Marek Vagovič je známy novinár, ktorý prešiel mnohými redakciami. Písal pre Pravdu, Sme, Týždeň, Domino fórum, Aktuality. V súčasnosti pôsobí v Konzervatívnom denníku Postoj a podľa medializovaných informácií by mal mať po zmene riaditeľa RTVS vlastnú reláciu aj v štátnej televízií. Na svojom facebookovom profile Vagovič v posledných týždňoch avizuje vydanie knihy, ktorú definoval ako thriler o policajnej mafií.

Machruje s policajným autom

"Pred dvoma rokmi nabehlo do rodinného domu v Jelenci päťdesiat kukláčov. Zadržali člena policajnej mafie, ktorý sa podieľal na vypaľovaní podnikateľov aj diskreditácii politických oponentov Šéfa a strany Zder. Svojimi svedectvami spustil lavínu, ktorá strhávala všetko, čo jej stálo v ceste. Trvalo dlhých šesť rokov, kým sa dostal šokujúci príbeh ovládnutia štátu organizovaným zločinom do vyšetrovacích spisov," píše Vagovič. V texte naznačuje, že jeho kniha mapuje reálne udalosti. Do rodinného domu v Jelenci totiž v septembri 2020 skutočne nabehli kukláči. Zatkli vtedy Ľudovíta Makóa, bývalého riaditeľa Kriminálneho úradu Finančnej správy SR, z ktorého sa neskôr stal kajúcnik.

Policajná akcia v Jelenci u Makóa. Nad domom lieta vrtuľník.
Zdroj: archív

Knihu promuje Vagovič veľkolepo. V agentúre Mavio Media si dal natočiť trailer. Jaroslav Dodok z tejto agentúry uviedol, že v promovideu účinkujú herci Marek Majeský, Miro Noga, Gregor Hološka a diváci v ňom uvidia aj "mafiánsky bavorák a ozbrojených kukláčov z NAKA".

Naozajstných kukláčov z NAKA?! Mohlo by sa zdať, že Dodok kvôli lákaniu divákov preháňa a v skutočnosti hovorí len o hercoch prezlečených za policajtov. Zo zverejnených záberov možno len ťažko určiť, kto sú chlapi skrytí za čiernymi kuklami na tvárach, ale biela dodávka, z ktorej vyťahujú herca Hološku, nepochybne patrí polícií.

Vo Volskwagene s evidenčným číslom BL 985 HD policajti doviezli na Špecializovaný trestný súd Roberta Kaliňáka. Len si spomeňte na exministra po jeho zatknutí, ako rukami zopnutými policajnými putami veselo máva pred novinárskymi kamerami a policajti NAKA sa ho snažia nasmerovať do budovy súdu. Vedľa nich stojí presne tá istá dodávka, ktorú teraz použil v reklame na svoju knihu Marek Vagovič.

Pri výrobe upútavky na knihu Vagovič využil bielu dodávku s EVČ BL985 HD, ktorou policajti zvyknúť prevážať obvinených.
Zdroj: Facebook/Marek Vagovič
Policajná biela dodávka s EČV BL 985 HD doviezla na Špecializovaný trestný súd exministra Kaliňáka. Ide o presne to isté auto, aké za neznámych okolností policajti "požičali" novinárovi Vagovičovi.
Zdroj: JÚLIUS DUBRAVAY

U Hamrana ticho

Netušili sme, že policajné autá a možno aj skutočných kukláčov je možné prenajať na súkromné radovánky. Kdekto by sa potešil, keby v reklame na svoje výrobky, či služby mohol ukazovať veci reálne používané pri vyšetrovaní, či policajných zásahoch. Niekto s plnými vreckami by možno rád zaplatil kamarátovi ako darček k narodeninám krúženie policajného vrtuľníka nad strechou. A viete si predstaviť, koľko zábavy by prinieslo zlaňovanie kukláčov na firemnej párty?

Opýtali sme sa vedenia polície, ktorému šéfuje Štefan Hamran, akým spôsobom je možné prenajať si napríklad policajné auto a vyžiadali sme si aj cenník. Napriek uisteniu hovorcu Petra Lazarova, že nám pošle vyjadrenie, sme sa odpovedí počas nasledujúcich týždňov nedočkali a Lazarov nám už ani nezodvihol telefón.

Novinár Vagovič pri rozhovore s policajným prezidentom Hamranom pre Konzervatívny denník Postoj.
Zdroj: Facebook/Marek Vagovič

Keďže majiteľom policajných áut je oficiálne ministerstvo vnútra, obrátili sme sa na vedenie tohto rezortu. Pýtali sme sa, za akých podmienok boli poskytnuté policajné autá na nakrúcanie traileru ku knihe Mareka Vagoviča, kto zapožičanie aut schválil a koľko policajtov sa na natáčaní traileru podieľalo.

Ministerstvo vnútra reagovalo rýchlo, ale s otázkami nás odporučili na prezídium Policajného zboru...

Službičky a objektivita

Vysvetlenie, ako sa policajné auto dostalo na natáčanie reklamy, neposkytol ani Jaroslav Dodok z agentúry Mavio Media. "Asi bude lepšie, keď budete komunikovať s pánom Vagovičom. On si manažoval aj autá, aj spolupracovníkov," vyjadril sa Dodok.

Natáčanie upútavky na knihu novinára Mareka Vagoviča.
Zdroj: Facebook/Marek Vagovič

Marek Vagovič reagoval na naše odhalenie, že biela dodávka použitá v promovideu na jeho knihu je policajné auto, ktorým viezli Kaliňáka na súd, príkro: " To ťažko! Neviem, odkiaľ to máte. Ja takúto informáciu nemám."

Stačí sa pozrieť na EČV spomínaného auta - upozornili sme Vagoviča. Ten nás najprv presviedčal, že evidenčné čísla aut sú na videu zakryté, čo nebola pravda, a keď sme mu pripomenuli, že sám zverejňoval aj fotografie tohto auta z natáčania, zmenil tón. Po položení jednoduchej otázky - či mal autá požičané z NAKA, vychril: "Ja vám nebudem odpovedať na tieto otázky. To je moja súkromná aktivita, akým spôsobom ja využijem konkrétnych ľudí a autá v súkromnom projekte. Do toho vás naozaj nič nie je. To nie je vaša vec. To je moja súkromná vec. Vydávam knihu, natočil som trailer. To je všetko, čo k tomu viem povedať."

Po týchto slovách novinár Marek Vagovič zložil telefón. Bez pozdravu. Škoda. Bolo by na mieste, aby hlavne v súvislosti s chystaným projektom vo verejnoprávnej televízií, ale aj z pohľadu jeho doterajšej práce novinára vysvetlil, ako možno zlúčiť prijímanie službičiek od predstaviteľov polície s objektívnym informovaním verejnosti.