustil obzvlášť závažného zločinu falšovania, pozmeňovania a neoprávnenej výroby peňazí a cenných papierov.

Kočnerovi a Ruskovi devätnásťročné tresty potvrdil Najvyšší súd SR na verejnom zasadnutí 12. januára.

Viac FOTO podareného trojlístka Agh, Kočner, Rusko si pozrite v GALÉRII >>