Z Lucie Druckerovej sa stala v krátkom čase nielen veľká podnikateľka v realitnej oblasti, ale záhadne aj obrovská boháčka. Ako je známe, manželka exministra vnútra Tomáša Druckera prišla za výhodnú cenu k pozemkom neďaleko Trnavy a v Trnave samotnej. PLUS 7 DNÍ teraz odhalilo, že začiatkom marca ju čakal ešte šťavnatejší kúsok. Kúpila jeden z top stavebných pozemkov v Bratislave, ktorého hodnota sa pohybuje v miliónoch eur. Koľko za špičkovú nehnuteľnosť Druckerová zaplatila a odkiaľ na to zobrala, je zahalené tajomstvom.

Lucia Druckerová vstúpila dva týždne pred Vianocami do firmy Paleogene, s. r. o. Jej spoločníčkou s päťdesiatpercentným podielom sa stala advokátka Jarmila Záhradníková. Tá poskytuje právne služby aj pre Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania. Eseročka onedlho rozbehla kúpu nehnuteľnosti takého rangu, na aký investori čakajú roky. Paleogene, s. r. o., tri dni po Novom roku nadobudla 45-percentný podiel v čerstvo založenej firme VSD Development. Už vtedy bolo jasné, s akým cieľom.

Luxus aj na kolesách: Lucia Druckerová jazdí na Range Roveri, ktorého hodnota sa môže pohybovať okolo 90 tisíc eur.
Luxus aj na kolesách: Lucia Druckerová jazdí na Range Roveri, ktorého hodnota sa môže pohybovať okolo 90 tisíc eur.
Zdroj: Emil Vasko

Spoločnosť VSD Development začiatkom marca kúpila takmer polhektárový stavebný pozemok v lokalite, ktorá je snom každého developéra. Tri parcely dovedna s rozlohou 4 526 štvorcových metrov ležia za bratislavským Starým mostom, vedľa zbúraného štadióna futbalovej Petržalky. Pozemok je bezprostredne nalepený na Sad Janka Kráľa a v prípade postavenia výškovej budovy ponúkne svojim obyvateľom výhľad na kompletnú panorámu hlavného mesta - Dunaj s jeho mostami, Bratislavský hrad a strechy starého mesta budú ako na dlani.

V minulosti sa o výstavbe na tomto pozemku viedli diskusie a sprevádzali ju protesty obyvateľov vedľajšieho domu i verejnosti. Predchádzajúci majitelia tam plánovali postaviť 16-podlažnú bytovku. „Ide o veľmi lukratívny pozemok, ktorý je na hranici s najkrajším parkom v Bratislave. Pozemok je ideálny na výstavbu bytového domu. Z hľadiska územného plánu v Bratislave sa však na tomto pozemku dá postaviť 70 percet polyfunkcia a 30 percent bývanie, čo tento pozemok trochu znevýhodňuje a cena sa pohybuje pri momentálnej výškovosti okolo 500 eur za štvorcový meter. Môj osobný pohľad je, že ide o jeden z najlepších pozemkov v Bratislave - aj keď je v Petržalke, docielite výhľad na peknú časť Bratislavy,“ zhodnotil pozemok realitný expert Andrej Churý.

Koľko zaplatila, nechcú prezradiť

Pri sume 500 eur za štvorcový meter môže mať pozemok na realitnom trhu hodnotu 2,3 milióna eur. Keďže po prepočítaní majetkových podielov vlastní Lucia Druckerová 22,5 percenta z predmetného pozemku, na jeho kúpu musela podľa realitných odhadov dať minimálne pol milióna eur.

Zaujímalo nás, za koľko spoločnosť VSD Development, a teda aj Lucia Dru­ckerová ako jej spolumajiteľka, pozemok kúpili. Rovnako sme sa ministra Druckera pýtali na to, z akých zdrojov jeho manželka túto investíciu financovala a či sa bude podieľať na výstavbe. Odpovede sme sa z tlačového odboru ministerstva do konca našej uzávierky nedočkali. Zrejme sa ani nedočkáme, pretože v deň, keď ju mali zaslať, minister vnútra Drucker rezignoval zo svojej funkcie.

