Tip na článok
Kauza Devín banka

Obžalovaní plakali od radosti: Súd považuje bývalých manažérov Devín banky za nevinných!

Po dvanástich rokoch trestného stíhania zaznel v kauze Devín banky rozsudok.

Bývalý generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír Kanis (62), jeho manželka Jana (56), ďalší generálny riaditeľ Pavel Rusnák (55), Dáša Lisá (54), Vladimír Jančí (53) a Viliam Žingor (48) sa po dvanástich rokoch trestného stíhania dočkali prvostupňového oslobodzujúceho rozsudku.

Senát Špecializovaného trestného súdu ostro kritizoval prácu prokurátora v tejto kauze. Menovaní mali podľa neho Devín banku v rokoch 1998 až 2001 vytunelovať a spáchať pokračovací trestný čin sprenevery a štyria z nich aj úverový podvod. Lenže údajne spreneverené peniaze v skutočnosti ostávali v Devín banke. Neexistuje žiadny dôkaz, že by si tieto peniaze niekto - a už vôbec nie obžalovaní - vybral, či previedol na účty v inej banke.

Problémy v Devín banke podľa súdu nespôsobilo jej vtedajšie vedenie, ale štát, ktorý neplnil svoje povinnosti súvisiace s deblokáciou ruského dlhu. Dve a pol miliardy slovenských korún odmietal banke vyplatiť bez zjavného dôvodu a navyše využil svoje mocenské páky a cielene položil banku na koléna. Ako povedal predseda senátu: “To nebolo normálne!”

Po vyhlásení rozsudku sa bývalí vrcholoví manažéri banky na chodbe súdu objímali, plakali i smiali. Rozhodnutie ešte nie je právoplatné, prokurátor sa hneď na mieste odvolal, ale od dnešného dňa sa im bude určite lepšie spávať.

Podrobnejšie sa kauze budeme venovať v týždenníku Plus 7 dní, ktorý vyjde budúci týždeň.

VIDEO Plus 7 Dní