Národná kriminálna agentúra (NAKA) obvinila niekdajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Viní ho, že zneužil svoju právomoc, keď 3. augusta 2004 vydal písomný pokyn na prepustenie vtedy vplyvného podnikateľa Jozefa Majského z väzby. Urobil to napriek nesúhlasu dvoch prokurátorov z Krajskej prokuratúry v Košiciach, ktorí vtedy dozerali na stíhanie Majského.

Beriem na seba plnú zodpovednosť, napísal Trnka

„Pokyn vydal napriek tomu, že v tom čase nemal k dispozícii vyšetrovací spis. Vydal ho v rozpore s opakovanými rozhodnutiami súdov o tom, že zákonné dôvody väzby u obvineného Majského naďalej trvajú, ako aj napriek tomu, že mal vedomosť, že podľa názoru dozorujúcich prokurátorov zákonné dôvody väzby trvajú,“ konštatuje NAKA v obvinení z 30. marca.

Trnkov pokyn z augusta 2004 pred štyrmi rokmi zverejnili Aktuality.sk. Vtedajší generálny prokurátor v ňom píše, že podľa neho dôvody Majského väzby pominuli. „Týmto pokynom beriem na seba plnú zodpovednosť za rozhodnutie o prepustení obvineného Jozefa Majského z väzby,“ napísal. Trnka do zverejnania tohto listu urputne popieral, že by sa z vlastnej iniciatívy angažoval v prepustení podnikateľa.

Majský sľuboval ľuďom 48-perentné zúročenie vkladov

Majský bol v roku 2004 vo väzbe, pretože bol obvinený v súvislosti s tunelovaním nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest. Náhle zatvorenie ich pobočiek vo februári 2002 ovplyvnilo tisíce domácnosti. Majský s kumpánmi sľubovali vysoké zúročenie vkladov až 48 percent a tak im vyše 140-tisíc klientov zverilo úspory, k okamihu zatvorenia pobočiek dosahovala hodnota vkladov až 16 miliárd slovenských korún.

Krátko potom, čo Trnka zariadil Majského prepustenia, prokurátor na neho podal obžalobu, no súdy sa naťahovali roky. Až v júli 2020 Najvyšší súd definitívne potvrdil, že si má odsedieť deväť rokov vo väzení.

Majský bol následne zadržaný v Českej republike, denník SME však koncom minulého roka informoval, že súdy ho z výkonu trestu podmienečne prepustili. Novinám 76-ročný Majský povedal, že jedným z dôvodov bol aj jeho zlý zdravotný stav.

Pri vyšetrovaní vraždy novinára Jána Kuciaka našli policajti v mobile Mariana Kočnera nahrávku jeho rozhovoru s Trnkom z roku 2014. „Majskému som pomáhal kvôli jeho dcéra, som krstný otec jeho vnuka. A ja za priateľské služby neberiem peniaze a nikdy som nebral,“ vyznal sa Kočnera na nahrávke. Zároveň však Trnkovi pripomenul, že má u neho odložené peniaze za iné prípady, v ktorých sa niekto za službičky finančne zavďačil.