Prémiová poloha: Byty budú mať výhľad na hrad a na Dunaj
Prémiová poloha: Byty budú mať výhľad na hrad a na Dunaj
Zdroj: Emil Vaško

Jasné prepojenie

Je zaujímavé, že vo firme VSD Development, v ktorej je Druckerovej eseročka Paleogene spoločníkom, neháji svoje vlastnícke práva z konateľskej pozície ona sama. Na miestach štatutárov sú mená ako Karol Urban či bývalý podpredseda predstavenstva Národnej diaľničkej spoločnosti Vladimír Drienovský. Každý z nich však môže v mene spoločnosti konať iba s tretím konateľom - Dušanom Dvoreckým. To by naznačovalo, že majetok ministrovej manželky spravuje Dušan Dvorecký. Ten istý človek je konateľom firmy Mlynské pole, s. r. o., od ktorej Druckerová podľa medializovaných informácií kúpila za stodvadsaťtisíc eur pozemky v obci Špačince a v Trnave. Ich hodnota je niekoľkonásobne vyššia.

Dvoreckého firma Rempo pritom dostávala okrem ministerstiev pod vedením Roberta Kaliňáka či Martina Glváča aj miliónové štátne zákazky od Slovenskej pošty, ktorej šéfoval práve Tomáš Drucker. Drucker ešte pred týždňom verejne odmietal prepojenie Rempa, teda Dušana Dvoreckého, s jeho osobou a s podnikaním svojej manželky. To, že Dvorecký ako konateľ s veľkou pravdepodobnosťou zastupuje Druckerovej firmu, stále za prepojenie nepovažuje?

Zaujímavé je aj sídlo firmy Lucie Druckerovej. To si Paleogene, s. r. o., udáva v budove na Štefanovičovej ulici v bratislavskom Starom Meste. Táto adresa je na strategickom mieste, priamo oproti ministerstvu financií a neďaleko Úradu vlády. Aké priestory užíva firma Dru­ckerovej manželky a aký nájom za ne platí, sme sa od Druckera nedozvedeli. Keď rozdáva Matečná: Spolumajiteľmi budovy sú právnici Martin Gúčik a Slavomír Moško. Obaja figurovali v rovnakých firmách ako Dušan Dvorecký. Moško napríklad vo firme LAGO INVESTMENT, ktorej jediným majiteľom je dnes Dvorecký. A tu sa vraciame do Špačiniec, kde Druckerovej firma LOGARO tak úspešne kúpila stavebné parcely od manželov Dvoreckých s rozlohou 1,1 hektára. LAGO INVESTMENT hneď vedľa urobila v roku 2015 kšeft so Slovenským pozemkovým fondom pod vedením súčasnej ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej.

Matečná tejto firme v čase, keď vedľajšie pozemky nadobúdala Dvoreckého firma Mlynské pole, s. r. o., predala rovných 13 hektárov za neuveriteľných 71-tisíc eur, čo znamená 54 centov za štvorcový meter! Orná pôda sa pritom v týchto končinách ponúka na trhu aj za osem eur za meter. Štát mohol zarobiť viac ako 900-tisíc eur. Na našu otázku, prečo Slovenský pozemkový fond nevypísal na také rozsiahle lány súťaž, sme od Slovenského pozemkového fondu odpoveď nedostali. LAGO INVESTMENT podľa zverejnenej zmluvy kúpil 13 hektárov chráneného vtáčieho územia s cieľom založiť ovocné sady. Tri roky od kúpy pozemku tu však nie je po ovocných drevinách ani chýru, ani slychu.

A keď už bola Matečná vo švungu, prihrala susediacich 16,2 hektára firme NowNotLater, ktorú vlastní Dvoreckého spoločník Peter Marhula. No tentoraz predala štvorcový meter za 59 centov, celý pozemok dovedna za 95-tisíc eur!